reklama

Mantova. Neobjavený skvost Lombardie

Severotalianska Mantova alebo Mantua ako sa jej niekedy zvykne hovoriť patrí stále k neobjaveným skvostom talianskej Lombardie. V nej na seba možno neprávom strhne všetku pozornosť Miláno a mnohé krásne a historické mestá v jeho žiare zanikajú. Aj človek ktorý v Taliansku nikdy nebol by vedel rozprávať o jeho čare a niečo na tom naozaj bude. Kdekoľvek totiž návštevník zablúdi, nájde niečo čo ho prekvapí, poteší a pohladí na duši.  Mantova je presne taká, malé očakávania sa rázom premenia na krásu talianskeho starobylého mesta v ktorom sa odohrával kus z príbehu nehynúcej lásky medzi Júliou a Rómeom, ale aj Verdiho opera Rigoletto...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je ešte skoro ráno, keď sa prebúdzame na diaľničnom parkovisku neďaleko Florencie. Už si ani nespomeniem, koľko nocí som tu prespal, raz v aute, raz v spacáku na tráve či len tak presedel na kamennom múriku. Vtedy som si sem tam zanadával, no dnes by som nevymenil ani jednu z tých nocí, pretože aj vďaka nim môže človek cestovať a spoznávať krajinu, ktorú si zamiloval. Prichádzať do Mantovy znamená neubrániť sa obrázku pripomínajúcemu fatamorgánu. Akoby priamo z vody rástlo mesto ozdobené vežičkami kostolov či starobylými budovami. Sme bližšie a na brehu vidno mohutnú kamennú pevnosť. Záhada je rozlúsknutá. Okolo Mantovy je niekoľko jazier a preto sa z diaľky zdá, že nemá svoje základy na pevnej zemi, ale na jemne sa vlniacej hladine. Cesta Via Legnago vedúca priamo k pevnosti je z jednej strany obmývaná jazerom Lago di Mezzo a z druhej pre zmenu jazerom Lago Inferiore. Bolo by zvláštne keby takáto zaujímavá poloha už od nepamäti nepriťahovala vtedajších ľudí. Už pred tri tisíc rokmi tu svoje útočisko našli Etruskovia a po nich ako aj v celej starovekej Itálii prevzali Rimania žezlo vlády. V podvedomí Rimanov sa stala Mantova miestom odkiaľ pochádzal obľúbený básnik Vergílius. Ovládať jeho básne bolo už v tých časoch znakom prestíže. Dejiny kráčali ďalej a civilizácie jedna za druhou nechávala v meste svoje stopy. Byzancia, Longobardi, Frankovia alebo Svätá rímska ríša. Počas renesancie sa Mantova vyšvihla dopredu a stala sa miestom, kde pôsobia významní maliari, učenci, básnici či spisovatelia. Vtedy získala lichotivú prezývku „La Gloriosa", ktorú však v 18.storočí stratila a s rozpínavosťou Habsburgovcov jej hviezda pomaly zhasínala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Mantova je mesto plné veží

Obrázok blogu


Castello San Giorgio stojí na prahu starej Mantovy

Obrázok blogu


Stredoveký výzor pevnosti Castello San Giorgio

Staré mesto začína priamo za hradom Castello San Giorgo z konca 14.storočia. Okolo neho je vyhĺbená priekopa plná prenikavo zelenej farby a z nej stúpajú do výšky niekoľkých metrov jemne hnedo-oranžové múry. Rohy má spevnené ťažkými hranatými vežami a priezory pre lukostrelcov smerujú priamo k jazerám. Turisti prichádzajú, aby sa prešli jeho sieňami a na stenách hľadali známe umelecké diela, ktoré tu po sebe zanechal Andrea Mantegna, maliar z druhej polovice 15.storočia. Jeho špecialitou bolo freskové maliarstvo a vyzdobená miestnosť, ktorej vdýchol život svojim štetcom ma prezývku „manželská izba". Stačí ho obísť dookola a odrazu sa začne Mantova meniť na staré mestečko vydláždené kamennými uličkami. Z opačnej strany ako sa múry hrady dívajú na jazerá stojí Kniežací palác s malým, priľahlým námestím. Za jeho bránami sa skrývajú ďalšie menšie námestia, niekoľko nádvorí a dokonca 500 izieb. Medzi 14. a 17.storočím nechala palác postaviť veľmi bohatá rodina Gonzaga, ktorá si z Mantovy spravila svoje sídelné miesto. V paláci žili necelých 400 rokov až do 1707, kedy nad oblasťou začal rozprestierať krídla čierny habsburský orol. V roku 1519 žila za múrmi paláca dokonca Isabella d´Este, markýza z Mantovy, ktorá stála v popredí talianskej renesancie. Túto zaujímavú ženu uctievali básnici, umelci, maliar Tizian namaľoval jej portrét, priatelila sa s kráľmi, s kráľovskými rodinami a dokonca jej vplyv siahal až k pápežskému stolcu. Vonkajšia fasáda paláca hneď prezradí, že sa za ňou musela tvoriť história tohto mesta. Má niekoľko poschodí. Na prízemí sa kamenné stĺpy klenbami dotýkajú jeden druhého a o čosi vyššie zdobia stenu jednoduché gotické okná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Castello San Giorgio

Obrázok blogu


Katedrála je výsledkom splynutí niekoľkých štýlov

Obrázok blogu


Hlavné námestie Piazza Sordello

Obrázok blogu


Katedrála na námestí Piazza Sordello

Obrázok blogu


Kniežací palác na námestí

Obrázok blogu


Fasáda kniežacieho paláca

Obrázok blogu


Pohľad z pod paláca

Obrázok blogu


Na rohu námestia

Obrázok blogu


Námestie Piazza Sordello

Človek by si mohol povedať, že podobných miest je v celom Taliansku neúrekom, ale každé má svoju vlastnú dušu. Tá mantovská má podobu nádhernej architektúry vyšperkovanej zdobenými námestiami. Ulica je zložená z niekoľkých vedľa seba stojacich domov, pričom každý z nich má inú farbu a pred ich ťažkými bránami parkujú autá alebo neodmysliteľné mopedy. Medzi domami sa objaví obrovský obdĺžnikový priestor vyplnený námestím Piazza Sordello. Dominuje mu Katedrála, ktorá nezaujme svojou monumentálnosťou, ale čo zanedbala pri veľkosti poľahky doženie výzdobou. Na vrchole gotickej fasády z bieleho, kararského mramoru skamenelo niekoľko postáv. Zahľadím sa ňu a dostanem pocit, že predo mnou stojí staroveký chrám. Štyri stĺpy sa jemne ponárajú do vybielenej steny a nesú trojuholníkový tympanon. Keby bol vyplnený reliéfmi, aj by som teórii o chráme uveril. Dnes patrí k najobľúbenejším mantovským svätostánkom čo dokazujú aj ľudia vchádzajúci dnu a zase von. Prvý kostol vyhorel koncom 9.storočia a trvalo takmer 500 rokov kým na jeho miesta vyrástla Katedrála, bez ktorej by Mantova nebola tým čím je. Námestie pomaly ožíva a kaviareň s reštauráciou na rohu začínajú vykladať stoličky. Už len chvíľka a zaplnia sa vôňou ranného capuccina s chrumkavým croissantom. Niektorí prídu a posedávajú tak dlho až si prečítajú celé hrubé noviny, iní zase obrazne povedané nechajú naštartovaný svoj moped, hodia do seba maličký pohárik silnej kávy a miznú za kamenným oblúkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Námestie Piazza Sordello s Katedrálou

Obrázok blogu


Medzi stredovekou architektúrou sa dá najesť

Obrázok blogu


Fasáda Katedrály pripomína staroveký chrám

Obrázok blogu


Stredoveká hodinová veža

Obrázok blogu


Sem tam sa na malom námestí objaví fontána

Obrázok blogu


Pod hodinovou vežou

Obrázok blogu


Krásna hodinová veže stojí aj vedľa starej rotundy

Obrázok blogu


Románska rotunda San Lorenzo

Z úzkych uličiek sa vynorí vysoká veža tehlovej farby ozdobená veľkými hodinami. Blížime sa k námestiu Piazza delle Erbe v samotnom srdci mesta. Pekne ho dotvára kolonáda z 15.storočia ukrytá medzi domami. Zbieha sa sem niekoľko uličiek a každá sa líši od tej predošlej. Kvetinárstvo ponúka voňavú krásu, bicykle stoja opreté o storočné stĺpy domov, nad mestom panuje kľud, ticho a uličkami sa prechádzajú domáci a hŕstka turistov. Námestie začína vysokou vežou a druhá veža čaká na jeho opačnom konci. Tu však ide o krásny orloj s obrázkami všetkých znamení. Priamo v jeho tieni spočíva neveľká románska rotunda San Lorenzo. Je najstarším kostolom celej Mantovy a leží kúsok pod úrovňou dnešnej ulice. Kedysi tu stál chrám zasvätený bohyni Venuši, no po ňom neostalo nič a v 11.storočí tu vyrástla rotunda. Jej vnútro je pomerne strohé vyplnené stĺpmi a výklenkami, no kde tu možno vidieť zvyšky starých fresiek. Na jednej je dokonca znázornený aj patrón rotundy svätý Laurinec zahalený v horúcich plameňoch. Rodina Canossa sa pri stavbe nechala inšpirovať jeruzalemským Svätým hrobom. Zdá sa akoby bolo v Mantove všetko pripravené na jednej kope. Turista tak ani nestihne vnímať okolie, pretože spraví pár krokov a cestu mu zahatí pamiatka. Basilica di Sant´Andrea ústi do malého námestia splývajúceho so susedným Piazza delle Erbe. Pôsobí najmohutnejšie zo všetkých mantovských kostolov a tento obrázok dokonale dotvára zašpicatená veža. Svojim výzorom mi viac pasuje do oblasti Benátok, ale v tom má tiež Taliansko svoje čaro. Miešajú sa tu štýly, chute, vône a len tu vedia ako to namiešať v presnom pomere, aby sa každému táto krajina dostala priamo pod kožu. Basilica di Sant´Andrea ukrýva vzácnu relikviu. V zlatej nádobe sa nachádza hlina do ktorej sa vsiakla krv Ježiša Krista keď bol na Golgote pribitý na kríži. Podľa legendy ju tu nechal rímsky vojak Longinus, ktorý vošiel do dejín tým, že kopijou pichol do jeho tela. Po návrate z Palestíny mal posvätnú hlinu zakopať práve v Mantove. Na Veľký piatok sa tu konajú veľké ceremónie a do baziliky prúdia zástupy ľudí. Jedna z postranných kaplniek dokonca slúži ako miesto posledného odpočinku pre Andrea Mantegnu, maliara, ktorého osud sa prepojil s mestom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Mnohé domy skrášľujú unikátne architektonické detaily

Obrázok blogu


Uličkami Mantovy

Obrázok blogu


Basilica Sant´Andrea v srdci mesta

Obrázok blogu


Námestie Piazza delle Erbe

Obrázok blogu


Na námestí Piazza delle Erbe

Na Mantove sú krásne staré aristokratické domy. Dávajú mestu veľkolepý renesančný nádych doby, kedy sa jej ulicami prechádzali učenci, maliari, spisovatelia alebo iní umelci. Niektoré domy majú svoje telá pokreslená nádhernými freskami, ktoré však nahlodáva čas. Zobrazujú postavy vojakov, výjavy z bitiek, návraty do miest naznačených na horizonte alebo zúrivé boje uprostred poľa. Veselšie výjavy možno nájsť na miestnej tržnici. Sídli v dome za aký by sa nemuselo hanbiť ani múzeum umenia. Medzi arkádami majú obchodníci svoje stánky s kvetmi, ovocím, zeleninou alebo preslávenými mäsovými výrobkami z okolia mesta. Aj gastronómia dodáva Taliansku správny šmrnc. Takmer každé mesto má svoje typické jedlo a pre Mantovu sú najcharakteristickejšie „tortelli di zucca" alebo teda tortelíny plnené tekvicou. Spleť uličiek nás vedie opäť k brehom niektorého z jazier. Naokolo sú chodníky pre bežcov, cyklistov či chodcov, ktorí si tak môžu vychutnať prírodu aj keď sú stále jednou nohou v meste. Miestni na svoje mesto nedajú dopustiť. Veď ako inak by sa mohla Mantova umiestniť v talianskom rebríčku z pred pár rokov na prvom mieste čo sa týka kvality života? Rozlúčka s mestom nie je na mieste, veď sa do neho ešte určite chcem vrátiť.

Obrázok blogu


Zvonica baziliky Sant´Andrea

Obrázok blogu


Kupoly nad farebnými domami, to je Taliansko

Obrázok blogu


Posedenie v uličke starého mesta

Obrázok blogu


Prelínanie štýlov

foto: Tomáš Kubuš, Mantova, 5.9.2010

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu