Irán 2014 (foto)

Autor: Tomáš Kubuš | 23.5.2014 o 11:40 | Karma článku: 9,64 | Prečítané:  2205x

To, že je Irán fotogenická krajina človek zistí už v prvých minútach počas svojej prvej návštevy. Trik je v tom, že ak sa sem človek vráti tretí, štvrtý či piaty krát, stále ho miestna architektúra, história a ľudia očaria a on zabúda na to, že niektorými ulicami už kráčal sto krát či tisíc krát sedel na rovnakom námestí. Stále sa bude tešiť z toho čo okolo seba vidí. Krásny Irán. Podmanivý. Farebný a jemne chaotický. Plný nádherných mešít, bazárov, parkov a čo je dôležitejšie, plný krásnych ľudí.

Keď som sa v roku 2008 po prvý krát vybral do Iránu, netušil som, že mi tá krajina natoľko prirastie k srdcu, že sa sem ešte niekoľko krát vrátim. Možno som si to tajne želal, pretože som predtým o nej počul príliš veľa na to, aby sa mi tu nepáčilo. Teraz viem o Iráne viac, ale pointa zostáva rovnaká a to, že človek tú krajinu stále akosi podvedome miluje. Ďalšie stovky kilometrov medzi rušným Teheránom, posvätným Mashadom, fantastickým Esfahánom, púštnym Yazdom či básnickým Širázom zostali za mnou a prach starovekých miest a život bazárov sa opäť pretvorí do niekoľkých spomienok, ktoré zostali zakliate v čase na fotografiách. Prezidenti v krajine sa menia, európske či americké dokazovanie si nadradenosti v podobe sankcií nezmizli, no ľudia zostali rovnakí. Kde inde Vás každý deň na ulici zdravia, pristavia sa, podajú ruku a chcú prehodiť pár slov? Pozvú Vás doma pri kráčaní ulicou na kanvicu čaju či misku plnú sladkostí a ovocia len preto, že idete okolo? Nielen pamiatky tvoria Irán, ale sú to ľudia. Kvôli ním sa sem oplatí prísť. Milujem návraty na miesta, ktorými som kráčal a presne taký bol aj terajší Irán. V hlave utkvie vždy niekoľko momentov. Kroky nádvorím najposvätnejšieho šiítskeho mesta krajiny, kde je pochovaný emám Reza v Mashade. Posedenie pri hrobke perzského básnika Ferdúsiho, ktorý je u nás stále pomerne neznámy, no tu má jeho dielo doma takmer každý druhý Iránec. Zasnežené vrcholky Elborzu hrdo sa vypínajúce nad Teheránom a telocvične, kde sa stretávajú chlapi pri tradičnom perzskom zurcháne. Ak bude zurcháne žiť, perzská tradícia nikdy nezahynie. Kashan a jeho festival ruží či príjemné prechádzky záhradou Fin. Ruina zikkuratu Sialk staršia ako všetko ostatné naokolo. Abyaneh pri západe slnka a chuť sušených jabĺk z okolitých stromov. Čajovňa v Esfaháne a stovky ľudí piknikujúcich priamo na tráve druhého najväčšieho námestia sveta. Hlinené uličky starého Yazdu a jeho skvelé sladkosti. Hrobka Kýra Veľkého aj štyroch perzských kráľov v Naqs-e Rostam. Zničený, no úžasný Perzepolis so svojimi majstrovskými reliéfmi. Haféz, Saadi, Chadžu, básnici Širázu, jeho vysoké cyprusové stromy a čierny čaj s nasekaným cukrom pri recitovaní poézie. To sú spomienky na tento Irán...

.: MASHAD :.

.: TEHERAN :.

.: KASHAN :.

.: TEPPE SIALK :.

.: ABYANEH :.

.: ESFAHAN :.

.: NA´IN :.

.: MEYBOD :.

.: YAZD :.

.: ESLAMIEH :.

.: PASARGADY :.

.: NAQS-e ROSTAM :.

.: NAQS-e RAJAB :.

.: PERZEPOLIS :.

.: SHIRAZ :.


foto: Tomáš Kubuš, Irán, 2.5, 23.5.2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: My politikom hovoríme, čo by mali robiť. Oni rozhodujú

Hlávková má pozitívny efekt pre mňa ako človeka, ktorý chce lákať do verejnej správy, hovorí šéfka Inštitútu pre finančnú politiku LUCIA ŠRÁMKOVÁ.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.


Už ste čítali?