Côte d'Azur - Antibes, Eze, Cannes

Autor: Tomáš Kubuš | 20.6.2007 o 11:37 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  4635x

Côte d'Azur alebo aj Azúrové pobrežie. Dva názvy, ktoré predstavujú kúsok Francúzska ležiaceho na juhovýchode krajiny. Je posiate menšími aj väčšími mestečkami so svojou lákavou Stredomorskou atmosférou. Každý si tu môže nájsť práve to svoje miesto, kde sa cíti dobre. Leto sa blíži nekontrolovateľnou rýchlosťou a tak možno nasledujúce fotky prinesú niekomu inšpiráciu kde stráviť pár pekných chvíľ...

ANTIBES
Po príchode do kempu chvíľu oddychujeme a zas odchádzame. Máme namierené do centra mesta Antibes. Od kempu Les Embruns je vzdialené zhruba 4 kilometre. Ideme cestou, ktorá lemuje pláž. Po celej dĺžke až do mesta sledujeme typický obrázok – obrovskú zápchu. Neskôr sme zistili, že zápcha je až do Antibes. Kúsok pred centrom stojí pevnosť Fort Carré. Je však oplotená a tak ju obdivujeme len z diaľky. Veľkým prístavom s nespočetným množstvom jácht sa dostávame priamo do centra. Mestečko tvorí spleť úzkych uličiek plných ľudí. Jedna takáto nás vedie priamo k Chateau Grimaldi. Na vrchu vlaje modro-červeno-biela vlajka a pod hradom sa rozbíjajú malé vlnky Stredozemného mora. Začína sa stmievať a tak hľadáme nejakú reštauráciu. Z miesta kde sa cez deň koná trh sa večer stáva promenáda. Po jednej strane sú rôzne stánky s ľudovými remeslami a na strane druhej čašníci upravujú stoly, ktoré čakajú na svojich hostí . Chcem si dať niečo typické a tak moja voľba po dlhom váhaní padla na jedlo „Moules de la Mer“. Doniesli mi veľký hrniec plný mušlí (slávky) vo vínovo-cesnakovej omáčke ochutenej bylinkami. Je to veľmi zaujímavé, nič také som predtým ešte nejedol. Bolo toho síce strašne veľa, ale aspoň to bolo chutné. Za tmy sa vraciame domov popri pláži.

Antibesskalnatepobrezie.jpg
Pobrežie pri ceste do Antibes

AntibespevnosFortCarre.jpg
Pevnosť Fort Carre

AntibespristavPortVauban.jpg
Prístav Port Vauban plný lodí

AntibesChateauGrimaldi.jpg
Chateau Grimaldi

AntibeshradChateauGrimaldi.jpg
Chateau Grimaldi

Antibesdreveneokenice.jpg
Drevené okenice

Antibesvecernapromenada.jpg
Večerná promenáda

AntibesMoulesdelaMer.jpg
Moules de la Mer (slávky vo vínovo-cesnakovej omáčke s bylinkami)

EZE
Eze je malé mestečko, ktoré sa rozprestiera na kopci priamo nad morom. Leží zhruba 40km východne od Antibes a len na skok do Monaka. Auto parkujeme dole na parkovisku a hore do mestečka sa vydávame po vlastných. Celé historické jadro je prekrásne. Na začiatku sa mieša vôňa korenín od výmyslu sveta. Kamenné uličky lemujú kamenné domy. Všetko vyzerá ako by sa tu na niekoľko storočí zastavil čas. Túto pokojnú stredovekú atmosféru narúšajú z času na čas davy turistov valiacich sa uličkami ako rozvodnená rieka. Domy skrášľujú množstvo kvetov. Hore je dokonca aj botanická záhrada. Z kopca je rozhľad po okolí a na more. Mestečko nieje vôbec veľké, ale rozhodne sa v ňom oplatí zastaviť a aspoň na chvíľu sa preniesť v čase.

Ezestanokskoreninami.jpg
Stánok s koreninami

Ezedomy.jpg
V mestečku

Ezestredovekaulicka.jpg
Kamenné uličky

Ezestredovekaulicka1.jpg
Kamenné uličky

CANNES
Dnes sa chceme ísť pozrieť do Cannes. Od Antibes to nieje ďaleko a cesta sa vlní pozdĺž pobrežia. Aspoň sa je na čo pozerať. V Cannes sme pred pár rokmi strávili pár dni, tak dnes sa ideme prejsť po známych miestach. Parkujeme pred hotelom Martinez. Je ráno a tak zatiaľ s parkovaním nieje najmenší problém. Prechádzame po korze, ktoré ešte nestihlo vyschnúť od ranného dažďa. Spoločne s nami sa tu prechádza už dosť ľudí. V prístave kotví tak ako aj v Antibes veľa lodí. Okrem miliónových jácht tu stoja aj dve vojenské lode. Pred filmovým palácom sa už objavujú aj skupinky turistov. Všetci si tak ako my prezerajú odtlačky rúk slávnych ľudí. Škoda bola akurát to, že tie najnovšie ruky boli za plotom, lebo sa tu niečo opravuje. Atmosféru kazila aj cisterna, ktorá stála priamo pred vchodom do paláca. V týchto dňoch prebieha v Cannes festival ruskej kultúry. Po celom meste je počuť ruštinu a prechádza sa tu veľa ruských námorníkov. Opäť sa spustil dážď. Pridávame sa k ostatným ľuďom pod striešku a čakáme kým to prestane. Celkovo je vlastne Cannes síce pekné, ale obyčajné mesto plné predražených obchodov renomovaných značiek. Čiže nič pre mňa. Z celého dnešného zamračeného Cannes sa mi najviac páčil trh. Je plný ľudí a ovocie so zeleninou hrá všetkými farbami. Výber majú naozaj rozmanitý. Kúpili sme si tri kaktusy (opuncie figové) a obrovské granátové jablko. Takéto trhy mám veľmi rád, lebo predstavujú malé mesto ukryté vo veľkom. Cestou k autu míňame aj najslávnejší hotel Carlton, no ten je posledným čo sme si dnes v Cannes pozreli.

Cannespalac.jpg
Filmový palác

CannesPompidou.jpg
Busta prezidenta G.Pompidou pred filmovým palácom

Cannesodtlackyruk.jpg
Odtlačky rúk

CannesStone.jpg
Sharon Stone

Cannespevnostnadmestom.jpg
Pevnosť stojaca nad mestom

Cannespetanque.jpg
Miesto, kde trávia domáci dôchodcovia veľa času - ihriská na petanque

CannesarticokyzBretagne.jpg
Miestny trh - artičoky z Bretagne...

Canneskrevety.jpg
...a krevety z Madagaskaru

CanneshotelCarlton.jpg
Hotel Carlton (jedna noc - 300-900 €)

foto: Tomáš Kubuš, Antibes, Eze, Cannes, 22-24.8.2004

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?