Alberobello. Medzi rozprávkovými domčekmi

Autor: Tomáš Kubuš | 24.5.2010 o 10:01 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  3517x

Taliansko je plné prekvapení. Ktorýkoľvek kraj si človek vyberie, vždy si tam nájde niečo pre seba. Ak sa niekto zatúla do mesta Bari na brehu Jadranského mora, nieje nič krajšie ako sa vybrať na výlet do rozprávky. Na tú sa premení malé mestečko Alberobello so svojimi typickými domčekmi zvanými trulli...  

Dva dni po tom čo som odovzdal diplomovku už sedím v lietadle na ceste za novými zážitkami. Večer sa zastavíme v Pise na pizzu, prespíme na chladných lavičkách pod kovovou strechou, ktorá nás chráni pred nočným dažďom a ráno letíme smer Bari. Keď som hľadal kam sa pozrieť, pohľad mi padol na Bari a hovorím si „veď tu som ešte nebol“ a potom odtiaľto môžem chytiť lietadlo na Maltu. Viac ako samotné Bari ma však lákalo malé mestečko s poetickým názvom Alberobello. Dá sa preložiť ako „pekný strom“. Nie sú to však stromy, pre ktoré sa sem teším, ale jeho malé rozprávkové domčeky trulli s typickými kamennými strechami. Na železničnej stanici v Bari kupujeme lístky (4 €/jeden smer) a môžeme vyraziť. Cesta do nášho cieľa trvá niečo okolo hodiny a pol. Za oknom premietajú „film“ o prírode a živote Apúlie. Malé dedinky, zvlnené pahorky posiate viničom, políčka pre farmárov, olivové sady plné starých stromov a konečne sa objavujú prvé trulli.

Ocitneme sa v uličkách mesta. Každé juhotalianske mesto ich má. Malebné, ošarpané, úzke uličky, ktorými sa človek tak rád prechádza, a ktoré mu tak chýbajú keď už v nich dlhší čas nebol. Námestie Piazza Popolo je trochu ospalé. V kaviarni posedáva len hŕstka ľudí a v strede stojí opustený vojenský pomník. Vedľa kostola je plošina s vyhliadkou. Krásny pohľad! Odrazu sa pred nami vynorili desiatky či stovky zašpicatených striech, domčekov pripomínajúcich včelie úli. Stoja jeden vedľa druhého a spoločne vytvárajú mestečko ako vystrihnuté z rozprávky. Všetky žiaria snehobielou farbou a šedé strechy poskladali z ťažkých kamenných bridlíc. Viaceré strechy na sebe nesú malý obrázok. Niektoré zdobí srdce, slnko, iné polmesiac či kríž. Pomaličky vchádzame do tohto sveta a mizneme za rohom kamennej uličky. Pulzuje v nich život, ľudia sa premávajú hore, dole, sami, v skupinkách alebo si len tak sadnú na schodíky a sledujú čo sa okolo nich deje. Na môj vkus je tu nejako veľa turistov. Obchodíky so suvenírami sú plné všakovakých zaujímavostí. Okrem malých makiet typických trulli sa dajú kúpiť aj meter veľké domy na vlastné záhradu. Celkom dobrým nápadom je ochutnávka typických produktov Apúlie. Cestoviny, koreniny, olivový olej, syry, miestne vína či likéry. Stačí však odbočiť z hlavnej ulice a zrazu sme úplne sami. Nikde nikoho len ticho, vôňa kvetov, malé záhradky a tiene pitoreskných domčekov. Na vrchole kopca stojí kostol. Aj jeho kupoly pozostávajú z kamenných bridlíc. Myslím, že taký netradičný kostol som ešte v živote nevidel. Na Alberobelle je krásne to, že aj keď sa tu človek túla niekoľko hodín vždy sa ocitne v inej uličke, na inom mieste s iným pohľadom.

alberobello_001.jpg
Kostol v centre mesta, trulli sa už blížia

alberobello_002.jpg
Malebné uličky Alberobella

alberobello_003.jpg
Len tak si posedieť na hlavnej ulici

alberobello_005.jpg
Prechádzky Alberobellom majú svoje čaro

alberobello_006.jpg
Obchodníci pred svojimi domami

alberobello_007.jpg
Trulli

alberobello_008.jpg
Ozdoby na strechách domov

alberobello_009.jpg
Symboly namaľované na strechách

alberobello_010.jpg
V uličkách

alberobello_011.jpg
Malá kaplnka oproti kostolu

alberobello_012.jpg
V pozadí vyrastá centrum Alberobella

alberobello_013.jpg
Aby sa človek vyhol takejto vlne musí sa skryť do bočných uličiek

alberobello_014.jpg
Na prechádzke mestom

alberobello_015.jpg
No nie sú krásne?

alberobello_016.jpg
Detaily strechy

alberobello_017.jpg
Na niektorých miestach je tých trulli akosi priveľa

alberobello_018.jpg
Kamenné strechy trulli

alberobello_019.jpg
Niektoré trulli majú panoramatické terasy

alberobello_020.jpg
Bočné uličky bez ľudí

alberobello_021.jpg
Originálny suvenír

alberobello_022.jpg
Vojdite na návštevu

alberobello_023.jpg
Neodoľatelná kamenná architektúra

alberobello_024.jpg
Malebné Alberobello

alberobello_025.jpg
Posledný pohľad a odchádzame...

foto: Tomáš Kubuš, Alberobello, 20.4.2009

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?