Muskat. Kráľovstvo rýb a sultánova mešita

Autor: Tomáš Kubuš | 8.6.2011 o 9:15 | Karma článku: 8,19 | Prečítané:  1892x

Muskat ponúka veľa zaujímavostí, preto by bola veľká škoda ostávať tu len chvíľku. O mnoho krajšie je zabudnúť na čas a nechať sa unášať vôňou kadidla, ománskeho čaju s mliekom a túlať sa bazárovými uličkami, promenádou, rybími trhmi, aby človek nakoniec skočil v obrovskej mešite, ktorá nesie sultánove meno a kráčal po jednom z najväčších kobercov sveta...

Krátko po príchode som si všimol budovu rybieho trhu ležiacu naproti malému hotelu, kde bývam. Poobede po ňom ostane len silná aróma, ale ráno je plný života. Kto si chce vychutnať atmosféru ománskeho rybieho trhu, musí si privstať. Najrušnejšie tu býva okolo šiestej, siedmej hodiny ráno, kedy sú už úlovky vyložené pod strechou tržnice a môže sa začať ďalší deň. Už z diaľky sa ulicami rozlieva typická vôňa rýb. Pred vstupom stojí ešte zopár mäsiarstiev, ale ich vnútro zíva prázdnotou. Na pobreží pomáha niekoľko chlapov vytiahnuť na breh veľký drevený čln. Chvíľu im to trvá, ale určite to už robili nespočetne veľa krát. Po rannom rybolove odpočíva veľa ľudí pod provizórnymi prístreškami priamo v prístave. Mutrah sa teší dlhej rybárskej tradícii a na mieste akým je tento trh je to cítiť. Atmosféra diania ma vtiahla do stredu divadla. Množstvo rozmanitých rýb leží na pultoch či na zemi naukladaných na bielych kachličkách. Nad kôpkou rýb stojí starý rybár a hrubým prenikavým hlasom ponúka svoj úlovok. Drsné tváre popísané hlbokými vráskami dávajú tušiť, že to nie je ľahký život. Miestnosťou sa ozýva hluk, predavačovu cenu prebíja zákazníkova a už aj si domov odnáša igelitku plnú rýb. Na stole ležia ostré žraločie plutvy, ktoré si určite žiaden plavec neželá vidieť plávať okolo seba. Dokonca predávajú aj malé žraloky ráno vytiahnuté z okolitých vôd. V rohu ležia obrovské tuniaky sfarbené do žltej farby a vedľa pre zmenu niekoľkometrové mečiare s dlhými nabrúsenými mečmi. Malí chlapci predávajú kraby, krevety, homáre a mušle. Za múrom stoja muži, ktorých ruky sa ani na chvíľku nezastavia. Sem si zákazníci prinesú ryby a oni im ich na počkanie očistia. Klimatizácia tu nefunguje a do toho všadeprítomná páľava robí z tohto miesta smradľavú nočnú moru. Našťastie sa zápach nesie len touto časťou a inde opäť cítiť slanú chuť mora.

muskat001.JPG
Ranný úlovok treba vybrať z lodí

muskat002.JPG
Rybí trh v Mutrahu patrí k najkrajším ománskym divadlám

muskat003.JPG
Dostať tu ryby malé, aj tie obrovské

muskat004.JPG
Treba si dôkladne vybrať

muskat005.JPG
Pri rybách sa odohrávajú vždy dlhé rozhovory

muskat006.JPG
Čerstvé krevety

muskat007.JPG
Starý rybár predáva svoj úlovok

muskat008.JPG
Rýb je tu toľko, až je probém si vybrať

muskat024.JPG
Ráno býva trh vždy plný rýb

muskat025.JPG
Ženy na nákupe

muskat038.JPG
Medzi úlovkom sa objaví aj raja

muskat039.JPG
Každý sa ráno snaží predať čo najviac rýb

muskat026.JPG
Rybu do ruky a poď ho domov

 

Plný dojmov z nevšedného prejdem narýchlo bazár, ktorý už začínam poznať naspamäť, aby som preskúmal čo je za ním. Stojí tu mešita s kupolou, ktorá má na vrchole malý polmesiac a pod ňou sa dá v stánkoch kúpiť kadidlo, teda v prípade, že človek nájde predavača. Tí sa väčšinou utiahnú do tieňa, kde popíjajú presladený čaj s mliekom a máločo ich dokáže vyrušiť z ich rutiny. Ako kráčam odľahlými uličkami, cítim na sebe desiatky očí. Z vysokej veže na konci ulice sa napokon vykľula farebná hinduistická svätyňa. Prvý krát stojím pred takouto stavbou, no nenapadlo ma, že to bude práve v Ománe. Niet sa však čomu diviť, keďže 15 percent populácie pochádza priamo z Indie.

muskat016.JPG
Momentka z bazáru

muskat009.JPG
Na prechádzke

muskat011.JPG
Jedna z brán do starého bazáru v Mutrahu

muskat010.JPG
Tovar treba uličkami ručne rozviezť

muskat013.JPG
Ulička ománskeho Mutrahu

muskat014.JPG
Veža hinduistickej svätyne

muskat015.JPG
Detail svätyne

 

Promenáda začína pri rybacej tržnici a vlní sa pobrežím ako obrovský had. Z jednej strany sú typické staré budovy s vyrezávanými balkónmi a okenicami, veľká mešita s kupolou a minaretom potiahnutým modrými kachličkami a za nimi rastú do výšky kopce miestami ozdobené malými strážnymi vežami. Stranu druhú pokrýva krásny záliv s priezračne čistou vodou. Na jej vlnkách sa pohupujú člny a dve veľké drevené „pirátske“ lode. Z promenády sledujem so skupinkou Pakistancov pobrežie. Po skalách lozia veľké kraby sfarbené do červena a vo vode plávajú tropické ryby. Vyzerá to akoby som stál len kúsok od pestrofarebného akvária. Chvíľu kecáme a prezradia mi, že prišli z pakistanského Káračí za lepšou prácou. Ako mnoho iných, aj oni ju tu našli a teraz zarábajú peniaze, ktoré posielajú svojim rodinám domov. V noci sa svetlá krásne zrkadlia na morskej hladine. To už sa hore dole premávajú arabské dievčatá zahalené do čiernej farby, v rukách maličké tašky z neďalekého zlatníctva a nenápadne pokukujú po mladíkoch sediacich v altánkoch. Robia tu neskutočné ovocné džúsy. Sedím pod slnečníkom s výhľadom na záliv a pomaličky si vychutnávam citrónový džús s kúskami drvenej mäty. Je tu taká neskutočná pohoda, že tu sedím poriadne dlho, píšem si denník, čítam až dostanem chuť na ďalší džús z granátových jabĺk. Nikto zo mňa nedostane, ktorý je lepší, pretože sa to určiť jednoducho nedá. Aký by to bol však večer bez ománskeho čaju s mliekom? Zdravím sa s chalanmi z egyptskej Alexandrie, ktorí balia svoj stánok s rybami. Sadnem si do malého podniku pri mori a nový kamarát z Indie ma už z diaľky víta a vyberá mi von „moju“ stoličku. Dnes dostal čerstvé kokosové orechy. Šikovne vezme do ruky mačetu, odsekne vrchol orecha a podáva mi ho do rúk. V takejto pohodičke tu sedíme ešte dlho do noci. V Ománe akoby človek cestoval po celom svete, pričom sa prejde len jednou ulicou.

 

muskat018.JPG
Zátoka v Mutrahu je ozdobená drsnými horami a loďkami

muskat019.JPG
Panorámu Mutrahu dotvára vysoký minaret

muskat017.JPG
Malá pevnosť nesmie chýbať ani v Mutrahu

muskat020.JPG
Delfíny na promenáde

muskat022.JPG
Chalani z Káráčí odpočívajú na promenáde

muskat021.JPG
Tradičná ománska architektúra

muskat023.JPG
Podvečerné posedenie pri bazáre

 

Po niekoľkých dňoch opustím štvrť Mutrah, ktorá mi prirástla k srdcu a presúvam sa do niekoľko kilometrov vzdialenej štvrti plnej bohato vyzerajúcich domov. Beriem si taxík k hoteli Ramada Qurum Beach, ale taxikár až za pochodu zistil, že on vlastne nevie kde ho hľadať. Dlho sa túlame rôznymi štvrťami až sa blížime na koniec Ruwi, kde prechádza do Al-Khuwir. Domy tu sú luxusnejšie, natreté snehobielou farbou, ozdobené perfektne upravenou záhradkou a nádhernými kvetmi. Nechám sa vyhodiť niekde pri mori bez toho, aby som presne vedel kde som. Niečo síce tuším, ale veď nejako bolo, nejako bude. Jedného z mála ľudí, ktorí je na poludnie vonku sa pýtam na smer a hovorí, že musím ísť 2 kilometre rovno. Netreba zabudnúť, že už neraz ma domáci prekvapili svojim odhadom a z dvoch kilometrov sa bez mihnutia oka môže stať ich trojnásobok. Nemám nič lepšie na práci a tak som si povedal, že si to poctivo odšliapem s batohom na chrbte, Veď koniec koncov aj toto patrí k cestovaniu. More vytvorilo v okolí krásne zátoky, ktoré obsadili vodné vtáky. Volavky tu postávajú v plytkej vode a naokolo lietajú ďalšie menšie i väčšie vtáky. Akoby som bol niekde v zoologickej záhrade, len s tým rozdielom, že tu nikde nie je plot ani nič podobné. Len ja, oni a niekoľko metrov krajiny medzi nami. Brehy lagún pokrývajú husté lesy len som si neni na sto percent istý či sú to mangrovníky. Šliapem takmer hodinu, no stále nič. Míňam stromy, prázdne pláže a mojim jediným spoločníkom sú slnečné lúče. Konečne sa mi podaril nájsť hotel kam mám prísť. Nakoniec to neboli dva kilometre, ale minimálne šesť či sedem.

 

Hádžem veci na izbu a idem von. Aspoň nachvíľku si sadnúť pri vychladenej kole a oddýchnuť si. Rozmýšľam či skočiť na klzisko a dať si pár koliečok na lade, alebo dať prednosť exotickej pláži s teplým Arabským morom. Nakoniec som si povedal, že sa pokorčuľujem v Dubaji a teraz sa okúpem. K pláži kráčam vyschnutým korytom rieky, ktoré sa počas zimného obdobia dažďov zaplní vodou. Pláž je nádherná, divoká, neskrotená a piesok dostáva nádych bielej farby. Pár metrov od vody stojí niekoľko desiatok paliem, pripomínajúcich oázu. Pod stromami sa v tieni ukrýva niekoľko ľudí a kam oko dovidí, dali by sa kúpajúce postavy spočítať na prstoch jednej ruky. Ponáram sa do vĺn Arabského mora a voda je neuveriteľne teplá a príjemná. Chvíľu si zaplávam, ale stále sa mi v mysli vynárajú obrázky žraločích plutiev na rannom trhu v Mutrahu. Jáj, ale je tu dobre.

muskat027.JPG
Luxusnejšie ománske štvrte

muskat028.JPG
Nádherná, opustená a divoká pláž

muskat029.JPG
Jedna z mnohých muskatských pláži

 

Za tých pár dní som ešte nenavštívil mešitu sultána Qaboosa alebo Veľkú mešitu ako ju zvyknú prezývať domáci. Neleží ani v starom Muskate, ani v Mutrahu, ale na výpadovke na letisko pár kilometrov od centra hlavného mesta. Aj preto som si ju nechával na neskôr. Z okna taxíka či mikrobusu som ju už videl nespočetne veľa krát, vždy keď som z Muskatu odchádzal a následne sa do neho vracal. Stavba je majestátna už z diaľky. Zlatá kupola pohlcuje slnečné lúče a zo všetkých strán ju stráži päť vysokých minaretov. Štyri z nich zapichli architekti do rohov a piaty, najväčší má špičku vo výške úctyhodných 90 metrov. Vstup do mešity sprevádza tabuľa ako sa v nej majú návštevníci správať. Na svojom mieste nestojí dlho pretože len v roku 1993 sultán Qaboos rozhodol o jej stavbe a jej slávnostné otvorenie naplánovali na rok 2001. Za nenápadným vstupom sa odrazu odkryje nádherná architektúra. Dláždené nádvorie z vylešteného mramoru sa leskne ako zrkadlo. Celá mešita je podobne ako domčeky v starom Muskate či naškrobené dišdaše ománskych mužov ladená do snehobielej farby. Ženská musalla, teda modlitebná miestnosť je pomerne strohá. V miestnosti potiahnutej kobercami sa môže naraz stretnúť až 750 žien. Na stenách visia dve obrazovky, ktorými sa vysiela v čase hlavnej modlitby obraz miestneho imáma. Ten sedí pochopiteľne v mužskej časti a tak ho ženy vidia len cez televízne obrazovky. Z námestia, ktoré pretína zavlažovací kanál, jazierko a kopa stromov sa ide dolu schodmi do obrovskej miestnosti určenej mužom. Zem pokrýva druhý najväčší koberec sveta, ktorí ručne tkalo 600 žien takmer 4 roky. Pochádza z Iránu odkiaľ si ho sultánova rodina objednala a jeho 1 700 000 uzlov váži okolo 21 ton. Je ťažké si to vôbec predstaviť. Niekoľko metrov nad ním stojí obrovský, prepracovaný luster z krištáľu. Mešita mi pripadá akoby bola zložená z niekoľkých častí. Mihráb smerujúci na Mekku pôsobí ako vystrihnutý z Perzie a oblúky striedajúce sa po stranách mešity zase navodzujú atmosféru Umajjovskej mešity v Damašku či španielskej Cordoby. Kráčam mäkkým kobercom a neviem kam sa skôr pozrieť. Rád by som sa tu ocitol v piatok počas veľkej modlitby, pretože by to musel byť určite neopakovateľný zážitok. Opúšťam svet najväčšej ománskej mešity a je na čase pohnúť sa z Muskatu zase ďalej.

 

muskat030.JPG
Vo vnútri mešity sultána Qaboosa

muskat032.JPG
Nádvorie sa leskne ako zrkadlo

muskat031.JPG
Jeden z piatich minaretov mešity

muskat033.JPG
Mihráb s obrovským lustrom

muskat034.JPG
Hlavná miestnosť obrovskej mešity, kde je položený 2.najväčší koberec sveta

muskat035.JPG
Nádherná, avšak moderná výzdoba najväčšej ománskej mešity

muskat036.JPG
Zlatá kupola na nádvorí mešity

muskat037.JPG
Celá mešita má snehobiely nádych

 


foto: Tomáš Kubuš, Muskat, 24-30.9.2009

Súvisiace články:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?