Na brehu jazera. Lago di Garda

Autor: Tomáš Kubuš | 6.11.2012 o 8:10 | Karma článku: 11,71 | Prečítané:  9973x

Veľa krát som sa túlal v okolí Gardského jazera, no nikdy sa nepristavil pri jeho brehu. Možno kvôli času, možno kvôli tomu, že ešte neprišla tá správna chvíľa, aby som ho videl z tesnej blízkosti. Odrazu ten čas nadišiel a tak som sa v októbri prešiel jeho nábrežím. Záblesk babieho leta so sebou priniesol krásne počasie a nesklamali ani mestečká Desenzano del Garda či známe Sirmione...

V jedno septembrové, nedeľné popoludnie sme si povedali, že by sme mohli aspoň na chvíľku skočiť do Talianska a o pár minút na to mi do mailovej schránky dorazil mail s potvrdením letenky. Niekedy stačí málo. Akciová cena, rýchle rozhodnutie, sen a chuť vyraziť. O Lago di Garda sme sa bavili už veľa krát, takmer sme odišli minulý rok, ale napokon sme tento nápad nechali rozfúkať vetrom. Ten ho o niekoľko mesiacov našťastie privial naspäť.

Let do talianskeho Bergama prešiel rýchlo a o hodinu a pár minút už stojíme na zastávke autobusu smerujúceho do centra. Boli sme tu aj pred rokom, no nechce sa nám sedieť na letisku a tak radšej zopár hodín strávime vo večernom a nočnom meste. To je veľmi lákavé, najmä jeho stará časť na kopci nad moderným Bergamom. Večer sa však obchody zatvoria, ľudia sa takmer vytratia a kamenné uličky so starými fasádami sa stanú krásnymi. Sem tam počuť kroky ľudí, sem tam sa do ulice dostane svetlo z otvorenej reštaurácie alebo baru, ale inak v nočnom Bergame panuje ticho. Pred polnocou sa vrátime na letisko, ľahneme na dlážku v hale a zopár hodín do rána si oddýchneme.

bergamo001.jpg
Nočné Bergamo

Skoro ráno odtiaľto vypadneme do Bergama, aby sme sa presunuli na železničnú stanicu, odkiaľ nám ide vlak do mesta Desenzano del Garda. Ak do neho prídeme, ocitneme sa priamo na brehu Gardského jazera. Ranné uličky mesta sa ešte nestihli prebrať z nočného spánku, no prví ľudia ho už križujú sem a tam. Námestie ožíva len pomaly a tak necháme rozospaté mesto rozlepiť oči a sadneme si na ranné capuccino s croissantom. Desenzano del Garda sme si vybrali ako bod našej cesty kvôli starej rímskej vile s farebnými mozaikami. Na Sicílii či v severnej Afrike to nie je nič výnimočné, ale tu na severe Talianska je táto vila svojim spôsobom jedinečná. Malý prístav osvetlili slnečné lúče a rybári rozmotávajú na drevených lodiach svoje siete. Prejdeme sa promenádou s majákom, na obzore sledujeme hory vyrastajúce z jazera, ale aj úzky výbežok na ktorom leží mesto Sirmione.

desenzano001.jpg
Ráno v prístave

desenzano002.jpg
Kostolík v centre mesta

desenzano003.jpg
Chutné raňajky v prebúdzajúcom sa Desenzane

desenzano004.jpg
Najkrajší dom v Desenzane ovplyvnili Benátky

desenzano005.jpg
Východ slnka na brehu Lago di Garda

Rímska vila leží mimo centra, no stále blízko na to, aby k nej človek prešiel po vlastných. Stačí sledovať značky hnedej farby, ktoré v Taliansku vždy znamenajú historické miesto či pamiatku. Dve príjemné zamestnankyne múzea nás privítajú, vybavíme si zadarmo vstup, ako bonus nám pustia video s históriou miesta a dostaneme informačné materiály. Rímska vila z Desenzana patrí k najvýznamnejším vilám severného Talianska. Život tu pulzoval najmä od 1.storočia pr.Kr až do 4.storočia. Prvé základy položili pred cca 2100 rokmi, ale neskôr sa samozrejme vila prerábala, prestavala a menila svoju tvár. Dnes sú jej pozostatky roztrúsené na viacerých miestach. K vile sa vstupuje cez malé múzeum s nálezmi priamo odtiaľto, no ešte zaujímavejšie sú ruiny niekdajšej stavby. Postupne obehneme miesto, kde prijímali hostí, obytné časti, ale aj kúpele. Veľká časť podláh je ozdobená mozaikami vyskladanými z tisícok malých kamienkov. Sú naukladané tak, aby ožili rôzne staroveké scény od lovu, rybolovu až po malých, lietajúcich Amorkov. Nevie sa s určitosťou povedať komu vila patrila, ale najčastejšie sa skloňuje meno Flavius Magnus Decentius, brat cisára Magnentia, ktorý vládol v rokoch 350 – 353. Rozlúčime sa a kráčame k zastávke za prístavom odkiaľ nám podľa informácii má odchádzať autobus do Sirmione.

desenzano006.jpg
Ruiny rímskej vily v Desenzane

desenzano007.jpg
Krásna mozaiková podlaha vo vile

desenzano008.jpg
Mozaiky z Desenzane patria k najkrajším na severe krajiny

desenzano009.jpg
Zvieratá na mozaikách nesmú chýbať

desenzano010.jpg
Amorkovia pletú vence

desenzano011.jpg
Zachovalé mozaiky pochádzajú najmä zo 4.storočia

Desenzano del Garda a Sirmione delí od seba len polhodinka cesty autobusom. Lístky predáva šofér priamo v autobuse a cesta sa vlní okolo jazera. Sirmione leží na úzkom polostrove, ktorý pripomína prst vystretý do vôd jazera. Vždy sa mi na fotkách páčil hrad zo Sirmione a tak sa teším, kedy mi vyrastie pred očami na živo. Je krajší než na obrázkoch. Kamenné telo dopĺňajú rozlezené hradby a niekoľko mohutných vežičiek. Bránou vstúpime do mesta a ani priveľmi nerozmýšľame a ideme sa pozrieť dnu. Jeho interiér je prázdny, vyplnený nádvorím, ale to čo z neho robí krásne miesto je vysoká veža a výhľad na celé Sirmione s jazerom naokolo. Stúpame tak vysoko ako sa len dá a užívame si panorámu. Na jednej strane vidno úzky prúžok krajiny spájajúci Sirmione s talianskou pevninou a na strane druhej sa zaobľuje polostrov a nechá jazero prebrať taktovku. Hrad nechala postaviť známa rodina Scaligeri už v nepokojnom 13.storočí, kedy medzi sebou bohaté rody súperili o moc. Rocca Scaligeri ako hrad prezývajú nie je jedinou krásnou pevnosťou na brehu Lago di Garda. O čosi severnejšie by sme našli rovnako príťažlivé miesto s názvom Malcésine.

sirmione001.jpg
Hrad leží na začiatku mesta

sirmione002.jpg
Rocca Scaligeri v plnej kráse

sirmione003.jpg
Hradby obsadili čajky

sirmione005.jpg
Pohľad na Sirmione z hradnej veže

sirmione006.jpg
Breh jazera Lago di Garda

sirmione007.jpg
Sirmione a Gardské jazero

sirmione008.jpg
Vysoká hradná veža slúži ako rozhľadňa

Samotné mesto Sirmione hrá mnohými farbami. Akoby každá ulička mala svoj vlastný odtieň a aj keď niekde farby vybledli, krásnymi zostali. Je vidno, že sa Sirmione stalo turistickým ťahákom a preto je každý druhý obchod predajňa suvenírov, kaviareň alebo reštaurácia. Koncom októbra tu však aspoň nie je plno ako počas letnej sezóny. Výletné lode aj menšie loďky križujú jazero sem a tam a v diaľke sa dvíhajú kopce. Pomaly ich zahaľuje opar či hmla a postupne miznú z pred očí. Je príjemne sa tu prechádzať a povedali sme si, že prejdeme až na samotný koniec polostrova. Tam majú totiž ležať ruiny rímskej vily z 1.storočia pr.Kr. To si nemôžeme predsa nechať ujsť.

sirmione009.jpg
Hrad pri pohľade z uličiek mesta

sirmione010.jpg
Farebné centrum Sirmione

sirmione011.jpg
Prechádzka kamennými uličkami

sirmione020.jpg
K Taliansku farebné domy jednoducho patria

sirmione024.jpg
Rocca Scaligeri

sirmione027.jpg
Okolo hradu je vodná priekopa

Vila prekvapí najmä svojou rozlohou, pretože zaberá skutočne celý výbežok polostrova Sirmione. Pomedzi olivové háje sú rozhádzané časti vily, ktorú dnes poznáme pod menom Grotte di Catullo, čiže Catullova jaskyňa. Samozrejme s jaskyňou toto miesto nemá nič spoločné, ale keď vilu znovu objavili, tak im jaskyňu pripomínala a meno sa hneď ujalo. S menom rímskeho básnika Catulla by sme však zhodu našli, pretože v týchto miestach mal umelec žiť a vlastniť vilu. Samozrejme, dnes by ju nespoznal, pretože po jeho smrti ju po prelome letopočtov zväčšili aj prestavali. Kráčame pahorkom a hľadáme zvyšky stavby. Niekde sú len kusy kameňa, ale čím bližšie sme k brehu, tým sa viac odkrývajú múry, oblúky, staroveké cestičky a obytné priestory. Vile v Sirmione prihrali do vienka nádherné prostredie, pretože Gardské jazero je takmer všade kam sa človek pozrie.

sirmione013.jpg
Stará rímska cesta na výbežku

sirmione015.jpg
Rímska vila na brehu Lago di Garda

sirmione016.jpg
Ruiny rímskej vily

sirmione014.jpg
Olivovník

sirmione012.jpg
Breh Lago di Garda

sirmione017.jpg
Grotte di Catullo

sirmione018.jpg
Pôsobivá časť vily

Túlame sa mestečkom až naspäť k hradu a opäť skončíme v uličkách, tento krát iných do akých sme vliezli na začiatku. Prejdeme námestím, sledujeme ľudí v reštaurácii ako si užívajú cestoviny či pohár vína, zjeme pizzu, posedíme si na nábreží kde sa necháme pohladiť jesenným slnkom a nastúpime na autobus do Verony.

sirmione025.jpg
Na hlavnom námestí

sirmione021.jpg
Výborná pizza

sirmione019.jpg
Drevené móla na nábreží

sirmione022.jpg
Obed

sirmione026.jpg
Rocca Scaligeri

foto: Tomáš Kubuš, Bergamo, Desenzano del Garda, Sirmione, 23-24.10.2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?