Piazza Armerina. Svet zostavený z kamienkov

Autor: Tomáš Kubuš | 17.12.2012 o 8:03 | Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1198x

Sicílske vnútrozemie skrýva medzi svojimi zlatistými obilnými poliami mnoho nečakaných prekvapení. Obilnica Ríma, taká prezývka prischla Sicílii za čias rímskeho impéria. Až tu, keď sa návštevník díva na okolitú krajinu tomu skutočne pochopí. Zvlnené polia sa striedajú s vinicami, na slnkom rozpálenej zemi pestujú veľké melóny a na malých pasienkoch pobehujú stáda kôz či kráv. Bukolická krajina ako zo starých veršov. Len pár kilometrov od mesta Piazza Armerina leží bohatá rímska vila pod patronátom UNESCO. Pýši sa tým, že sa v jej miestnostiach nachádzajú najbohatšie, najkrajšie a najzachovalejšie rímske mozaiky na celom svete...

Už v samotnom centre Piazze Armeriny ukazujú šípky smer k rímskej vile, aby nikto nepoblúdil. Veľa ľudí mesto prebehne ako z rýchlika a preto sú jeho úzke, ošarpané uličky autentické a trochu ospalé. Vysoko nad domami tróni baroková katedrála zo 17-18.storočia s obrovskou kopulou a pred ňou sa na malom vydláždenom námestí stretávajú dôchodcovia, aby sa tu v tieni stromov pozhovárali. Nikto sa nikam neponáhľa a to je na tomto kúte sveta obdivuhodné. Všetko tu plynie tak inak, ako sme zvyknutí z domu a pritom zdanlivo všetko funguje. Pár kilometrov za Piazzou Armerinou sa začne cesta z kopca zvažovať do zeleného údolia, kde leží vila.

piazzaarmerina050.jpg
Mesto Piazza Armerina tróni na kopci

piazzaarmerina049.jpg
Dominantou mesta je obrovská katedrála

Rímska vila Villa Romana del Casale sa pýši tým, že sa v jej miestnostiach nachádzajú najbohatšie, najkrajšie a najzachovalejšie rímske mozaiky na celom svete. Ako aj v prípade svetoznámych Pompejí, aj tu môžeme za to ďakovať prírodnej katastrofe. V 12.storočí došlo v tejto oblasti k mohutnému zosuvu pôdy. Vila aj s mozaikovou výzdobou sa stratila pod niekoľkometrovými nánosmi bahna a upadla do zabudnutia. Trvalo dlhé storočia, kým jej poklady uzreli svetlo sveta, no dá sa povedať, že práve vďaka tomu sa tak neobyčajne zachovali. Vonku stojí veľa stánkov s knihami, pohľadnicami, čerstvou osviežujúcou ovocnou šťavou a ďalšími suvenírami od výmyslu sveta. Cesta vedie okolo starého kamenného oblúka dovnútra vily. Tá je dnes takmer celá sprístupnená pre zvedavých turistov.

piazzaarmerina020.jpg
Ruiny rímskej vily sú zasadené do krásnej sicílskej krajiny

piazzaarmerina021.jpg
Ruiny rímskej vily Casale

piazzaarmerina001.jpg
Podlahy vily sú vykladané mozaikami

Nad mozaikovými „kobercami" vedú umelo zhotovené cestičky a nad hlavami stojí plastová strecha chrániaca mozaiky pred nevyspytateľným počasím. Aspoň takýmito drobnosťami sa ich snažia archeológovia uchovať aj pre ďalšie generácie. Pod nohami ožívajú príbehy z rímskej i gréckej mytológie, histórie a ja neviem kam sa skôr pozrieť. Na začiatku kráčam miestom, kde stáli kedysi kúpele. V takejto bohatej vile, akou vila neďaleko Armeriny nepochybne bola, samozrejme nesmú chýbať. Oddychujúcim ľuďom spríjemňovali chvíle obrázky maličkých Kupidov vezúcich sa na lodi obklopenej rybami. Jeho osemuholníkový pôdorys pripomína prepychovú miestnosť z tzv. Zlatého Domu, ktorý mal v centre Ríma postavený cisár Nero. Aj miesta kadiaľ sa prechádzame patrili rímskemu cisárovi. Mal by ním byť Maximiánus, ktorý vládol spoločne s Diokleciánom na prelome 3. a 4.storočia. Nie je žiadnym prekvapením, že luxus aký vypĺňal vilu mal pod palcom samotný imperátor. Za kúpeľmi sa musí skrývať palestra, čiže telocvičňa. Tá však na rozdiel od gréckeho sveta nepredstavovala atletickú dráhu, ale skôr menšiu miestnosť, kde sa prišiel človek rozcvičiť predtým ako sa ponoril do horúcej vody v kúpeľoch. Ústredným motívom výzdoby sú kone, alebo lepšie povedané preteky konských záprahov. Štyri konské hlavy ozdobené konárikmi za sebou ťahajú voz vedený Rimanom s krátkym bičom v ruke.

piazzaarmerina002.jpg
Miestnosť malého lovu

piazzaarmerina003.jpg
Jazdec loviaci divú zver

piazzaarmerina005.jpg
S korisťou

piazzaarmerina006.jpg
Lov na diviaka

piazzaarmerina007.jpg
Ranený lovec

piazzaarmerina008.jpg
Pri love sem tam pomohol aj kameň

piazzaarmerina009.jpg
Prípravy na lov

piazzaarmerina011.jpg
Kupid s delfínom

piazzaarmerina012.jpg
Kupidi na člne loviaci ryby


piazzaarmerina013.jpg
Kupid na loďke

piazzaarmerina014.jpg
Tanečnica so závojom

piazzaarmerina015.jpg
Slúžka nesie v skrinke prípravky do kúpeľa

piazzaarmerina016.jpg
Rímska aristokracia

piazzaarmerina017.jpg
Víťazný vozataj v palestre

piazzaarmerina018.jpg
Vozataj počas závodu

piazzaarmerina019.jpg
Ozdobený štvorzáprah

Najväčším priestorom vo vile je nepochybne peristyl, živá záhrada vo vnútri domu obkolesená stĺporadím. Príbehy vyskladané z tisícok maličkých kamienkov ho obiehajú po celom obvode. Aj tvárí či postáv sú tu snáď stovky. Toto je na Piazze Armerine fascinujúce, pretože každý krok, ktorý návštevník vily spraví mu skrášli ďalšia a ďalšia mozaika stará takmer dve tisícročia. Ponorí sa do sveta dávno strateného a s postavami môže prežiť rybolov na malých roztrasených loďkách, poľovačku na exotické zvieratá alebo sa pridať k známym dievčatám v červených bikinách. Oni patria k najznámejšími obrázkami zo starovekej vily. Z pôvodných desiatich postáv prežilo do dnes len deväť. Pri pohľade na ne je zrejmé, že bikini nie sú vynálezom posledných desaťročí. Ich postavy sú akoby zamrazené v čase a stačí jedno lusknutie prstov, aby znovu ožili. Dievča s ryšavými vlasmi posiluje s malými činkami, ďalšia chytá letiaci disk, dve z nich utekajú a iné si zase hádžu malú štvorfarebnú loptičku.

piazzaarmerina022.jpg
Endymión očakávajúci príchod milovanej Selené

piazzaarmerina023.jpg
Giganti zasiahnutí Heraklovými šípmi

piazzaarmerina024.jpg
Kupid obklopený viničom

piazzaarmerina025.jpg
Majnáda

piazzaarmerina026.jpg
Dievčatá v bikinách

piazzaarmerina027.jpg
Hra s loptou

piazzaarmerina028.jpg
Atlétka v bikinách

piazzaarmerina029.jpg
Najstaršie bikini sveta?

piazzaarmerina030.jpg
Korunovácia víťazky v súťaži

piazzaarmerina031.jpg
Atlétka

piazzaarmerina032.jpg
Atlétka

piazzaarmerina033.jpg
Hádzanie diskom

piazzaarmerina034.jpg
Hádzanie diskom

piazzaarmerina035.jpg
Staroveké činky

piazzaarmerina036.jpg
Korunovácia víťazky

Nie každá mozaika vo vile skrýva v sebe príbeh. Niektoré z nich sú len fantastickým spojením geometrických tvarov, kociek, obdĺžnikov a rôznych čiar. V malej miestnosti ležiacej tesne vedľa peristylu stojí postava ženy v krásnych bohatých šatách. Ak predpokladáme, že majiteľom vily je naozaj cisár Maximiánus, mala by to byť jeho žena Eutrópia. Prepychové, voľné šaty jej siahajú až k členkom, okolo krku má náhrdelník a účes typický pre ženy z majetnejších rodín na prelome storočí. Rád by som sa dozvedel koľko mozaík sa tu skrýva, pretože to číslo by bolo neskutočné. Pri východe sa cez mozaikový koberec dokonca prechádza a človek sa môže zohnúť a dotknúť sa týchto diel. Človek má tendenciu hodnotiť čo je najkrajšie, čo sa mu najviac páčilo, ale zistí, že to je v Piazze Armerine pomerne veľký problém. Triclinium slúžilo ako veľká jedáleň, kde sa schádzali nielen obyvatelia vily, ale aj ich návštevníci pri nekonečných hostinách. Hostia poväčšine ležali na špeciálnych lehátkach a otroci im prinášali jeden chod za druhým. Z miestnosti sa ozývala hudba, alebo spev a tanec mladých dievčat. Kto pozná antickú mytológiu nevidí pri pohľade na podlahu triclinia len obyčajné postavy. Herakles tu plní svojich desať úloh. Zabíja nemejského leva, Hydru z Lerny, čistí Augiášov chliev alebo chytá krétskeho býka. Pohľad mýtického hrdinu je upretý do diaľky, hlavu mu zdobí veniec a cez telo má prehodenú leviu kožu.

piazzaarmerina037.jpg
Lovec na koni

piazzaarmerina038.jpg
Tiger hľadí do zrkadla

piazzaarmerina039.jpg
Moreplavci vracajúci sa do Ríma

piazzaarmerina041.jpg
Prípravy na lov

piazzaarmerina042.jpg
Prevoz divého zvieraťa z Afriky

piazzaarmerina043.jpg
Farmár

piazzaarmerina044.jpg
Voly treba správne uviazať

piazzaarmerina045.jpg
Lovec na koni

piazzaarmerina046.jpg
Cisár Maximiánus, majiteľ rímskej vily

piazzaarmerina047.jpg
Cisár Maximiánus, majiteľ rímskej vily

piazzaarmerina048.jpg
Orfeova sála

Kto chce môže si mozaiky čítať ako otvorenú knihu. Je to krásny kus umenia. Žiadne pseudoumenie moderných „umelcov", ktorí spravia bielu bodku na čierne pozadie a tvária sa akoby dobyli svet. Tieto mozaiky preveril čas. Vonku stoja rozborené múry vily a všade naokolo sú vysadené farebné kvety s vôňou leta. Sicília je vždy plná kvetov. Nielen ich, ale aj historických pokladov.

foto: Tomáš Kubuš, Piazza Armerina 2009-2011

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?