Sicílske Monreale. Kráľovská hora

Autor: Tomáš Kubuš | 11.3.2014 o 8:05 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  1713x

Sicília je tak krásna, že ma nikdy neprestane fascinovať. Kamkoľvek sa v nej človek zatúla, tam natrafí na nádherné pamiatky, čarovné zákutia či starobylé stavby. Niekoľko kilometrov nad Palermom leží mestečko Monreale. Nebyť slávnej katedrály vykladanej mozaikami, málokto by sa tu zastavil, no vďaka nej sa ocitlo na turistických mapách ostrova.

Kto sa zhodou náhod ocitne v Palerme a rozhodne sa vidieť jednu z najkrajších sicílskych katedrál, nemusí za ňou chodiť veľmi ďaleko. Stačí nasadnúť do autobusu, ktorý odchádza z námestia neďaleko starej brány Porta Nuova a za necelú polhodinku sa ocitne v inom svete. Chaos a špina Palerma sa tu stratí, no lenivá atmosféra príznačná pre sicílske mestá z ulíc Monreale našťastie stále nevymizla. Sicílčania si svoje poklady veľmi dobre strážia, no aj napriek tomu prúdi do Monreale stále viac a viac turistov. Názov Monreale, ktorý vznikol skomolením „Kráľovskej hory" napovedá, že ide o niečo špeciálne. Všetky ulice sa zbiehajú ku katedrále a park zdobí neveľká fontána obkolesená lavičkami. Dve vysokánske palmy sa svojou výškou snažia dosiahnuť na veže katedrály, ale ešte im to bude niekoľko dlhých rokov trvať. Katedrálu sa v roku 1172 rozhodol postaviť Viliam II., vnuk známeho kráľa Rogera II, ktorý obdaril Sicíliu viacerými nesmrteľnými stavbami. Prvé plány určite nepočítali s tým, že sa onedlho stavba stane najvýznamnejšou normanskou pamiatkou celej Sicílie. Za kovovými mrežami stojí socha staviteľa ako drží v rukách maketu stavby. Prvé čo človek pocíti akonáhle sa ocitne za mohutnými dverami je úžas nad všetkých čo ho obklopuje. Nádherné mozaiky sa tiahnú stenami a zachytávajú príbehy Starého Zákona, zatiaľ čo sa z maľby nad oltárom uprene pozerá Ježišova tvár. Podobný námet by sme na Sicílii našli už len v Palatínskej kaplnke v Palerme a v Dóme v Cefalu. Každý kúsok steny zaberá nejaká mozaika a medzi najznámejšie patrí stavba Noemovej archy. Úzkymi chodbami navodzujúcimi atmosféru stredoveku vystúpim priamo na vežu. Výhľad na zátoku Conca d´Oro, alebo Zlatá mušľa je nádherný. Rovina je posiata domami pomedzi ktoré vyrastajú stromy a z jednej strany celú scenériu uzatvárajú ostré, ale prenikavo zelené kopce. Tam v diaľke priamo na pobreží sa rozlieva Palermo. Cestička je urobená tak, akoby sa návštevník prechádzal po samotnej streche svätostánku a mohol si dosýta vychutnať okolité panorámy.

monreale001.jpg
Veža katedrály

monreale002.jpg
Pred katedrálou rastú dve vysoké palmy

monreale003.jpg
Sicílsky oddych

monreale004.jpg
Uličky plné histórie

monreale005.jpg
Katedrála je ozdobená mozaikami

monreale006.jpg
V katedrále

monreale007.jpg
Biblické príbehy ožívajú na stenách katedrály

monreale008.jpg
Mozaiky vyplnili katedrálu

monreale009.jpg
Na streche katedrály

monreale010.jpg
Pohľad zo strechy na krížovú chodbu so záhradou

monreale011.jpg
Na katedrále sa mieša niekoľko štýlov

monreale012.jpg
Krajina okolo Monreale

monreale013.jpg
Na streche katedrály

monreale014.jpg
Mestečko Monreale

Úzkou kamennou chodbou sa ocitnem opäť vo vnútri katedrály a za nenápadným prechodom je oáza v podobe krížovej chodby. Desiatky stĺpov stoja v zástupe a priestor medzi nimi je vyplnený tichom. Sem sa uchyľovali kňazi či mnísi, ktorí v kláštore svojho času žili. Muselo to byť veľmi zaujímavé, ocitnúť sa tu a mlčky prechádzať medzi nimi a jedine ťažké kovové zvony pretnú niť mlčania. Kým interiér katedrály očarí prenádhernou mozaikovou výzdobou, exteriér stavby je akýmsi splynutím niekoľkých štýlov. Presne ako Sicília. Aj tu sa za roky namiešalo viac národov ako na maliarovej palete. Preto majú katedrálu v Monreale Sicílčania veľmi radi, pretože im nápadne pripomína ich samých. Vonkajšie apsidy sú pokryté vyrezávanou výzdobou akú mali v obľube Arabi, Byzantínci, ale aj Normani. Monreale však nie je len jednou katedrálou, ale aj príjemným živým mestečkom s typickými sicílskymi uličkami. Balkóny plné rozvešaného prádla trčia do ulice, zovšadiaľ vyrastajú kvety, babky v kvietkovaných šatách nesú z tržnice tašky plné byliniek a zeleniny a na malom rybacom trhu sa porciujú čerstvé ranné úlovky v podobe obrovského tuniaka. Pre domácich možno rutina, ale pre človeka, ktorý sem prichádza so snom nadýchnuť sa sicílskeho života je to fascinujúce divadlo.


monreale015.jpg
Ústredná maľba katedrály

monreale016.jpg
Kristus Pantokrator. Podobná mozaika je aj v Palerme a Cefalu

monreale017.jpg
Jedna z mozaík

monreale018.jpg
Stavba Noemovej archy

monreale019.jpg
Kráľ Roger II.

monreale020.jpg
Bábky na sicílske divadlo "Teatro dei Pupi"

monreale021.jpg
Veža katedrály

monreale022.jpg
Trinacria. Vlajka Sicílie

monreale023.jpg
Na námestí

monreale024.jpg
Zadná strana katedrály

monreale025.jpg
Kvety v uličkách nesmú chýbať

monreale026.jpg
Normanská architektúra katedrály

monreale027.jpg
Staré ulice

monreale028.jpg
Koniec katedrály

monreale029.jpg
Tuniak na trhu

monreale030.jpg
Tuniaka treba dobre nakrájať

monreale031.jpg
Malé predajne rýb k Sicílii neodmysliteľne patria

monreale032.jpg
Do ulíc vytŕčajú balkóny

monreale033.jpg
Sem tam sa objaví predajňa suvenírov a miestnej keramiky

monreale034.jpg
Fasáda katedrály

foto: Tomáš Kubuš, Monreale, 1.6.2010

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?