Bouzov. Hrad vystrihnutý z rozprávky

Autor: Tomáš Kubuš | 22.4.2014 o 8:06 | Karma článku: 9,49 | Prečítané:  2483x

Romantický hrad Bouzov patrí k ikonám Moravy, alebo presnejšie Olomouckého kraja. Obstál aj  v ankete o najkrajšiu a najobľúbenejšiu pamiatku kraja, kde všetkých svojich súperov bez zaváhania preskočil a vyšplhal sa až na prvé miesto. Svojim výzorom akoby vypadol z rozprávok a možno aj preto sa tu niekoľko z nich rovno natáčalo. Stojac na kopci jeho vysoké vežičky dominujú celému okoliu a každoročne sa jeho miestnosťami či nádvorím poprechádzajú tisícky zvedavých návštevníkov. Od momentu, kedy som videl prvý krát jeho fotku, túžil som kráčať v tieni jeho vežičiek...

Vydať sa z Olomouca k hradu Bouzov znamená hodinu cesty a cca 35 kilometrov príjemnou krajinou. Už z diaľky sa vypnú nad koruny stromov krásne veže, ktoré napovedajú, že sa hrad priblížil na dosah ruky. Nad Bouzov priviali šedé mraky a dokonca sa na pár minút spustí z neba mrholenie. Na nádvorie hradu sa vstupuje vysokou, snehobielou vežou s obrovským ciferníkom. Prístupovú cestu potiahli dlažobnými kockami a kým prechádza cesta popod vežu, pohltí ju prítmie, ale len na malú chvíľku, kým sa za mrežami neotvorí útulné nádvorie. Tu dostane hrad svoju romantickú podobu vtlačenú do kameňa. Jej najvyšším bodom je mohutná, vysoká veža ozdobená farebnými okenicami a malými výklenkami pripomínajúcimi balkóny. Myseľ si hneď predstavuje ako sa z nej zvykla pozerať krásna princezná a dole pod zámkom sa odohrával stredoveký trh plný drevených stánkov. Hrad Bouzov tu stojí už od 14.storočia a hoci sa za jeho prvého pána považuje Búz, pomerne rýchlo sa nad jeho komnatami menili erby významných aristokratických rodín. Chvíľku ho vlastnili páni v Vildenberku, neskôr rodina Joštových, pár desaťročí pod jeho strechou zaspávali kniežatá z Kunštátu a dokonca sa predpokladá, že sa na hrade narodil neskorší český kráľ Jiří z Poděbrad, pretože aj jeho otec sa zaradil medzi majiteľov hradu. História dýcha z jeho stien skutočne každým krokom. Príbehy a legendy ochotne porozpráva mladý sprievodca a v každej miestnosti ukáže na najdôležitejšie časti výbavy či výzdoby, aby nikomu nič podstatné neušlo.

bouzov001.jpg
Vstupná brána k hradu Bouzov

bouzov002.jpg
Na nádvorie hradu sa vstupuje cez hodinovú vežu

bouzov003.jpg
Stredoveký výzor hradu

bouzov004.jpg
Hrad Bouzov pri pohľade z nádvoria

bouzov005.jpg
Na kamennom nádvorí

bouzov006.jpg
Brána pri pohľade z druhej strany

bouzov007.jpg
Nádvorie uprostred hradu

bouzov008.jpg
Freska na stene hradu

bouzov009.jpg
Vežičky ukryté nad nádvorím

bouzov030.jpg
Takýto pohľad na hrad sa naskytne počas prehliadky

bouzov031.jpg
Na nádvorí

bouzov012.jpg
Hradná studňa

bouzov013.jpg
Hradná studňa

Ocitnúť sa v krásnych, vyzdobených izbách má čaro cestovania v čase a človek len čaká, kedy sa spoza závesu objaví postava odetá v dobovom kostýme. Steny držia na svojom tele staré obrazy a niektoré z nich zachytávajú Bouzov v časoch dávno minulých. Počas Tridsaťročnej vojny slúžil dokonca ako cisárska pevnosť a väzenie pre švédskych zajatcov. Medzi najkrajšie časti celého hradu patrí hradná kaplnka. Cesta k nej vedie cez niekoľko miestností či väčších sál. Hrad musel pre nezasväteného pôsobiť ako skutočné bludisko. Vojdeme do gotickej miestnosti, takzvanej zbrojnice a po stenách visia dobové zbrane od tých jednoduchých až po vzácny meč, ktorý patril katovi vykonávajúcemu si svoje temné remeslo. Hoci hrad krátko po svojom zrode menil majiteľov ako na bežiacom páse, tak sa v roku 1696 dostal do rúk Rádu nemeckých rytierov a tí ho spravovali až do nešťastného roku 1939, kedy myseľ ľudí zachvátila svetová vojna. Prechádzku hradom spríjemní aj to, že ak chceme pokračovať do ďalšieho krídla, musíme prejsť nádvorím ukrytým medzi vysokými hradnými stenami. Stojí tu starobylá studňa s nádherným umeleckým kovaním a kto do nej hodí podľa legendy mincu, na toho sa nalepí šťastie. Aj ten kto ju nehodí je však šťastným, pretože ocitnúť sa na mieste akým je Bouzov je skutočne výlet do rozprávky. Pomaličky kráčame chladnými chodbami až sa ocitneme pri bráne, kde sme prehliadku začínali. Chvíľku si ešte posedíme pod kamennými oblúkmi a je čas sa pohnúť ďalej. Spoje nazad do mesta Litovel odkiaľ a ľahko dostaneme do Olomoucu nám práve teraz nejdú a tak si povieme, že môžeme ísť peši, kým nejaký autobus nájdeme. Po dvoch kilometroch vidíme, že sme spravili dobre. Za starým družstvom sa odrazu objaví panoráma celého hradu. Krásny pohľad a nezabudnuteľná bodka za návštevou Bouzova.

bouzov014.jpg
Na konci hradu

bouzov015.jpg
So sochou svätca

bouzov016.jpg
Romantický hrad Bouzov

bouzov017.jpg
Symbolom hradu je mohutná veža

bouzov018.jpg
Pod klenbou

bouzov019.jpg
Posledný pohľad na bránu

bouzov020.jpg
Bouzov sa začína ukrývať za stromami

bouzov021.jpg
Obloha nad hradom sa krásne sfarbila

bouzov022.jpg
Pri šliapaní sa odrazu z krajiny vynorila krásna panoráma hradu

foto: Tomáš Kubuš, Bouzov, 25.6.2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?