reklama

Libanon 2014 (foto)

Libanon. Krajina cédrov. Krajinu, ktorá bola kedysi budúcnosťou Blízkeho Východu pochovali dlhoročné konflikty, ktoré sa sem tam vrátia a paralyzujú všetko naokolo. Je to však aj krajina nesmierneho historického dedičstva, krásy, milých stretnutí, ktorá chytí za srdce...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Vždy som šťastný, keď sa môžem vrátiť do krajiny, v ktorej som strávil nejaké tie dni či týždne a keď sa naskytla možnosť prísť po dvoch rokoch znovu do krajiny cédrov, nevedel som sa dočkať. Kráčal som ulicami Bejrútu či prachom Baalbeku niekoľko krát, no teraz to bolo trochu iné. Vo vzduchu sa nesie akési chvenie a nervozita z neďalekého konfliktu, ktorý už tretím rokom zožiera prekrásnu Sýriu ako rakovinové bunky. Konflikt sa sem tam prelieva aj sem za hranice do krajiny cédrov a sem tam aj odtiaľto prichádzajú neradostné správy o prestrelkách či bojoch v údolí Biká či v severnom Tripolise. Inde však panuje pokoj a keď človek pristane v Bejrúte a vidí ako mestské štvrte pulzujú a žijú, tak vie, že je stále všetko v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Október v týchto končinách so sebou ešte nenesie zimu a tak má človek pocit, akoby sa ocitol v nie príliš horúcom lete. Bejrút je na nohách, všade sa stavia, všetko sa leskne a o rok bude vyzerať zase inak. Je fascinujúce ako sa niekdajší Paríž Východu dokázal opäť postaviť na nohy a ako bájny fénix vstal z popola. Už niekoľko krát, no teraz vidno akým skutočným ruchom žije. Za posledné dva roky sa Martýrske námestie zmenilo na nepoznanie. Pribudli moderné budovy a ďalšie sú na ceste a akoby to nestačilo tak aj maronitský kostol stojaci hneď vedľa mešity Al-Amín si nechal vztýčiť vysokánsku zvonicu, aby súperila so štíhlymi minaretmi. Koniec koncov, presne týmito miestami prechádzala Zelená línia po ktorej dodnes zostalo niekoľko rozstrieľaných budov či fasád posiatych guľkami. Kráčam Bejrútom a teším sa ako si tu pekne nažíva na brehu Stredozemného mora. Hamra je rušná ako po iné dni a jediné čo pribudlo je viac ľudí so samopalmi chrániacich rôzne objekty či viac vojakov na strategických miestach. Pribudli aj mnohí návštevníci zo Sýrie. Ráno pri Holubičích skalách sa ich tu stretli hneď tri autobusy. Musia sa tešiť, žiť, usmievať sa, hoci v ich krajine to ešte dlho nebude dobré. No podľa ich slov prišli na výlet, aby prišli na iné myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Martýrské námestie so sochou martýrov, Bejrút
Martýrské námestie so sochou martýrov, Bejrút (zdroj: TK)
Centrum Bejrútu ukrýva v sebe niekoľko kostolov
Centrum Bejrútu ukrýva v sebe niekoľko kostolov (zdroj: TK)
Mešita Al-Amín, ktorú nechal postaviť Rafik Haríri, Bejrút
Mešita Al-Amín, ktorú nechal postaviť Rafik Haríri, Bejrút (zdroj: TK)
Interiér bejrútskej mešity Al Amín
Interiér bejrútskej mešity Al Amín (zdroj: TK)
Hodinová veža v centre patrí k symblom Bejrútu
Hodinová veža v centre patrí k symblom Bejrútu (zdroj: TK)
Krásne mozaiky sa ukrývajú v Bejrútskom múzeu
Krásne mozaiky sa ukrývajú v Bejrútskom múzeu (zdroj: TK)
Holubičie skaly patria k najobľúbenejším miestam v Bejrúte
Holubičie skaly patria k najobľúbenejším miestam v Bejrúte (zdroj: TK)

Cesta do historického mesta Byblos, ktoré sa zaraďuje medzi najstaršie mestá sveta je nevyspytateľná. Zápchy na trase Bejrút - Jounieh sú na toľko notorické, že nikto nevie či ju prejde za polhodinu či hodinu. Ak má človek čas, je príjemné si cestu rozdeliť a zastaviť sa v Jounieh, pretože priamo odtiaľto smeruje na kopec lanovka, ktorá zastaví na mieste zvanom Harrisa. Tu sa z pahorku díva obrovská socha Panny Márie, ochrankyne Libanonu. Libanon je mix kultúr a náboženstiev a preto niet žiadneho prekvapenia, že sa tu objavia aj miesta akým je Harrisa. Panna Mária je dokonca ženou, ktorá sa spomína aj v posvätnom Koráne a to hneď niekoľkokrát, tak si aj medzi moslimami drží veľkú úctu. Pod sochou stojí niekoľko cédrov, ktoré sa stali symbolom krajiny a tu sa môže každý nadýchnuť ich vône. V Byblose akoby sa nič nezmenilo. Pokoj sa stále prevaľuje jeho kamennými uličkami ozdobenými obchodíkmi, podnikmi či čajovňami. Moje obľúbené miesto stále tak výborne dokáže pripraviť rôzne kebaby, že sa sem oplatí merať cestu len kvôli nim. Schody vedú tmavou chodbou nahor na vežu križiackej pevnosti a pod nohami má vtedy každý tak ohromnú históriu, že ju nedokáže ani uchopiť. Kanánci, Feničania, Asýrčania, Peržania, Gréci, Rimania, Byzancia, moslimovia, kresťania, Križiaci, Osmani, Francúzi. Ašurbanipal, Alexander Veľký, Salah ad-Dín. Neskutočné miesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pohľad z Harrisy na pobrežie Stredozemného mora
Pohľad z Harrisy na pobrežie Stredozemného mora (zdroj: TK)
Socha Panny Márie s moderným kostolom
Socha Panny Márie s moderným kostolom (zdroj: TK)
Panna Mária ako ochrankyňa Libanonu v Harrise
Panna Mária ako ochrankyňa Libanonu v Harrise (zdroj: TK)
Libanon to je samý pahorok
Libanon to je samý pahorok (zdroj: TK)
História mesta Byblos pod nohami
História mesta Byblos pod nohami (zdroj: TK)
Veža križiackej pevnosti
Veža križiackej pevnosti (zdroj: TK)
Skvelý libanonský kebab so šalátom
Skvelý libanonský kebab so šalátom (zdroj: TK)

Nevedel som sa dočkať dňa, kedy sa znovu nadýchnem Baalbeku. Milujem staroveké miesta a Baalbek som si zamiloval aj keď som do jeho prachu v roku 2008 prvý krát kládol svoje stopy. V týchto časoch sa sem tam stane, že cesta do Baalbeku je kvôli zvýšenému riziku neprejazdná, no niekedy šťastie dostane krídla. Deň pred plánovanou cestou sa cesta po niekoľkých dňoch otvorila, pretože ju blokovali pozostalí popravených libanonských vojakov. Pohraničie so Sýriou je nevyspytateľné a najmä oblasť severne od Baalbeku je dnes vyslovene nebezpečná. Samotný Baalbek nemá problémy, hoci podľa médií je tomu inak. Miestni tým trpia, pretože keď vidím známe tváre a môjho starého známeho priateľa Mohammeda, tak mi takmer s plačom rozpráva ako tu upadol turizmus a nikto sem nejde. V meste sa podľa neho nedeje nič, no severne od mesta sa to často zvrhne. Vraj tu už desať dní nevidel turistu a tak sa nesmierne teší, keď nás zbadá. Miestnych to napĺňa nádejou, že sa veci vrátia do normálnych koľají. Všetci si to tak želajú. Ruiny Baalbeku sú opustené a chvíľkami si pripadám ako cestovateľ v 19.storočí, ktorý len teraz objavuje tieto miesta pre západný svet. Niet tu ani živej duše. Len majáky minulosti, vysokánske stĺpy Jupiterovho chrámu, nemé kamene, reliéfy či kamenné bloky. Sadnúť si a uhlíkom si maľovať ich podobizne do skicáru, to by sa mi páčilo keby som vedel kresliť a mal toľko času. Sedieť sám na ruinách Jupiterovho chrámu a kráčať opusteným chrámom boha Bakcha, to sú tie pravé zimomriavky na ktoré si človek vždy spomenie, keď mu myšlienky zaletia sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kameň Hajar el Hibla patrí k najväčším monolitom sveta
Kameň Hajar el Hibla patrí k najväčším monolitom sveta (zdroj: TK)
Prvý záchvev starovekého Baalbeku
Prvý záchvev starovekého Baalbeku (zdroj: TK)
Nádvorie Jupiterovho chrámu v Baalbeku
Nádvorie Jupiterovho chrámu v Baalbeku (zdroj: TK)
Pod obrovitánskymi stĺpmi Jupiterovho chrámu
Pod obrovitánskymi stĺpmi Jupiterovho chrámu (zdroj: TK)
Jupiterov chrám v Baalbeku
Jupiterov chrám v Baalbeku (zdroj: TK)
Bakchov chrám patrí k najzachovalejším chrámom sveta
Bakchov chrám patrí k najzachovalejším chrámom sveta (zdroj: TK)
Bakchov chrám
Bakchov chrám (zdroj: TK)

Podobne ako Baalbek aj Andžar neďaleko sýrskych hraníc je starobylým miestom. Nie tak starým ako Byblos či Baalbek, ale pomerne významným preto, že tu stojí staré Umajjovské mesto, aké nemá nikde obdobu. Cestou k Andžaru je krajina rovinatá, pretože aj sem ešte zasahuje údolie Biká. Za kopcami ležiacimi pár kilometrov už dýcha Sýria. Aj preto lemujú hlavnú cestu stovky či tisíce provizórnych stanov so sýrskymi utečencami. Smutný pohľad. Andžar je podobne ako Baalbek opustený a len vietor sa premáva pomedzi stĺpy a rozhojdáva ihličnaté stromy naokolo. Kolonáda, kalifov palác, kúpele či ruiny domov, to všetko tu má človek len a len pre seba. Pred odchodom z Bejrútu sa ešte vyštveráme mikrobusom na kopec odkiaľ je na novodobý mestský div sveta panoramatický pohľad. Toto miesto sa volá Beit Mery a často ani miestni o ňom nevedia. Stoja tu ruiny starovekého rímskeho chrámu na ktorého mieste vyrástol kláštor, no človek tu nájde aj staré byzantské mozaiky a základy domov. Bez strážnika, bez zámku, bez nikoho. Len ruiny s mozaikami ležiace v krajine. Libanon je plný podobných pokladov.

Provizórne stany sýrskych utečencov pri Andžare
Provizórne stany sýrskych utečencov pri Andžare (zdroj: TK)
Provizórne stany sýrskych utečencov pri Andžare
Provizórne stany sýrskych utečencov pri Andžare (zdroj: TK)
Začiatok kolonády v Andžare
Začiatok kolonády v Andžare (zdroj: TK)
Kalifov palác
Kalifov palác (zdroj: TK)
V paláci kalifa Walída I.
V paláci kalifa Walída I. (zdroj: TK)
Umajjovské mesto nesie znaky Byzancie či Rímu
Umajjovské mesto nesie znaky Byzancie či Rímu (zdroj: TK)
Maronitský kláštor sv.Jána Krstiteľa v Beit Mery
Maronitský kláštor sv.Jána Krstiteľa v Beit Mery (zdroj: TK)
Ruiny starovekého chrámu
Ruiny starovekého chrámu (zdroj: TK)
Staroveké ruiny rastú pomedzi kláštor
Staroveké ruiny rastú pomedzi kláštor (zdroj: TK)
Byzantské mozaiky v ruinách niekdajšieho mesta
Byzantské mozaiky v ruinách niekdajšieho mesta (zdroj: TK)
Ruiny byzantského mesta
Ruiny byzantského mesta (zdroj: TK)

foto: Tomáš Kubuš, Libanon, 8-10.10.2014

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu