reklama

Krajinou faraónov IV. - Abu Simbel. Egyptský zázrak

Medzi najznámejšie egyptské miesta patrí Abu Simbel ležiaci na juhu krajiny neďaleko Sudánu. Chrámy, ktoré tu postavil Ramzes II. sú neopísateľné krásne a každého pohltia svojou starovekou atmosférou...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Budík ma vytrhne zo spánku neprirodzene skoro. Rád vstávam skôr, ale ak na hodinkách zasvieti pol tretej a človek vie, že je to definitívne a zostáva len niekoľko minút do odchodu, pozerá sa na veci inak. Kto by už chcel v Egypte vstávať o pol tretej? Odpoveď je viac, než jednoduchšia. Každý by chcel vstať, ak by vedel, že to robí kvôli tomu, aby sa o niekoľko hodín ocitol pri egyptskom dive sveta v podobe chrámov v Abu Simbel.

Skoré vstávanie je podmienené tým, že okolo tretej vyráža z Asuánu vojenský konvoj, kam sa zaradia autobusy či mikrobusy. Vozíme sa ešte chvíľku po Asuáne, zbierame ľudí do autobusu v ktorom sedíme a čakáme, kým budeme môcť vyraziť. Museli sme sa niekde pozabudnúť, pretože odrazu šofér odstaví autobus na krajnici, niekam telefonuje a napokon oznámi, že konvoj už odišiel a že teda ideme sami a niekde ho snáď dobehneme. Ľudí ešte ubezpečuje, aby sa nebáli že všetko bude v poriadku, no mne sa tá predstava páči viac. Len tak si uháňať bez konvoja plného turistov juhoegyptskými cestami smer Sudán má niečo do seba. Hoci je za oknami ešte tma a neskôr šero aj tak človek podvedome cíti, že by sa mu krajina naokolo páčila. Krátko pred tým ako sa ocitneme v cieli vyšlo slnko a jeho rozžeravený kotúč levitujúci na oblohe nádherne prebúdza drsnú, púštnu krajinu. Niektoré kopce pripomínajú dokonca s troškou predstavivosti pyramídy, ale všetko je to dielo prírody. Po takmer 240 kilometroch a 4 hodinách cesty autobus konečne parkuje neďaleko Abu Simbel. Parkovisko pred areálom je plné, ale čo iné čakať ak sem prídu všetci turisti naraz?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prvý pohľad na chrám kráľa Ramzesa II.
Prvý pohľad na chrám kráľa Ramzesa II. (zdroj: TK)

Prvé, čo mi v Abu Simbel udrie do očí je veľkosť celého areálu. Je maličký. Neviem prečo som si predstavoval, že bude obrovitánsky. Tu stačí len obísť vysoký pahorok a človek sa odrazu ocitne zoči voči starovekým chrámom. Z fasády sa vynoria štyri postavy zakliate do kameňa v podobe panovníka Ramzesa II. hľadiace do diaľky pred sebou. Dokonalý pohľad. Dnes tvoria Abu Simbel dva chrámy. Jeden patrí kráľovi Ramzesovi II. a druhý má pod svojou ochranou kráľovná Nefertari. Oba chrámy mali vzniknúť ako pripomienka slávnej bitky pri Kádeši, kde sa na bojisku v dnešnej Sýrii neďaleko rieky Orontes stretli armády Ramzesa II. a chetitského panovníka Muwatalliho II. Slávna bitka mala mať niekoľko prvenstiev a často sa o nej hovorí ako o najstaršej zaznamenanej bitke s vopred stanovenými taktikami či dokonca sa skloňuje ako bitka, kde sa zúčastnilo najviac vojenských záprahov. Bitka mala skončiť nerozhodne a tak sa neskôr obe vtedajšie mocnosti dohodli na spísaní mierovej dohody. Tá sa nikdy neporušila a dokonca jej fragmenty môže dodnes človek obdivovať v Archeologickom múzeu v Istanbule.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V priečelí sedia štyri sochy panovníka Ramzesa II.
V priečelí sedia štyri sochy panovníka Ramzesa II. (zdroj: TK)
Remzes II. nechal chrámy Abu Simbelu postaviť
Remzes II. nechal chrámy Abu Simbelu postaviť (zdroj: TK)
Pred vstupom do chrámu
Pred vstupom do chrámu (zdroj: TK)
Pod dvadsať metrov vysokou sochou
Pod dvadsať metrov vysokou sochou (zdroj: TK)

Keďže sa bitka odohrávala niekedy okolo roku 1274 pr.Kr. tak aj stavba chrámov Abu Simbel sa datuje do 13.storočia pr.Kr. Otroci mali stavať chrámy dlhých 20 rokov, no paradoxne kedysi stáli úplne inde. Práve veľká záchranná akcia, ktorá tu prebiehala v rokoch 1964-1968 vhodila Abu Simbel do svetla svetových reflektorov. Priehrada ohrozovala toto vzácne staroveké dedičstvo a tak sa rozhodli archeológovia s inžiniermi pre radikálny plán. Chrámy so svojimi sochami rozsekajú na kamenné bloky a tie prenesú sem do bezpečia. Vďaka tomuto odvážnemu počinu, dnes chrámy stoja a stali sa jedným zo symbolov starovekého Egypta. Ak by svet stratil Abu Simbel, stratil by totiž veľký kus svojej vlastnej histórie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sochy panovníka Ramzesa II. sú kolosálne. Človek sa sám seba v duchu pýta, ako ich mohli vytesať, keď určite pred tým, nič podobné nevideli? Tri zo štyroch tvári slávneho faraóna ešte stále tajomne hľadia z chrámu a na hlavách im sedí zjednotená koruna Horného a Dolného Egypta. Je krásne byť tu a pozerať sa na ne, pretože z obrázkov nikdy nekričí ich veľkosť siahajúca do výšky až dvadsiatich metrov. Sochy faraónov sa každým krokom zväčšujú až sa ocitneme pod jeho nohami. Tie má Ramzes vyložené na pieskovci vykladanom hieroglyfmi. Dnu do chrámu vedie úzka cestička na ktorej konci vidno len šero a rozutekané stĺpy. Prvý nádych ťažkého vzduchu je ohromný. Hrubé stĺpy siahajúce k stropu majú niekoľko metrov a všade naokolo po stenách sú hieroglyfy a obrázky premenené na rytiny. Medzi nimi sa objaví Osiris, ale bez pochýb je najslávnejším obrázkom postava samotného faraóna ako sa zúčastnil bitke pri Kádeší a z bojového voza strieľa na nepriateľa. Nie je ťažké uveriť, že kráčame najkrajším chrámom, aký počas svojej vlády nechal Ramzes II. postaviť. Niekoľko strážcov sa neprestajne prechádza útrobami a dávajú pozor na to, aby nikto nefotil, hoci to je obrovská škoda. Vnútro chrámu sa delí do niekoľkých miestností, ale každá z nich má svoje osobité čaro. Svojho času tu uctievali bohov ako Amon či Ptah, no medzi nimi nemohol chýbať ani zbožštený Ramzes II. Kráčam chrámom sem a tam a očami si hľadám zábery, ktoré neodfotografujem, no baví ma to a človek si niektoré detaily aspoň lepšie zapamätá. Vo vnútri sa dá stráviť veľa času, no napokon sa aj tak každý zatúži opäť pozrieť von, či sa náhodou sochy Ramzesa II. nepohli. Takto zrána sa do nich nádherné opiera slnko a pieskovec do ktorého boli vytesané takmer žiari.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Sochy Ramzesa II. patria k symbolom Abu Simbel
Sochy Ramzesa II. patria k symbolom Abu Simbel (zdroj: TK)
Kamenný pohľad faraóna
Kamenný pohľad faraóna (zdroj: TK)
Chrám faraóna Ramzesa II.
Chrám faraóna Ramzesa II. (zdroj: TK)

Naproti stojaca priehrada plná vody na sebe nesie niekoľko lodičiek a v diaľke sa z jemného oparu vynárajú neveľké pahorky. Z jej brehov sa vyrysuje celá panoráma Abu Simbel. Vidno oba chrámy ako stoja v tesnej blízkosti a ako je každý z nich úplne iný, hoci majú veľmi veľa spoločných čŕt aj osudov. Chrám kráľovnej Nefertari je menší z dvojice a hoci ho nezdobí tak monumentálny vstup ako u Ramzesa, stále dokáže svojou fasádou ukradnúť pohľady. Vstup do chrámu zdobí šesť postáv, tri z nich predstavujú Ramzesa, tri z nich Nefertari a hovorí sa, že je to vôbec po prvý krát, kedy sa v egyptskom umení zobrazil kráľ s kráľovnou takmer v rovnakej veľkosti. Pre egyptské umenie bolo typické znázorňovať dôležité osoby väčšie, aby každý hneď v prvej sekunde pochopil okolo koho sa točí reliéf či maľba. Hoci chrám zasvätili bohyni Hathor, rovnaké postavenie tu mala aj faraónova manželka a z historických zaujímavostí vieme, že sa stalo len druhý krát v histórii, kedy chrám venoval kráľ svojej kráľovnej. Chrám je aj vo vnútri o poznanie menší, no ak by človek videl len maľované steny rozlezené všade naokolo, nevedel by v ktorom chráme sa nachádza. Nevedel by ani ktorý má krajšiu a prepracovanejšiu výzdobu, pretože sa umelci predháňali, ktoré steny budú na sebe niesť viac krásy.

Priehrada v tesnej blízkosti chrámov
Priehrada v tesnej blízkosti chrámov (zdroj: TK)
Ostrovček vyrastá priamo z priehrady
Ostrovček vyrastá priamo z priehrady (zdroj: TK)
Chrám kráľovnej Nefertari je menší z dvojice
Chrám kráľovnej Nefertari je menší z dvojice (zdroj: TK)
V priečelí sa strieda Ramzes II. a manželkou Nefertari
V priečelí sa strieda Ramzes II. a manželkou Nefertari (zdroj: TK)
Priečelie chrámu zasvätenému Hathor aj Nefertari
Priečelie chrámu zasvätenému Hathor aj Nefertari (zdroj: TK)
Pri chráme kráľovnej Nefertari
Pri chráme kráľovnej Nefertari (zdroj: TK)

Dnes je tu kopec turistov, ale muselo to byť úžasné, keď sa v Abu Simbel ocitol v roku 1813 švajčiarsky dobrodruh Jean-Louis Burckhardt, ktorého meno sa už navždy bude spájať s príbehom znovuobjavenia jordánskej Petry. Šejk Ibrahim ako si nechal Burckhardt hovoriť, aby lepšie splynul s miestnym obyvateľstvom na mieste starovekých chrámov objavil vlys a keď o tom povedal talianskemu archeológovi Giovannimu Battistovi Belzonimu, začalo sa hľadanie chrámov. Belzoni sa neskôr stal známym aj pre svoje vykopávky v Karnaku, Gíze či v Údolí kráľov, ale aj pre to, že z poverenia britského konzula vyvážal pamiatky do Britského múzea. Dnes sa tieto dávne príbehy rozplynuli v piesku, ktorý rozfúkava vietor po Abu Simbel. Aj tak tu stále cítiť romantiku onoho zabudnutého miesta so silou rozdúchavať sny a predstavy o starovekom Egypte. Pred odchodom si ešte celým miestom spravím posledné koliečko a snažím sa ich hlboko uložiť do pamäte. Som šťastný, že som sa tu ocitol.

Oba chrámy ležia v tesnej blízkosti
Oba chrámy ležia v tesnej blízkosti (zdroj: TK)
Chrám Ramzesa II. pri odchode z areálu
Chrám Ramzesa II. pri odchode z areálu (zdroj: TK)

Odchod z Abu Simbel nazad do Asuánu nám už vo vojenskom konvoji neujde. Dlhý kovový had vydychujúci výfukové plyny sa vlní púštnou krajinou niekoľko hodín, aby napokon zastavil v orientálnom meste na brehu Nílu. Náš deň v Asuáne vôbec nekončí a kde jedno dobrodružstvo končí, druhé musí zákonite začať.

foto: Tomáš Kubuš, Abu Simbel, 24.1.2011


Krajinou faraónov:
Krajinou faraónov I. - Pyramídy na dosah Káhiry
Krajinou faraónov II. - Asuán. Na hranici svetov
Krajinou faraónov III. - Philae. Chrám v náručí Nílu


 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu