reklama

Knóssos. Najslávnejší palác Kréty

Milovníci histórie Krétu poznajú ako miesto prešpikované starovekými pamiatkami, ktoré si pamätajú slávnu civilizáciu Minojcov. Tým najslávnejším miestom ostrova je palác Knóssos ležiaci len pár kilometrov od Heraklionu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po otvorení ťažkých dverí na malý balkón človek ráno ucíti pokoj a ticho starého Heraklionu. Je príjemne tu stáť, takmer vonku, no pritom stále v izbe a nadýchnuť sa mesta. Na dnešné ráno som si naplánoval návštevu jednej z najznámejších pamiatok sveta. Chystám sa objaviť palác Knóssos. Na rohu si kúpim koláčik z lístkového cesta naplneného syrom a naskočím do autobusu mestskej dopravy. Cesta by mohla trvať asi polhodinku. Len čo opustíme staré hradby mesta, idem si premazať fotografie a v tom zistím, že som si kartu zabudol zaseknutú v notebooku. Nuž, kto nemá v hlave má v nohách. Vyskočím na najbližšej zastávke, peši sa vraciam do hotela a čakám na ďalší bus. V podstate som mal šťastie, že som to zistil tu a nie za bránou Knóssu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objavte Krétu

Najširší výber last minute Kréta za konečné ceny bez skrytých poplatkov a príplatkov.

Hlavné námestie Herakliona s neďalekou Benátskou pevnosťou sa zmení na zvlnenú krajinu z ktorej sa dvíhajú staroveké múriky slávneho paláca. Je fascinujúce ocitnúť sa na mieste o ktorom sa tvrdí, že prvé miesta spájané s človekom sa datujú do obdobia okolo 7000 pr.Kr., no skutočný palác, ktorého ruiny dnes pohltili krajinu tu mal stáť niekedy okolo 1900 pr.Kr. To je takmer 4000 rokov! Dá sa tento časový rámec vôbec predstaviť? Knóssos je podobne ako každé staroveké miesto ovenčené nesmrteľnými legendami a tá miestna spomína mýtického kráľa Mínosa, ktorý tu v paláci mal žiť. Ten si mal v útrobách paláca postaviť slávny labyrint, do ktorého ukryl svojho nevlastného syna Minotaura, napoly človeka, napoly býka. Atény museli povinne odovzdávať tribút v podobe siedmych dievčat a chlapcov pre Minotaura, až sa jedného dňa aténsky hrdina Théseus nahneval a s pomocou Ariadné a jej nite sa preplietol labyrintom a Minotaura zabil. Tento príbeh sa mal odohrávať niekde tu medzi kamennými základmi a neveľkými múrmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prvý pohľad na staroveký Knóssos
Prvý pohľad na staroveký Knóssos (zdroj: TK)
Na dosah slávneho paláca
Na dosah slávneho paláca (zdroj: TK)
Starovekých nádob sa v Knósse našlo viacero
Starovekých nádob sa v Knósse našlo viacero (zdroj: TK)
Staroveký Knóssos
Staroveký Knóssos (zdroj: TK)

Okolie Knóssu vyžaruje pohodu zakliatu do vysokých ihličnatých stromov odkiaľ sa ozývajú stovky cikád. Už z diaľky vidno aký je Knóssos rozsiahly a kam sa človek pozrie tam vidí odkazy na dobu bronzovú. Srdce paláca stojí jemne vyvýšené od ostatných častí a vedie k nemu drevený mostík z ktorého prvý krát vidno typické červené stĺpy. Nielen tie, pretože sa pomedzi ne objavia prvé minojské fresky. Dnes sú v palácových ruinách väčšinou len kópie, pretože originály chránia v múzeu v Heraklione, no aj tak veľmi príjemne dotvárajú atmosféru miesta. Medzi prvými freskami sú výjavy ako muži nosia v zástupe nádoby a slávny princ s ľaliami starý takmer 3500 rokov. Jeho obrázok krášlil cestu procesií, ktorou sa vstupovalo na hlavné nádvorie. Vedľa nechýba ani obrovská kamenná sekera labrys, jeden zo symbolov Minojcov. Odtiaľto je to naozaj len kúsok do azda najdôležitejšej miestnosti celého palácového komplexu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Palác dnes zdobia už len kópie fresiek
Palác dnes zdobia už len kópie fresiek (zdroj: TK)
Skákanie cez býka
Skákanie cez býka (zdroj: TK)
Palác prešiel mohutnou rekonštrukciou
Palác prešiel mohutnou rekonštrukciou (zdroj: TK)
Ruiny niekdajšieho paláca
Ruiny niekdajšieho paláca (zdroj: TK)

Tým pomyselným srdcom Knóssu je bez pochýb Trónna sála. Jej povesť sa rozbehla snáď po celom svete a tak na vstup dovnútra si musí návštevník vystáť frontu. Vnútro je vyplnené príjemnými farbami a o stenu je opretý alabastrový trón obklopený freskami s mýtickými gryfmi. Miestnosť je plná záhad a dodnes sa presne nevie čo sa tu odohrávalo. Podľa niektorých tu skutočne mal sedávať panovník, iní si zase myslia, že to bolo sedadlo určené pre bohov. Niekedy je nesmierne ťažké rozpliesť klbko histórie. Dnes sa Trónnou sálou tlačia turisti z celého sveta. Asi som si odvykol na miesta preplnené turizmom a som z toho v šoku. Ľudia sú všade, tlačia sa, mnohých akoby ani len nezaujímalo kde sa ocitli, ťukajú do mobilov, fotia samých seba, bez záujmu. Neviem čo sa to stalo. Ja som šťastný, že som tu a odchádzam trochu ďalej, aby som mal kúsok paláca len sám pre seba. Dá sa predstaviť aké to muselo byť úžasné, keď tieto miesta začiatkom 20.storočia objavil Arthur Evans, moderný objaviteľ Knóssu. Najfotogenickejším miestom celého Knóssu je časť Západnej brány, ktorá leží len pár krokov od palácového nádvoria. Prešla rekonštrukciou a preto je vyššia než ostatné ruiny. Tri červené stĺpy držia architráv a za ním sa na stene vyníma freska s býkmi. Každý sa tu pri potulkách zastaví, aby si vychutnal fotografiu tohto miesta. Posledným miestom, kde skončí každý návštevník je aj tzv. Kráľovnin megaron posiaty slávnymi freskami delfínov. Krok za krokom sa dá Knóssos objavovať a kto je unavený zo všetkých informácii, nech nezúfa. Stačí len kráčať starovekou históriou premenenou na ruiny a Knóssos svoje tajomstvá pomaličky vyzradí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Slávna Trónna sála
Slávna Trónna sála (zdroj: TK)
Ikona celého miesta
Ikona celého miesta (zdroj: TK)
Západná brána
Západná brána (zdroj: TK)
Červené stĺpy a fresky ako si predstavoval Evans
Červené stĺpy a fresky ako si predstavoval Evans (zdroj: TK)
Západná brána prešla tiež veľkou rekonštrukciou
Západná brána prešla tiež veľkou rekonštrukciou (zdroj: TK)
Knóssos je cez leto plný ľudí
Knóssos je cez leto plný ľudí (zdroj: TK)
Staroveké nádoby
Staroveké nádoby (zdroj: TK)
Slávny Kráľovnin megaron s delfínmi
Slávny Kráľovnin megaron s delfínmi (zdroj: TK)
Niektoré miesta sú prázdne a len pre vás
Niektoré miesta sú prázdne a len pre vás (zdroj: TK)

Prešiel som si všetko čo som chcel, nadýchol som sa každého detailu, ktorého som chcel, no ešte zostávam a pomaličky sa tu túlam, aby som si toto miesto zapamätal. Ak si odmyslím niekoľko rušivých elementov je tu krásne, hoci inak ako som si predstavoval. Knóssos nebol nikdy mojim obrovským snom, no teraz človek vie, že to stálo za to. Sedím v tieni pod borovicami a ruiny paláca sú pohodené len kúsok odomňa. Toto má svoju silu. Po návšteve tohto historického klenotu je čas vrátiť sa nazad do Heraklionu a vydať sa pobrežím až do Malie.

Ruiny starovekého mesta
Ruiny starovekého mesta (zdroj: TK)
Rohy sú častým symbolom
Rohy sú častým symbolom (zdroj: TK)
Posledné obzretie na Knóssos
Posledné obzretie na Knóssos (zdroj: TK)


Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:
Prach ciest a batoh plný snov

foto: Tomáš Kubuš, Knóssos, 27.8.2015

 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu