Lacné Maldivy alebo s batohom na Maafushi

Autor: Tomáš Kubuš | 21.9.2016 o 9:15 | (upravené 25.9.2016 o 21:09) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  7795x

Exotické Maldivy sú snom pre mnohých ľudí. Mnohí si však stále mylne myslia, že na to potrebujú tisíce eur. Maldivy sa pomaličky otvárajú a dajú sa užiť aj za pár stoviek a pritom sa nadýchnuť lokálneho života aj zmyselného luxusu

Maldivy vhodené a roztrúsené v Indickom oceáne predstavujú nedosiahnuteľný sen. Každý sen však je tak ďaleko ako mu to dovolíme a tak ako náhle som sa začal hrať s kombináciami ohľadom cesty na Srí Lanku, napadlo ma pozrieť sa na to aké by to bolo zastaviť sa na Maldivách. Spočiatku som to bral ako hru, no netrvalo dlho a odrazu mám na papieri vypísané ceny ubytovania, dopravy, jedla a zisťujem, že Maldivy nie sú len špičkou luxusu pre milionárov. Maldivy dokážu byť normálnou destináciou, ak teda samozrejme človek nepotrebuje privátne lietadlá a opustené ostrovy s luxusnými vilami. Aj o tom sú Maldivy, no nie tie moje.

Letenky na Maldivy dnes nájdete už bez problémov aj za 500 euro, no ak sa rozhodnete spraviť si výlet na Srí Lanku, pouvažujte nad alternatívou, že sa nemusíte domov vracať hneď, ale načasujte si „stopover“ na Maldivách. Pri kúpe letenky z Viedne do Colomba cez Dubaj človek totiž zistí, že s niekoľko dňovou zastávkou na Maldivách bude letenka drahšia už len v priemere o sto euro ako sa stalo nám. Letenku na Srí Lanku by sme kupovali tak či tak, nezbehneme si teda za stovku ešte na Maldivy? A bolo rozhodnuté.

Last Minute Maledivy

Last minute Maledivy cez rakúske CK.

Let z Colomba na Maldivy prejde rýchlo a odrazu lietadlo klesá nadol, aby pristálo na ostrove Hulhulé, kde leží medzinárodné letisko Ibrahima Násira. Žiadne víza, žiadne papierovačky, len pečiatka do pasu a batožina idúca cez skener. Na Maldivy je zákaz privážať alkohol, tak sa ešte spýtajú či nejaký nemáme, ale keďže o tom vieme, žiaden problém. Celá procedúra trvá od pätnástich do tridsiatich minút. Dvere na fotobunku. Welcome to Paradise. Tak jednoduché. Ostrov Hulhulé leží neďaleko hlavného ostrova Malé, kde sa nachádza hlavné mesto. Za necelé dve hodinky je polnoc a hoci lode do Malé ešte premávajú, ubytovanie v hlavnom meste je drahšie, než tu. Priamo na Hulhulé nie sú hotely, ale dnes Hulhulé susedí s umelým ostrovom Hulhumalé, ktorý prepojili s cestou. Tam sa dá ubytovať a ušetríte celkom peknú kôpku peňazí. Z letiska odchádza autobus do centra Hulhumalé v pravidelných intervaloch a stojí len 20 maldivských ruffijí, teda 1,20 euro. Ak si porovnáte ceny ubytovania v Malé a Hulhumalé zistíte, že noc v Malé vás v priemere vyjde pre dvoch na cca 50 euro, zatiaľ čo v Hulhumalé na cca 30-35 euro.

Aj v noci je stále teplo a vlhko ako v trópoch. Klimatizácia autobusu padá pod dvadsiatku a tak telo zažíva prvé šoky. Hulhumalé je umelý ostrov, upravený, čistý, stavajú na ňom nové štvrte a potuluje sa ním veľa Indov, Srílančanov či iných ľudí z kontinentu, ktorí sem prichádzajú za vidinou lepšieho zárobku a života. Chlapíci na recepcii hotela nás čakajú a na privítanie nám jeden z nich pripraví „welcome drink“. Napijeme sa džúsu, pozrieme na seba a úsmevy nám skrivia grimasy. Očami si naznačujeme, že už asi nebudeme a pýtame sa čo je to za nápoj. Chlapík nechápe, tak ho ponúkame. Ups, namiesto cukru do neho nasypal soľ. Smejeme sa, že taký „welcome drink“ sme ešte nemali a oni sa so smiechom ospravedlňujú. Tomu sa povie zážitok na privítanie.

Na ďalšie ráno sme si naplánovali odchod na vyhliadnutý ostrovček Maafushi, ktorý sa považuje za jeden z prvých ostrovov, ktoré sa otvorili pre backpackerov či nezávislých turistov. Len pred niekoľkými rokmi Maldivy konečne upravili zákony, ktoré dnes dovoľujú prenajímať izby turistom a tí tak môžu po krajine cestovať a nie len ležať v rezortoch odtrhnutých od sveta. Cesta na Maafushi môže byť rýchla a drahá, ale pomalšia a plná zážitkov. Druhá voľba je naša. Ak nechcete strácať čas a len sa prepraviť, stačí si s hotelom v Maafushi vybaviť odvoz privátnou loďou na ostrov a ste tam za necelú hodinku. Nám sa viac páči verzia, ktorá nás vezme lokálnou loďou na Malé, tam si pozrieme mesto a druhá loď nás prepraví na Maafushi.

Prístav na Hulhumalé je živý a som prekvapený koľko ľudí sa tu stretne. Lode na susedné Malé odchádzajú pomerne pravidelne niekoľko krát za hodinu, no aj tak je tá naša takmer plná. Cesta z ostrova stojí 5,50 MVR (0,30€) a trvá 20 minút. Loď sa naplní, vyplávame a mňa baví pozorovať ako sa domčeky Malé naukladané jeden vedľa druhého približujú a zväčšujú. Tešil som sa na toto mesto a predstava, že tu strávime niekoľko hodín ma robí šťastným. Nábrežia, krásne mešity, historické miesta, parky no najmä nádherný rybí trh plný tuniakov. Malé si zaslúži vlastný článok a dostane ho.

Na Malé treba pohľadať terminál Villigilli, odkiaľ odchádzajú lokálne lode na niektoré z neďalekých ostrovov. Pozor, nie na všetky, takže ak plánujete dovolenku na rezortovom ostrove niekde na juhu, tak sa vás táto informácia nemusí týkať. Trajekt na Maafushi odchádza každý deň s výnimkou piatku o 15:00. Za dva a pol hodinovú plavbu zaplatíte len 30 MVR, teda niečo okolo 2 euro. Neveríte? Ani mne sa prvotne nechcelo. Dve hodiny sa plaviť naprieč Maldivami za tak nízku cenu? Žene za pokladňou treba vysvetliť, že vám stačí jednosmerný lístok a je to. Neďaleko prístavu je niekoľko malých, lokálnych podnikov s jedlom. Všetky pôsobia rovnako a všade sedí niekoľko mužov či celé rodiny čakajúce na svoju loď. Vezmeme si slíže s tuniakom a tešíme sa aké skvelé jedlo tu vedia pripraviť. Muži sledujú televízor, pijú kávu, čaj, žujú betel a čas ide mimo nich. Pred treťou zaparkuje trajekt, niekto zakričí „Maaaafushi“ a môžeme ísť. Batohy sa zhodia do zadnej strany a trajekt sa odlepí z prístavu. Turistov a domácich je tak pol na pol. Dá sa tu sedieť na drevenej lavici, alebo sa poprechádzať či prísť dozadu a unášať sa exotickými pohľadmi na okolitú krásu. Z Malé sa stane len úzky pásik posiaty domami, no iné ostrovčeky sa približujú. Keď sme k nim na dosah, voda dostane snáď všetky odtiene tyrkysovej farby a dajú sa sledovať aj farebné rybky plávajúce pri dne. Prvý krát získavajú Maldivy nádych raja. Turisti povyskakujú zo svojich stoličiek a sledujú luxusné domčeky postavené na vode, také aké dosiaľ poznali z kalendárov či motivačných obrázkov vysnívanej dovolenky. Na ostrovčeku Gulhi vystúpi len hŕstka ľudí, no väčšina pokračuje na konečnú na Maafushi.

Maafushi sa neustále približuje. Z diaľky vyzerá ako zhluk krásnych, vysokých paliem rastúcich na malom kúsku nízkeho ostrova. Dnes sa nad palmy dostalo niekoľko hotelov a ostrov hyzdí vysoká červeno-biela veža pre telefónny signál. Raj má mnohé podoby. Prvý pohľad sa mi však páči. Maafushi leží južne od Malé a je súčasťou atolu Kaafu a žije tu len niečo cez 2600 obyvateľov.

V prístave sa všetci vylodia, na turistov čakajú poslíčkovia z hotelov s vozíkmi, aby im preniesli batožinu a my sa vydávame s batohmi na pleciach o niekoľko ulíc ďalej, kde stojí náš hotel objednaný cez booking. Ubytovanie na Maafushi nájdete bez problémov a od 2010 tu vyrástlo viac, než 50 guesthousov. Ostrov zasiahlo v roku 2004 tsunami a to tu zanechalo poriadnu spúšť, ale našťastie sa „všetko“ podarilo dať do normálu a dnes ja Maafushi malým turistickým ostrovom. O niekoľko rokov tu bude viac podobných ostrovov, ale zatiaľ je Maafushi jednotkou. Ostrov vôbec nie je veľký a naprieč ho prejdete za polhodinu. Má len niekoľko ulíc, kde žijú domáci a medzi ich domy sú pichnuté rodinné hotelíky. Jedna strana ostrova je trochu viac posiata hotelmi a práve pod nimi sa nachádza aj „bikini beach“. Je to pláž, kde sa dá kúpať bez problémov v plavkách, pretože Maldivy sú inak striktnou islamskou krajinou a na bežnej lokálnej pláži je to zakázané. Preto, ak plánujete dovolenku na niektorom z ostrovov a chcete sa kúpať v plavkách, treba si to dopredu overiť. Maafushi má niekoľko obchodíkov, objavili sa tu aj malé predajne suvenírov, pekárnička, zopár rodinných podnikov či reštaurácii, požičovňa športových potrieb a keď sa človek trochu rozkuká, zistí, že tu má viac, než by v skutočnosti potreboval.

Maldivy sú o oddychu. Dá sa tu samozrejme behať kade tade, ale človek sem primárne príde kvôli sladkému ničnerobeniu, vylihovaniu na pláži, čítaniu kníh či snívaniu. Aj naše Maldivy boli o tom a po dvoch týždňoch na Srí Lanke to padne naozaj viac než dobre. Najkrajším miestom celého Maafushi je pláž na okraji ostrova. Je krásne dať si na raňajky čerstvú papáju, ananás a potom bosý vyraziť cez malé mestečko k pláži s nádherne bielym pieskom. Čakal som, že tu bude plno, ale ráno okolo deviatej sme tu často len sami, prípadne s hŕstkou ľudí. Palmy vytvárajú tieň pred spaľujúcim slnkom a voda je neuveriteľná. Milujem farbu mora na thajskom Krabi či na Borneu, ale to akú má farbu more tu na Maldivách poprehadzuje rebríček. Je plytká a každým krokom mení svoju farbu. Len sa tak hodiť do vody a užívať si moment. Nie som typ, čo pri mori vydrží dlho, ale tu ma to baví. Neďaleko odtiaľto sú koraly a tak ak máte šnorchel, sú vaše. Slnko poriadne rozpáli krajinu a tak je počas siesty najrozumnejšie sa ukryť do tieňa. Stačí deň na ostrom slnku a budete poriadne spálení ako niekoľko turistov.

V miestnych obchodoch nájdete všetko od drobností cez vodu až po malé suveníry s tematikou Maafushi. Samozrejme, všetko je o kúsok drahšie než v Malé, ale myslel som, že ceny budú o mnoho viac premrštené, než sú. Ak ste hladní, nájdete tu výber tropického ovocia, alebo viaceré podniky. V tých menších sa navečeriate za 5-10 usd za osobu, no ak si k nim prihodíte o 5 dolárov viac, niektoré z väčších hotelov ako Arena Beach otvára večerný bufet aj pre nehotelových hostí. Dať si za 15 dolárov peknú večeru na Maldivách nie je predsa také zlé. Stolík aj stoličky sú pichnuté do piesku, na stole horia sviečky, pár metrov od vás počuť more a nad hlavou svieti mesiac a hviezdy. Romantické miesto. Na tanieri pristanú kúsky grilovaného tuniaka, šalát či krevety a človek stále krúti hlavou nad tým, že si Maldivy predstavoval niekoľko násobne drahšie.

Ak vás omrzí byť na malom ostrovčeku Maafushi, máte na výber viacero možností. Výlety po okolí ponúkajú hotely, ale aj malé turistické kancelárie či hlavná kancelária ICom. Ak hľadáte výlet, prejdite sa ostrovom, zastavte sa na viacerých miestach a všimnete si, že ceny sú približne rovnaké no na niektorých výletoch sa líšia aj o 10-15 dolárov za osobu. Môžete sa vybrať loďou na maldivskú rybačku, ísť šnorchlovať ku koralovým útesom, pozorovať delfíny, ísť na Piknikový ostrov Vashugiri s nádhernými plážami a pohľadmi alebo sa nechať zlákať na návštevu rezortového ostrova z katalógov cestovných kancelárii.

Byť na Maldivách a aspoň na chvíľku sa ocitnúť na luxusnom ostrovčeku aký človek pozná z mnohých obrázkov? Maldivy sa nám najčastejšie spájajú s luxusom a samozrejme ak ho človek hľadá, nájde ho. Môžete si vybrať hotel na luxusnom ostrove, kde za týždeň miniete niekoľko tisíc eur alebo sa na takýto ostrov vyberiete v rámci jednodenného výletu. Jeho výhodou je, že pocítite to čím sú Maldivy preslávené, okúpete sa v najkrajšom mori, kde ste sa počas svojho života ocitli a nezruinuje to vaše úspory. Na Maafushi dostanete ponuku navštíviť hneď niekoľko rezortových ostrovov. Ceny za jednodňové návštevy sú rôzne, pretože každý ostrov má svoje vlastné pravidlá a vstupné pre nehotelových hostí. Tie najluxusnejšie stoja na deň rádovo niekoľko stoviek dolárov, ale keď si svoj budget nastavíte na 100 usd, tak dokážete navštíviť napríklad ostrovček menom Vaadho s rezortom Adaaran Prestige Vadoo.

Do moderného rýchločlnu nastupuje v improvizovanom prístave zopár ľudí a kapitán naberie kurz Vaadho. Aj on, podobne ako stovky ďalších patrí k neobývaným ostrovom, kde za posledné roky vznikli rezorty. Čln lieta na vode takmer polhodinu, kým dorazí k cieľu. Vaadhoo je ešte menší ako Maafushi, no na prvý pohľad je exotickejší. Vaadhoo preslávili typické, luxusné domčeky aké nájdeme v kalendároch či prezentáciách o Maldivách. Drevené mólo spája dva tucty viliek s vlastným bazénom a človek ľahko podľahne myšlienkam na to, ako by sa tu ocitol a oddával sa ticho a pokoju. Kým na Maafushi si človek myslel, že videl najkrajšiu tyrkysovú vodu, príde sem na Vaadhoo a všetko sa zmení. Rezortný ostrov je len a len o oddychu. Ten cítiť zo všetkého čo tu je. V strede ostrova sa rozliezla príjemná záhrada s orchideami, v tieni stromov visia hojdačky, barové stoličky sú zapichnuté vo vode a voda je tak teplá a čistá, že z nej nikto nechce vyliezť. Tým, že je počet ľudí na ostrove obmedzený, máte kus raja len a len pred seba. Ak nechcete, dlho nikoho nestretnete až máte pocit že ste sa ocitli na opustenom ostrove a budete sa živiť kokosovou vodou a kokosovými orechmi. Na obed Vám pod palmovým prístreškom pripravia tuniaka s cesnakovou krustou a siestu strávite pod palmou za zvuku morských vlniek. Napokon sa ešte raz ponoríte do priezračnej vody, dáte si drink v bazéne, kde budete sami a podvečer, keď sa slnko chýli k západu si sadnete do piesku a pozorujete tú krásu okolo seba. Koľko ľudí o tomto sníva a myslí si, že to nikdy nezažije? A keď poviem, že deň v tomto raji sa dá prežiť za cca 80-100 dolárov? Zmenilo by sa to? Pointou takéhoto ostrova je aj to, že si to vyskúšate a ak nie ste plážový tip, viete, že sa vám neoplatí prísť sem na týždeň, pričom jedna noc tu stojí okolo 700 euro, čo je viac než váš celý výlet na Maldivy. Jeden deň tu však prežije každý. 

Večer sa na móle zhŕkne niekoľko ľudí a zamestnanec hotela začne do vody hádzať kusy mäsa. Trvá pár sekúnd a objaví sa tu niekoľko žralokov, obrovské ryby a raje. Kúsok mäsa koľkokrát ani nestihne padnúť do vody, pretože ho ryby zacítia a mám pocit, že po ňom doslova skáču. Neskutočné, z blízky sledovať nádherné žraloky a vidieť ich plávať v mori, kde sa človek len nedávno kúpal. Maldivy sú tak plné neobvyklých zážitkov, ktoré si už dnes môže dovoliť takmer každý, kto o nich sníva.

--------------------------------------------------

Tipy:
Ak si vyberáte ostrov a chcete sa kúpať v mori v plavkách, dajte si pozor na to, aby „váš“ ostrov mal „bikini beach“, teda pláže pre turistov. Public beach napríklad v Malé či na Hulhumalé sú pre domácich, kde je zakázané kúpať sa v plavkách.

Cestujte lokálnou dopravou a ušetríte kopec peňazí. Veď len cesta z letiska na ostrov Maafushi vás vyjde len na cca 3 a pol eura. Ak sa však ponáhľate alebo sa chcete vyhnúť Malé, nezúfajte, turistická kancelária ICom na Maafushi ponúka prepravu privátnou loďou. Výhoda je však taká, že si ju nemusíte objednať len pre seba, ale vyberiete si z časov, kedy loď premáva a len si do nej kúpite lístok. Takáto preprava vychádza na osobu cca 20 euro. Je to však výhoda najmä pri ceste z Maafushi nazad do Malé či na letisko. Trajekt z Maafushi odchádza totiž ráno o 7:30 a ak váš let odlieta v noci či ďalší deň skoro ráno, tak môžete zostať na Maafushi pokojne do 16:00, využiť deň v raji a až potom sa odviezť na letisko. Priamo na Maafushi nájdete neďaleko prístavu kanceláriu IComu, alebo si otvorte ich web, kde sa dozviete aktuálne informácie.

Ak nemáte so sebou plutvy, šnorchel či iné drobnosti, ktoré vám spríjemnia dovolenku na Maafushi, nevadí, priamo pri prístave ich požičiavajú a tak ich nemusíte vláčiť cez pol sveta.

Celkom sa nám osvedčil na Maafushi hotel Arena Lodge. Príjemní personál, dobré raňajky, vedeli poradiť s výletmi, ktoré sme si potom vedeli nájsť aj v uličkách mesta a má dobrú polohu v tichej uličke, cca 5 minút peši k turistickej pláži

Pri objednávaní hotela na Maafushi si dajte pozor, či ten od vás nepýta poplatok za prepravu. Sami sem viete prísť veľmi lacno, no niektoré hotely to majú akoby v podmienkach, že s izbou si objednávate aj privátny transfer, ktorý vás vyjde viac, než dve tri noci v hoteli.

Ochutnajte grilovaného tuniaka, je to najbežnejšie jedlo na Maldivách a vedia ho tu pripraviť viac než dobre. V obchodoch dostať aj sušeného tuniaka či sušený betel, ktorý tu muži tradične žujú. Alkohol však v bežnom obchode nehľadajte. Je zakázaný. Ak sa ocitnete na rezortovom ostrove, tam to funguje tak, že ak si zaplatíte 1-dňový výlet máte v cene aj all inclusive a tým pádom aj otvorený bar, kde alkohol dostanete.

Zhrnutie niektorých cien:
Autobus z letiska na ostrov Hulhumalé: 1,30 euro
Ubytovanie na Hulhumalé, 2os, 1noc: 35 euro
Trajekt z ostrova Hulhumalé na ostrov Malé: 0,30 euro
Trajekt Malé – Maafushi – 2 euro
Ubytovanie na Maafushi, 2os, 1noc: 60-70 euro
Výlet na ostrov Vaadho – 80-100 euro
Obed či večera na Maafushi – 5-15 usd

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke:

article_photo

 

 

 

foto: Tomáš Kubuš, Hulhumalé, Malé, Maafushi, Vaadhoo, 13-17.2.2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Televízia, kam Babiš a Zeman utekajú pred dotieravými otázkami

Politické diskusie nemajú na Barrandove veľkú sledovanosť, no sú lacné a zvyšujú prestíž moderátora.

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci aj tak pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc.

KOMENTÁRE

Fico aj Danko sa zmenia na vítačov. To si pozrieme

Blíži sa čas, keď vláda bude musieť obhájiť príchod ekonomických migrantov.


Už ste čítali?