reklama

Chiang Mai. Oáza severného Thajska

Thajsko je nádherná a rôznorodá krajina, kde sever pôsobí úplne inak ako juh. Ak milujete prírodu, chrámy, pohodu či skvelé jedlo, sever si zamilujete. Skôr či neskôr skončíte v jeho centre menom Chiang Mai...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Autobus z Chiang Rai ukrajuje hodiny a každým ďalším kilometrom je bližšie k nášmu cieľu, ktorým je hlavné mesto severného Thajska menom Chiang Mai. Ak by Thajsko nemalo svoje „anjelské mesto“ Bangkok, tipol by som si, že práve Chiang Mai by mohlo pokojne prebrať žezlo hlavného mesta celej krajiny. S Bangkokom sa však nedá porovnať. Kým ten je nabitý energiou, poznačený dopravnými zápchami, posiaty vysokými budovami a ľuďmi, Chiang Mai má len niečo cez 150 000 obyvateľov a oproti nemu pôsobí ako dokonalá oáza oddychu obklopená kopcami a pretkaná úžasnou chrámovou architektúrou. Na autobusovej stanici vystupujeme, prehodíme batohy do tuktuku a vezieme sa do jednej z útulných uličiek do nášho hostela. Neviem sa dočkať, kedy sa prejdeme mestom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že človek vstúpil do starého mesta si všimne hneď ako do neho vkročí. Staré fasády domov sa predbiehajú v zaujímavosti a takmer na konci každej ulice vyrastie zašpicatená strieška chrámu. Z rozľahlého námestia Anuswari Sam Kasat sa na jeho konci vynára monumentálny pomník ozdobený troma postavami. Práve na tomto mieste sa mala zrodiť myšlienka z ktorej vzniklo založenie mesta Chiang Mai a tromi postavami sú thajsko-laoskí králi. Sochár ich zachytil v rozhovore a hoci sa môže zdať, že ide len o chladný monument, nie je to celkom tak, pretože za stáročia sa premenil na dôležitú svätyňu, kam chodia miestni s rôznymi obetnými darmi. Pod sochami kľačí dvojica mladých žien s lotosovými kvetmi v ruke. Chvíľku ich držia pred sebou a napokon ich položia na kamenný oltár medzi ostatné. Vzduch vonia po ťažkej vôni vonných tyčiniek, no stačí sa vzdialiť a ich aróma sa rozplynie. Neďaleko badať zvýšenú pozornosť domácich, ale aj zahraničných turistov. Tí si Chiang Mai pre jeho krásy zamilovali a dokonca sa o meste lichotivo hovorí ako o thajskom drahokame. Z ulice začne vyrastať zašpicatená strecha chrámu Wat Pan Thao. Slovíčko „wat“ označuje v thajčine „chrám“ a tak patrí medzi prvé slová, ktoré sa návštevníci naučia. Hoci by sa mohlo zdať, že každý chrám bude rovnaký, nie je tomu tak. Wat Pan Thao má svoje telo vykladané tíkovým drevom. Patrí k najstarším v meste a kedysi dokonca nosil označenie „kráľovský“. Dnu sedí zlatý Budha a pod ním sa niekoľko domácich potichu zhovára.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najkrajšie pláže v Thajsku

Prečítajte si tiež článok o najkrajších plážach v Thajsku.

Traja králi v Chiang Mai
Traja králi v Chiang Mai (zdroj: TK)
Wat Pan Thao zdobí tíkové drevo
Wat Pan Thao zdobí tíkové drevo (zdroj: TK)
Wat Pan Thao patrí medzi najzaujímavejšie chrámy mesta
Wat Pan Thao patrí medzi najzaujímavejšie chrámy mesta (zdroj: TK)
V chráme
V chráme (zdroj: TK)
Chiang Mai je mesto naplnené chrámami
Chiang Mai je mesto naplnené chrámami (zdroj: TK)
O podobné sochy nie je v Thajsku núdza
O podobné sochy nie je v Thajsku núdza (zdroj: TK)

Ulice mesta Chiang Mai pozvoľna ožívajú. Nie je žiadnym prekvapením, že thajské mestá sú najrušnejšie večer a po zotmení. Do západu slnka zostávajú dve, možno tri hodiny, no už nie je cítiť horúčavu a tak sa zvýši počet motoriek, hlučných tuk tukov a sem tam sa cestou preženie aj červený songthaew slúžiaci ako hromadný taxík. Pod stromami v tieni stojí niekoľko predavačov. Jedni predávajú nakrájané prúžky manga, ananásu, papáje či melóna a ostatní zase na grile otáčajú malé kúsky bravčového mäsa v sladkej a pikantnej marináde. Chrámový komplex Wat Chedi Luang je práve poobede najkrajší. Moderne vyzerajúci chrám ohromí svojou fasádou. Je tak jemne a precízne zdobená, že pripomína tkaný koberec plný najmenších detailov. Vchod strážia dvaja nágovia, obrovské hady objavujúci sa v thajskom hrdinskom epose Rámakien, ktorý sa nechal inšpirovať indickou Rámajanou. Výjavy z eposu zdobia napríklad aj Kráľovský palác v Bangkoku, no aj tu sa sem tam objavia. Interiér ohromí svojou farebnosťou, pretože zo stropu visia snáď tisíce papierov s obrázkami zvierat. Predstavujú čínsky horoskop a Thajčania tu do mištičiek pri svoje znamenia hádžu mince, aby sa šťastena naklonila na ich stranu. Je krásne byť tu a pozorovať ľudí okolo seba. Ako prichádzajú, sadnú si na koberec, hľadajú po stenách fresky a napokon sa poklonia Budhovi, ktorý všetko z diaľky sleduje. Každý kto sa tu ocitne, kráča s pootvorenými ústami a nevie sa vynadívať na všetky tie splývajúce a trblietajúce sa farby. Pod vysokým stromom sa nachádza Mestská svätyňa, ktorá svojimi stenami chráni kamenný pilier okolo ktorého malo vyrásť mesto. Svätyňa má rozprávkové črty a je plná špicatých striešok. Aj keby sa mohlo zdať, že tieto dve miesta naplnili zaujímavý komplex, nie je tomu tak, pretože tou najdôležitejšou stavbou je starobylo vyzerajúca kamenná stúpa. Patrí jej celé námestie a pohľad na ňu rozpúta fantáziu starých časov, kedy Thajsko nosilo meno Siam a voňalo nepoznanými diaľkami. Stúpu postavili v roku 1441 a mala byť najväčšou stavbou celého severného kráľovstva Lanna. Stavba vo svojej pôvodnej podobe neprežila, pretože sa tadiaľto prehnalo nielen zemetrasenie, ale aj armády barmských bojovníkov. Stúpa stojí na kamennom podstavci a na prvý pohľad vyzerá ako by niekto vzal obrovský meč a odťal jej kus strechy. Vysoké schodiská vedú až hore, no dnes sa po nich už nekráča. Terasy zdobia slony a vo výklenkoch sa občas zalesknú sochy sediacich Budhov. Kedysi tu bola ukrytá nesmierne vzácna soška Smaragdového Budhu, no dnes jej patrí areál Kráľovského paláca v Bangkoku. Stala sa symbolom celého kráľovstva a hovorí sa, že v Thajsku by sme nenašli vzácnejšieho Budhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vstup do chrámu strážia nágovia
Vstup do chrámu strážia nágovia (zdroj: TK)
Priečelie akoby žiarilo zlatom
Priečelie akoby žiarilo zlatom (zdroj: TK)
Čarovná atmosféra
Čarovná atmosféra (zdroj: TK)
Interiér chrámu Wat Sukmin
Interiér chrámu Wat Sukmin (zdroj: TK)
K sochám sa upierajú modlitby domácich
K sochám sa upierajú modlitby domácich (zdroj: TK)
Wat Chedi Luang v starom meste
Wat Chedi Luang v starom meste (zdroj: TK)
Wat Sukmin stojí neďaleko Wat Chedi Luang
Wat Sukmin stojí neďaleko Wat Chedi Luang (zdroj: TK)
Zo stupy Wat Chedi Luang akoby niekto odťal
Zo stupy Wat Chedi Luang akoby niekto odťal (zdroj: TK)
Wat Chedi Luang
Wat Chedi Luang (zdroj: TK)
Staré schody sú už dnes uzatvorené
Staré schody sú už dnes uzatvorené (zdroj: TK)
Jedna z najkrajších pamiatok celého Chiang Mai
Jedna z najkrajších pamiatok celého Chiang Mai (zdroj: TK)
V Thajsku stretnete tisíce mníchov
V Thajsku stretnete tisíce mníchov (zdroj: TK)
Žiaden chrám v Chiang Mai nie je rovnaký
Žiaden chrám v Chiang Mai nie je rovnaký (zdroj: TK)

Ulicami Chiang Maiu sa neustále premávajú tuk tukári, šoféri malých strojov pripomínajúce splynutie auta a motorky a ponúkajú sa chodcom. Ak zavetria turistu, tak samozrejme majú v talóne niekoľko výletných cieľov. Aj napriek tomu, že človek už v meste videl viacero chrámov, oplatí sa odviezť sa tuktukom k chrámu zvanému Wat Suan Dok. Leží pár kilometrov za mestom, no človek sa ocitne v krásnom svete ticha a pokoja. Predtým sa však musí predrať chaotickou dopravou, kde sa klaksón používa rovnako intenzívne ako brzda a plyn. Chrámový komplex je najkrajší pri západe slnka, pretože vtedy najlepšie vyniknú jeho snehobiele steny a zlatá stúpa. Založil ho kráľ Kue Na ešte v 14.storočí, no zjavne prešiel nedávnou rekonštrukciou. Nie je tu takmer nikto len zopár budhistov sedí na koberci v modernej svätyni. Zopár mužov sa natiahlo v parku do tieňa na trávu a dvaja mladí mnísi v oranžových rúchach miznú za dverami domu v ktorom sídli významná budhistická univerzita. Nedolieha sem ani ruch ulice a tak človek počuje hlas vtákov stratených v korunách stromov. Dominantou komplexu je pozlátená 48 metrov vysoká stúpa, ktorá v sebe ukrýva Budhovu relikviu. Z každej svetovej strany k nej vedie schodisko ozdobené sedemhlavými nágmi a jej zlatá kupola odráža slnko priamo do očí. V tesnej blízkosti vyrástli aj menšie stúpy, no tie sú bez zlatého pozlátka. Krásu miesta dotvára aj chrám posiaty zlatými reliéfmi znázorňujúcimi rastlinné motívy. Človek cíti energiu celého miesta a pokoj sa mu dostane do celého tela. Tuk tuk sa opäť vrhne do víru dopravy a za necelú pol hodinku je nazad v rušnom centre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Drevené chrámy ako vystrihnuté z rozprávky
Drevené chrámy ako vystrihnuté z rozprávky (zdroj: TK)
Atmosféra Chiang Maiu
Atmosféra Chiang Maiu (zdroj: TK)
Z chrámových komplexov vyžaruje vždy pokoj
Z chrámových komplexov vyžaruje vždy pokoj (zdroj: TK)
Stačí len vstúpiť
Stačí len vstúpiť (zdroj: TK)
Pri západe slnka majú chrámy peknú farbu
Pri západe slnka majú chrámy peknú farbu (zdroj: TK)
Nechýba tu ani zvon
Nechýba tu ani zvon (zdroj: TK)
Nádherný komplex Wat Suan Dok
Nádherný komplex Wat Suan Dok (zdroj: TK)
Dominantou Wat Suan Dok je zlatá stupa
Dominantou Wat Suan Dok je zlatá stupa (zdroj: TK)
Wat Suan Dok a jeho detaily
Wat Suan Dok a jeho detaily (zdroj: TK)

Jedno z hlavných námestí Chiang Mai ovládla hudba, tanec a spev. Koná sa tu festival ázijských krajín ASEANu a každý juhoázijský štát obsadil jeden stánok, aby v ňom pripravil svoje tradičné jedlá. Vonia to tu ako v najlepšej reštaurácii sveta a každý krok predstavuje iný kulinársky zážitok. Chiang Mai jednoducho vie ako prilákať turistov a často sa stane, že človek si tu naplánoval jeden deň, no nakoniec podľahne mestu a strávi tu tri či štyri krát viac času. Za starým mestom sa dvíha tradičná brána Čínskeho mesta a ulicu pokryje stará patina premiešaná so špinou a nahádzanými škatuľami. Dvojposchodové domy už vystriedali nejednu generáciu a za výkladmi sa skrýva všetko od kuchynských spotrebičov cez údené kačice až po hriešne drahé zlaté šperky. Ulica sa náhle skončí pri jednom z mestských kanálov a celý priestor pohltil nočný trh. Thajské mestá sú známe svojimi trhoviskami, ktoré žijú prakticky bez prestávky svoj vlastný život. Niektoré ožívajú v nedeľu, iné len večer po zotmení, niektoré skoro ráno a tak má každý možnosť vybrať si kam zavíta. Obchodníci sedia na svojich stoličkách pred pultmi obloženými kvetmi a ovocím. Kvety tu nepredávajú ako u nás, ale natrhané na lupene a ponapichované na šnúrkach, ktoré budhisti radi a často nosia do chrámov k Budhovi. Mladé dievčatá sa usmievajú, štebotajú medzi sebou a rozosmiatymi očami si premeriavajú turistov. Na celej ulici je snáď milión kvetov. Nepredávajú sa však len tie, ale medzi obľúbené miesta patria predajne zeleniny, ovocia či grilovaných dobrôt či dokonalého thajského streetfoodu. Pohľad padne na ručné robené výrobky od praktických tašiek, cez kabelky až po vyšívané kapsičky. Mnohé veci na sebe nosia tradičné vzory kmeňov, ktoré žijú v národných parkoch v okolí mesta. Zo všetkých strán bzučia motorky a kde tu treba uskočiť pred rozbehnutým tuk tukom, ale všetko to dodáva scénke pocit exotiky. V noci je veľa chrámov vysvietených a tak ich kontúry krásne kontrastujú s okolím. Život však neutícha, práve naopak. Bary sa zaplnia turistami, ktorí sa tu premiešajú s domácimi a z mnohých sa ozýva živá hudba. Reagge sa mieša s thajskými piesňami a napokon sa odniekiaľ ozvú tóny starých piesní, ktoré každý pozná. To je presne tá pohoda, ktorá dokáže do mesta priťahovať ľudí a pripútať si ich k sebe. Najlepšiu bodku za dňom môže návštevník spraviť v jednej z nespočetných thajských reštaurácii. Dať si výbornú polievku tom yam s veľkými kúskami kreviet, papájový šalát som tam, zelené kari s ryžou, z ktorého budú z úst šľahať plamene a zakončiť to dezertom z manga a sladkej ryže. Thajsko je krajina, ktorú bude človek milovať všetkými zmyslami.

Budhovi zoči voči
Budhovi zoči voči (zdroj: TK)
Večer prišiel do mesta
Večer prišiel do mesta (zdroj: TK)
Trh s kvetinami
Trh s kvetinami (zdroj: TK)
Trh plný kvetov
Trh plný kvetov (zdroj: TK)
Na tržnici to krásne vonia
Na tržnici to krásne vonia (zdroj: TK)
Kvety, kvety samé kvety
Kvety, kvety samé kvety (zdroj: TK)
Predavačka
Predavačka (zdroj: TK)
Najlepšie jedlo pripravujú priamo na ulici
Najlepšie jedlo pripravujú priamo na ulici (zdroj: TK)
Rôzne sladkosti z ulice
Rôzne sladkosti z ulice (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke Prach ciest a batoh plný snov

Obrázok blogu

foto: Tomáš Kubuš, Chiang Mai, 22.február 2014

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu