reklama

Bang Pa-In. V letnej rezidencii thajských kráľov

Kráľovský palác v Bangkoku so svojimi nádhernými zákutiami pozná takmer každý kto sa ocitne v thajskom hlavnom meste. Rozmýšľali ste však už nad tým, kde radi trávili thajskí králi svoje leto? Odpoveďou je palác Bang Pa-In.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nielen samotný Bangkok, ale aj jeho blízke okolie je nabité zaujímavými miestami, ktoré čakajú na to, kým ich objavíte. Plávajúce trhy sú viac, než dobre známe a občas dnes už žiaľ aj preplnené, ale ak túžite po mieste, kde nebude tak veľa turistov, nájdete Bang Pa-In. Neznámy názov v sebe ukrýva významné miesto prepletené s kráľovskou rodinou, pretože práve tu si nechali postaviť svoju letnú rezidenciu. Bang Pa-In je z Bangkoku vzdialené len cca 60 kilometrov a množstvo ľudí okolo neho dokonca prejde pri ceste k historickej Auytthayi, kde svojho času pulzovalo srdce starého Siamu. Vlak sem odchádza ráno a za cestu trvajúcu hodinu a pol zaplatíte v prepočte len niečo okolo tridsiatich centov. Krajina severne od Bangkoku sa vystiera do roviny a tie sa po krátkom čase, teda vtedy, keď mesto zavelí na ústup, zaplavia malými, ryžovými políčkami. Ryža je pre Thajcov posvätná, no ak ju má človek len na tanieri, nebude za ňou vidieť viac, než jedlo. Ak však sleduje zhrbených ľudí od skorého rána pracujúcich na políčku, alebo si to skúsi sám, zistí aká je to neskutočná drina dostať zo zeme po mesiacoch biele zrniečka ryže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolenka v Thajsku

Vyberte si z kompletnej ponuky zájazdov do Thajska na Dovolenka.sme.sk.

Neďaleko Bang Pa-In sa opäť objaví mohutná rieka Chao Praya pretekajúca aj Bangkokom. Sama o sebe má len niečo cez 370 kilometrov, no počíta sa medzi najdôležitejšie thajské rieky. Ak by tu nebola, zrejme by Bang Pa-In nikdy nevznikol, pretože kráľovi Prasat Thongovi sa toto miesto zapáčilo aj vďaka tomu, že tu rieka vytvorila ostrov a preto sa rozhodol, že práve tu nechá postaviť svoju letnú rezidenciu. Holandský obchodník Jeremias van Vliet svojho času navštívil Siam a spomínal kráľa aj vo svojich pamätiach, kde hovorí o tom ako kráľ Prasat na mieste dnešného Bang Pa-In postavil najprv kláštor a následne južne od neho aj palác. Palácový areál postavili niekedy okolo roku 1632 a jeho éra skončila s pádom kráľovskej Ayutthaye v roku 1767, kedy ju na kolená položili dobyvatelia z neďalekej Barmy. Kráľovstvo sa presunie do Bangkoku a zdá sa, že na Bang Pa-In sa zabudlo. Našťastie to bolo len zdanie trvajúce niekoľko desaťročí, pretože keď sa už dynastia Čakrí v Bangkoku usadila, kráľ Ráma IV. začne s jeho obnovou a Ráma V. v polovici 19.storočia palác znovu otvorí a dá do prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Areál Kráľovského paláca pripomína rozprávku
Areál Kráľovského paláca pripomína rozprávku (zdroj: TK)

Areál kráľovského paláca je na prvý pohľad o mnoho väčší, než by sa mohlo zdať. Letmý pohľad na mapu parku prezradí, že sa tu nachádza dokonca 38 rôznych miest, ktoré majú potenciál návštevník zaujať. Človek by si mal dať pozor na to, aby sem neprišiel oblečený v príliš krátkych nohaviciach, tielku, sukni či inom nevhodnom odeve, pretože vás pokojne nevpustia dnu. Čokoľvek sa v Thajsku spája s kráľovskou rodinou je premiešané s veľkým rešpektom. Vojdeme dnu a hneď je cítiť ako sa stratí hluk ulice a pred očami sa rozleje len krajina plná stromov a ticha. Už po pár krokoch sa pri cestičke objaví malá maketa kmérskej veže zvanej prang. Podobnú mal počas svojej vlády aj kráľ Prasat Thong a tak sa kráľ Ráma V. rozhodol, že si ho takýmto symbolom pripomenie. V strede vodnej nádrže vyrástla azda najkrajšia stavba celého areálu. Phra Thinang Aisawan Thipya-Art predstavuje thajský pavilón ako vystrihnutý z paláca v Bangkoku. Je najrozprávkovejšou stavbou Bang Pa-Inu a paradoxne aj jedinou postavenou vo výsostne thajskom štýle. Ukryjem sa do tieňa malého, dreveného altánku nad vodou a sledujem ako do seba dokonale zapadajú zašpicatené striešky pavilónu, zlaté ozdoby a sošky garudov ukrytých v rohoch. Niet divu, že stavby tohto typu Thajci vyhlásili za svoje kultúrne dedičstvo. Dnu sa ukrýva socha kráľa Rámu V.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Thajský pavilón sa stal symbolom letnej rezidencie
Thajský pavilón sa stal symbolom letnej rezidencie (zdroj: TK)
Bang Pa-In v sebe ukrýva aj kus európskej architektúry
Bang Pa-In v sebe ukrýva aj kus európskej architektúry (zdroj: TK)
Thajský pavilón dnes ukrýva sochu Rámu V.
Thajský pavilón dnes ukrýva sochu Rámu V. (zdroj: TK)
Najkrajší pohľad je z dreveného altánku
Najkrajší pohľad je z dreveného altánku (zdroj: TK)
Všetko je krásne farebne zladené
Všetko je krásne farebne zladené (zdroj: TK)
V kráľovskom areáli
V kráľovskom areáli (zdroj: TK)
Thajský pavilón
Thajský pavilón (zdroj: TK)

Okolo jazierka je roztrúsených niekoľko ďalších budov, často dokonca s európskymi črtami, pretože v tomto období Siam koketoval s Európou a nechal sa najmä juj architektúrou veľmi ovplyvniť. Čo bolo európske, to bolo moderné a preto niet divu, že aj Kráľovský palác v Bangkoku na sebe nesie silné západné črty. V paláci Tevaraj-Kanlai dokonca v múzeu nájdem aj kráľovské koče, ktoré tu získali popularitu po roku 1897, kedy sa kráľ Ráma V. vrátil zo svojej európskej návštevy. Kráčam hlbšie do areálu a páči sa mi ako sa ním prepletá vodný kanál. Akoby všetko vyrástlo na brehu vody. Obľúbená rezidencia Rámu V. pripomína obrovský, rodinný dom z 19.storočia. Kedysi sem kráľ prichádzal aj tri krát ročne, no dnes by si svoj palác nepamätal, pretože v prvej polovici 20.storočia pri opravách vyhorel a museli ho postaviť nanovo. O kúsoček ďalej už vidno ako v diaľke rastie jeden zo symbolov Bang Pa-In. Vysoká, hrubá veža na prvý pohľad pripomína pobrežný maják či minaret, ale ten tu nemal prečo vyrásť. V skutočnosti ide o vyhliadkovú vežu Ho Withun Thasana z roku 1881. Každého automaticky zvedie k sebe ako mýtická Skylla a Charybda. Z diaľky pôsobí väčšia, majestátnejšia než v momente, kedy mi jej tieň padá na hlavu. Jej nevysoké telo však neprestáva priťahovať pohľady, pretože je príjemne zladená do červeno-žltej farby a zdobí ju aj dvojica „prstencov“, podobných ako má monumentálny minaret Qutub Minar v indickom Dillí. Vyšliapem sériu schodov a odrazu mám park pod nohami. Je odtiaľto nádherný pohľad najmä na kráľovskú rezidenciu Wehart Chamrun pripomínajúcu na prvý pohľad prezdobený čínsky, budhistický chrám. V diaľke rastie niekoľko špicatých striešok či pomníkov patriacich do areálu. Mnoho z nich zostane bez povšimnutia, pretože keď sa sem človek zatúla, najfotogenickejšie miesta sú v srdci Bang Pa-In a okraj tvoria menšie rezidencie či pamätné kamene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Na konci uličky sa objaví vyhliadka
Na konci uličky sa objaví vyhliadka (zdroj: TK)
Vyhliadková veža pripomína maják či minaret
Vyhliadková veža pripomína maják či minaret (zdroj: TK)
Pod vyhliadkou stojí Čínska rezidencia
Pod vyhliadkou stojí Čínska rezidencia (zdroj: TK)

„Čínsku“ rezidenciu postavila skutočne Čínska obchodná komora a ako darček ju v roku 1888 darovala kráľovi Rámovi V. Pozerám sa na ňu, ale v prvom momente by ma zrejme nenapadlo či mám pred sebou chrám alebo miesto na bývanie. Stavba má v sebe romantiku čínskych stavieb, žlté striešky aké zdobia čínske či vietnamské chrámy, drakov rozutekaných po nárožiach, ale aj krásne kaligrafické znaky či malé vysadené bonsaje. Na vlastné oči ho videl aj ruský cár Mikuláš II., vtedy však ešte carevič pripravujúci sa na svoju neskoršiu rolu. Na svojej veľkej východnej ceste sa zastavil aj v Siame na dvore kráľa Rámu V. Jeho pobočník Esper Uchtomskij si do denníku poznačil, že palác oplýval zlatom, striebrom, porcelánom, slonovinou, drahým nábytkom a krásnou architektúrou. Vyslovil dokonca aj domnienku, že ani samotný čínsky cisár nemá palác takejto krásy. Páči sa mi toto prepletenie dejín.

Čínska rezidencia thajských kráľofv
Čínska rezidencia thajských kráľofv (zdroj: TK)
Človek akoby bol v čínskom chráme
Človek akoby bol v čínskom chráme (zdroj: TK)

Je čas Bang Pa-In opustiť a vrátiť sa nazad do Bangkoku. Kráčajúc popri rieke sa odrazu z hladiny vynorí krásny varan. Chvíľku pláva a napokon vyjde von na slnko. V Thajsku sa hovorí, že vidieť varana prináša šťastie, ale ja mám pocit, že aj bez neho by som bol dnes šťastný, pretože som opäť objavil maličký kamienok z mozaiky zvanej svet. 

Thajský pavilón
Thajský pavilón (zdroj: TK)
Varan sa prišiel rozlúčiť
Varan sa prišiel rozlúčiť (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke Prach ciest a batoh plný snov

Obrázok blogu

foto: Tomáš Kubuš, Bang Pa-In, 18.november 2013

 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu