reklama

Na Cypre I. Larnaka a jej blízke okolie

Cyprus je vďaka svojej polohe v Stredozemnom mori krásnou križovatkou kultúr a dejín. Nikdy nebolo jednoduchšie navštíviť ho ako dnes vďaka lacným letom. Ako vyzerá Larnaka, tretie najväčšie mesto ostrova aj s príťažlivým okolím?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medzinárodné larnacké letisko kam pristálo lietadlo priamej linky z maďarskej Budapešti nie je vôbec ďaleko od mesta. Neskorý nočný príchod človeka nepoteší, ale keďže máme auto objednané až na ráno a nechce sa nám hrať s taxikármi nočnú hru o cenách za pár kilometrov, šliapeme po vlastných na okraj Larnaky do malého, rodinného penziónu. Vzduch je aj v noci teplý a cítiť v ňom slanú vôňu neďalekého Stredozemného mora.

Larnaka je po Nikózii a Limassole tretím najväčším cyperským mestom, no mnohých prekvapí, že má len okolo 75 tisíc obyvateľov. Ako náhle sa v ňom však ocitnete, nechcete veriť a myslíte si, že ich tu žije niekoľko násobne viac. Lákavé pobrežie Stredozemného mora lemuje široká promenáda oddelená hlavnou cestou. Časť ktorá sa tiahne bližšie k pobrežiu prilákala stánky s občerstvením, odstavené mopedy, zmrzlinárne či malé, improvizované bary a len pár metrov od nej začína zlatý piesok končiaci vo vlnách príjemného mora. Pláž prilákala desiatky ľudí z okolitých hotelov, ktoré tu rastú nad vysadenými palmami. Cez týždeň tu nie je tak veľmi rušno, ale v momente ako sa v kalendári objaví sobota, pláž sa počas sezóny zaplní. Zástupy slnečníkov akoby nemali konca kraja a zastavia sa až na konci zátoky v mieste, kde sa odrazu z kameňov vynorí stará križiacka pevnosť. Spoločne s kostolom sv.Lazara patrí dvojica pamiatok k najnavštevovanejším ikonám celého mesta. Pevnosť postavili niekedy koncom 12.storočia, no na nej sa neskôr udomácnila novšia pevnosť, ktorá bola o takmer dve sto rokov mladšia. V tých časoch bol Cyprus najdôležitejším prístavom celého východného Stredomoria a práve Larnaka dokázala pritiahnuť veľkú časť obchodu. Pevnosť dnes pri prvotnom pohľade pôsobí ako kamenný dom. Má len minimum hradieb, jednu vežu ozdobenú cimburiami, no inak ju pokrýva moderná zašpicatená strecha. Briti z nej počas okupácie ostrova spravili obávané väzenie. Dnes sa za kamennou bránou rozleje vydláždené nádvorie, ktoré príjemne spestrili fialovými a ružovými kvetmi. Strážca dnešného múzea sedí v tieni, zhovára sa s dvojicou priateľov a popíjajú kávu z malých, voňavých pohárikov. Tam, kde dnes stojí pevnosť dokonca kedysi dávno v staroveku pulzovali ulice mesta Kition, kde sa narodil helenistický filozof Zenón.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najkrajšie pláže na Cypre

Pozrite si najkrajšie pláže na Cypre na Dovolenka.sme.sk

Promenáda Larnaky
Promenáda Larnaky (zdroj: TK)
Promenáda na brehu mora
Promenáda na brehu mora (zdroj: TK)
Na pláži
Na pláži (zdroj: TK)
Pod minaretom
Pod minaretom (zdroj: TK)
Križiacka pevnosť na brehu mora
Križiacka pevnosť na brehu mora (zdroj: TK)
V tieni starej pevnosti
V tieni starej pevnosti (zdroj: TK)
Dnes ukrýva pevnosť múzeum
Dnes ukrýva pevnosť múzeum (zdroj: TK)
V starom meste
V starom meste (zdroj: TK)

Neďaleko pevnosti leží jedno z larnackých námestí. Lavičky cez deň zívajú prázdnotou a siesta vyhnala ľudí z ulíc, ale večer to tu bude opäť žiť. Na konci námestia sa priestor zvažuje o niekoľko schodov nižšie až k dverám do významného kostola sv.Lazara. Žiaden iný v Larnake nemá takýto význam. Jeho trojposchodová, hranatá zvonica chvíľku pripomína minaret, ale krížik každého vyvedie z omylu. Kostol postavili už v 9.storočí a pohľad dovnútra na krásne zdobený ikonostás napovie, že ho dnes má v rukách ortodoxná cirkev, ktorá má prevahu na celom ostrove. Podľa legendy je dole v útrobách kostola hrobka patriaca Lazarovi, ktorého zázračne zavolal Ježiš Kristus z ríše mŕtvych, keď robil zázraky vo Svätej zemi. Po tom ako sa prebral zo svojho hrobu v Betánii mal Lazar odísť sem na Cyprus, prežiť tu svoj život a pochovali ho priamo na tomto mieste. Viacero ortodoxných veriacich schádza tmavými schodmi do prítmia kamennej miestnosti a pozerajú sa na staré sarkofágy. Modlia sa v ruštine a je na nich badať, že majú radosť z toho, že sa tu mohli ocitnúť. Ulice starej Larnaky poznačila kamenná architektúra. Domy majú len dve, maximálne tri poschodia a takmer každý má pod sebou nejakú malú predajňu. Buď domácich výrobkov, medu, sladkostí alebo tu stojí rodinný podnik s jedlom odkiaľ rozvoniavajú perfektné ugrilované souvlaki. Tie sa považujú za národné grécke, ale aj cyperské jedlo. Grilované mäso dochutia bylinkami, citrónom a špecialita je na svete. Podvečer sa promenáda zmení na krásne miesto plné ľudí, ktorí sa tu prechádzajú a hľadajú, kde by strávili večer s priateľmi. Svetlá vysokých, drahých hotelov blikajú, z podnikov sa ozýva hudba, autá zaplnili cestu, motorky sa snažia pomedzi ne prepliesť a na pláži posedávajú skupinky ľudí. Aj pre toto ľudia milujú Larnaku, pretože si tu dokážu príjemne oddýchnuť a pritom aj niečo zažiť, vidieť a spoznať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V prístave
V prístave (zdroj: TK)
Prázdne uličky starého mesta
Prázdne uličky starého mesta (zdroj: TK)
V starom meste počas siesty
V starom meste počas siesty (zdroj: TK)
Kostol sv.Lazara
Kostol sv.Lazara (zdroj: TK)
Veža kostola sv.Lazara
Veža kostola sv.Lazara (zdroj: TK)
Grécko a Cyprus
Grécko a Cyprus (zdroj: TK)
Vstupujeme do kostola sv.Lazara
Vstupujeme do kostola sv.Lazara (zdroj: TK)
Vzácny ikonostás
Vzácny ikonostás (zdroj: TK)
Lazarova hrobka
Lazarova hrobka (zdroj: TK)
Kostol sv.Lazara
Kostol sv.Lazara (zdroj: TK)
Larnaka na brehu Stredozemného mora
Larnaka na brehu Stredozemného mora (zdroj: TK)

Pár kilometrov odtiaľto ruch mesta utíchne a pod nohami sa objaví maličká dedinka menom Kiti. Niekoľko ulíc, niekoľko domov a ticho premiešané s pokojom. To, čo nás sem pritiahlo je malý, no dôležitý kostolík Panageia Angeloktitsi z 11.storočia. Jeho meno napovie, že ho postavili anjeli a hoci je dnešná stavba stará necelých tisíc rokov, stojí na základoch staršieho kostola zo 6.storočia, ktorý tu postavila Byzancia. Z prednej časti zdobí kostol dnes rovná fasáda so zvonicou a za ňou sa dvíha byzantská kupola. Nie je tu ani živej duše a tak mám pri pohľade z diaľky dokonca pocit, či nie je kostol zatvorený. Opak je pravdou a keď vojdeme na nádvorie, všimneme si pootvorené dvere. Vstupné dnu sa neplatí žiadne. Prítmie sa rozostúpi, obtrie o krásny, drevený a určite aj vzácny ikonostás a okolo nás sa objavia staré mozaiky. Hore v apside si každého premeria byzantská mozaika s Pannou Máriou a archanjelmi Gabrielom a Michalom. Patrí medzi najvzácnejšie na celom ostrove a niekedy sa dávajú do porovnávania aj s tými v talianskej Ravenne. V priebehu storočí tu postavili ešte niekoľko kaplniek a dokonca sa ku kostolu pridružili aj hrobky, čo evokuje to, že tu kedysi stálo dôležitejšie mestečko, než dnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Fasáda kostolíka Panageia Angeloktitsi v Kiti
Fasáda kostolíka Panageia Angeloktitsi v Kiti (zdroj: TK)
Kostol má okolo aj záhradku
Kostol má okolo aj záhradku (zdroj: TK)
Panageia Angeloktitsi z 11.storočia
Panageia Angeloktitsi z 11.storočia (zdroj: TK)
Drevený ikonostás v kostole
Drevený ikonostás v kostole (zdroj: TK)
Panageia Angeloktitsi
Panageia Angeloktitsi (zdroj: TK)
Mestečko Kiti preslávil kostolík Panageia Angeloktitsi
Mestečko Kiti preslávil kostolík Panageia Angeloktitsi (zdroj: TK)

Kým Kiti je kresťanskou pamiatkou, o niekoľko kilometrov ďalej, no kvázi stále na periférii Larnaky stojí významná islamská svätyňa. Na celom Cypre niet posvätnejšieho islamského miesta, než Hala Sultan Tekke. Leží tu totiž hrobka Umm Haram, ktorá mala podľa tradície kojiť proroka Mohammeda. Horizont sa zvláštne zaleskne a prezradí, že v blízkosti svätyne nie je pevná zem pod nohami. Rozlieva sa tu totiž slané jazero. Nie je veľké, veď má len dva kilometre štvorcové, ale je to krásna prírodná zaujímavosť. Premávajú sa v jeho blízkosti vodné vtáky a jazero je dokonca obľúbené aj pre plameniaky, ktoré tu môžete bez problémov stretnúť. Minaret svätyne a palmu vidno už z diaľky na opačnej strane jazera. Chvíľku trvá, kým sa k nej príde, ale stojí to za to. Podobne ako v Kiti, ani tu niet živej duše. Svätyňa na prvý pohľad pripomína osmanské mešity roztrúsené od Balkánu cez Anatóliu až na Blízky Východ. Nie je to len zdanie, pretože súčasná stavba skutočne pochádza z obdobia, kedy Osmanská ríša ovládala obrovský kus sveta. Príbeh Umm Haram sa spája s arabským dobývaním Cypru a podľa legendy pri obliehaní Larnaky stará žena padla na zem, umrela a na tom mieste postavili hrobku. Šiíti veria, že je pochovaná v Medine, ale nie je to prvý prípad, kedy sa obe islamské vetvy rozchádzajú v názore. Vojdeme na nádvorie obklopenou zeleňou a cítiť tu vôňu stromov. Vánok z jazera má slanú príchuť podobnú ako more. Všimneme si, že aj tesne pri svätyni ležia vykopávky. Toto miesto sa totiž používalo aj počas doby bronzovej ako pohrebisko a archeológovia tu našli niekoľko zaujímavých pohľadov na vtedajšiu spoločnosť. Dnu v priľahlej mešity kráčame mäkkým kobercom a pod kupolou je v stene vtlačený mihráb a opretý minbar. Hrobka svätej ženy odpočíva pod zeleným súknom ozdobeným zlatou kaligrafiou prepletenou s veršami z Koránu a obrázkom Kaaby v Mekke. Na chvíľku si človek sadne, pokochá sa pokojom miesta a je čas vyraziť ďalej. Cyprus nie je len Larnaka a jej blízke okolie...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hala Sultan Tekke
Hala Sultan Tekke (zdroj: TK)
Interiér svätyne
Interiér svätyne (zdroj: TK)
Posvätné miesto s hrobkou Umm Haram
Posvätné miesto s hrobkou Umm Haram (zdroj: TK)
Pod minaretom
Pod minaretom (zdroj: TK)
Krásna svätyňa Hala Sultan Tekke
Krásna svätyňa Hala Sultan Tekke (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke Prach ciest a batoh plný snov

Obrázok blogu

foto: Tomáš Kubuš, Larnaka, Kiti, Hala Sultan Teke 7-11.jún 2013
 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu