reklama

Albánsky Skadar s pevnosťou Rozafa

Albánske mesto Shkodër, známe u nás aj pod menom Skadar je prvým miestom, kde sa ocitneme na našej albánskej ceste. Leží na brehu Skadarského jazera, obkolesujú ho hory, má taliansky nádych a dvíha sa nad ním impozantná Rozafa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Z malého, prímorského mestečka Ulcinj sa podvečer vyberieme do Albánskeho Skadaru. Verejnou dopravou to už nepôjde a tak sa dohodneme s taxikárom, ktorý nás hodí pár kilometrov na hranicu. Tesne pred ňou zavolal známemu, ktorý má do Albánska namierené a tak sa len prehodíme do starého Mercedesu, prekročíme hranicu a objavíme sa v našom prvom albánskom meste. Prichádzame už takmer za tmy a tak si prehliadku mesta necháme na zajtra. Ubytovanie v rodinnom dome pohľadáme pomerne ľahko, zhodíme veci a ideme sa aspoň prejsť, aby sme ulovili niečo pod zub. Prvá albánska noc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolenka Albánsko

Last Minute Albánsko za konečné ceny nájdete na Dovolenka.sme.sk.

Hlavná ulica má niekoľko kilometrov a ako sa pomaly, ale isto odvíja, zahŕňa v sebe okrajové štvrte, ale aj štvrte moderné a tie najstaršie. Mesto má v sebe veľmi dlhú históriu vďaka ilýrskym kmeňom, ktoré si ho vybrali za svoju vlasť, no neskôr zažiarilo v ére Rimanov, kedy tu pulzovalo obchodné srdce celej oblasti. Dnes má nádych moderného mesta za aké by sa nemusela hanbiť nejedna európska krajina. Prvé ulice, prvé námestia a tržnice pripomínajú Taliansko. Mnohí o albánskych mestách hovoria, že sú akoby vystrihnuté z Talianska, len zaseknuté v čase niekoľkých desaťročí. Skadar je presne takýmto mestom. Ráno sa na uliciach zaplnia kaviarničky, ľudia raňajkujú vonku, len namiesto croissantu si zahryzujú börek plnený slaným syrom a muži tu pri cigarete presedia dlhé minúty, ak nie hodiny. Čas tu nehrá rolu a nezdá sa, že by sa niekto niekam ponáhľal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Rannými uličkami Skadaru
Rannými uličkami Skadaru (zdroj: TK)
Predajňa ovocia a zeleniny na ulici
Predajňa ovocia a zeleniny na ulici (zdroj: TK)

Z hlavnej ulice sa odrazu vynorí vysoká, štíhla zvonica ozdobená hodinovým ciferníkom aj krížom. Hoci sa dnes Albánsko považuje za moslimskú krajinu, na týchto miestach sa dlhé stáročia mieša kresťanstvo s islamom a tak niet divu, že mestá zdobia svätostánky oboch monoteistických vier. Skadar sa však považuje za akési centrum albánskych kresťanov a preto tu vyrástla aj Katedrála svätého Štefana ku ktorej patrí spomínaná zvonica. Niekoľko mužov sedí v tieni pod stromami a zhovára sa, ale návštevníkom nikto z nich nevenuje pozornosť. Len nedávno prešla rekonštrukciou a tak jej telo dýcha novotou, hoci už na svojom mieste stojí viac než sto rokov. Dokonca ešte v roku 1851 samotný osmanský sultán Abdülmecid I. prispel na výstavbu katedrály. Miestni ju niekedy prezývajú aj Katedrálou Jána Pavla II., pretože sa tu v roku 1993 zastavil a poctil svojou prítomnosťou ich svätostánok. Interiér je až príliš moderný a okrem prázdnych drevených lavíc tu niet živej duše. Na mňa pôsobí až príliš sterilne. Vonku na ulici sa rozvinula niť života a mnohé obchodíky už pootvárali svoje železné rolety či brány. Najfarebnejšie sú predajne ovocia a zeleniny. Obrovské dyne, melóny, zelené i fialové hrozno, broskyne, všetko pri dotyku nádherne rozvoniava a ceny sú tu minimálne o polovicu nižšie než u nás. Iní predávajú vo svojich obchodíkoch ryby z neďalekého Skadarského jazera či Jadranského mora a vedľa dostať šunky, salámy a domáce syry. Najmä na tie sú Albánci hrdí a radi Vás nimi pohostia či už na raňajky alebo aspoň na ochutnávku pri nakupovaní. Sem tam sa na fasáde budovy objaví albánska vlajka, kde sa na červenom pozadí vyníma čierny dvojhlavý orol s rozprestretými krídlami. Podobnú vlajku mali používať už aj v stredoveku a hovorí sa, že aj miestny hrdina Skanderbeg ju poznal a orol nad ním držal ochrannú ruku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zvonica nad katedrálou
Zvonica nad katedrálou (zdroj: TK)
Katedrála sv.Štefana
Katedrála sv.Štefana (zdroj: TK)
Starými uličkami
Starými uličkami (zdroj: TK)
Socha Matky Terezy v centre mesta
Socha Matky Terezy v centre mesta (zdroj: TK)

Staré mesto Skadar mi neprestajne pripomína Taliansko. Úzke dláždené uličky sa prepletajú navzájom a do ulíc vytŕčajú kovové balkóny s vyvešaným prádlom. Ticho občas pretne prechádzajúci moped či auto. Na začiatku promenády zvanej Sheshi stojí mešita Ebu Beker v tradičnom osmanskom štýle s dvomi štíhlymi minaretmi. Dnu kráča dvojica mužov s čiapočkami na hlavách a o chvíľku miznú za ťažkou bránou. Len neďaleko odtiaľto stojí socha Matky Terezy, ktorú považujú Albánci za jednu zo svojich najslávnejších rodáčok. Nenarodila sa tu, ale v macedónskom Skopje, no na mnohých albánskych námestiach či uliciach môžeme nájsť jej meno. Nad pešou zónou po ktorej sa občas preháňajú bicykle stoja dvojposchodové domy. Prvé poschodie patrí obchodu, reštaurácii alebo baru a vrchné časti sú byty s drevenými okenicami. V bočnej uličke sem tam stoja vytiahnuté stoličky a takmer vždy na nich niekto sedí. Číta si noviny, vychutnáva kávu alebo len tak sleduje mesto pred sebou. Tu na promenáde dýcha Skadar modernými víziami. Domáci sa premávajú z jednej strany na druhú a je zaujímavé ich sledovať. Niektoré staršie ženy majú na sebe zásteru a vlasy schované do tradičnej šatky, ale väčšina žien a najmä mladých dievčat nosí sukne či džínsy. V nenápadnej bočnej uličke sa objaví aj ortodoxná katedrála, pretože aj pravoslávna menšina tu má svoje zastúpenie. Chrám sa navštíviť nedá, pretože sa skrýva za zamknutou bráničkou. Pešia zóna napokon vyústi do moderného námestia s fontánou v ktorej sa kúpe pamätník pripomínajúci varhany. Okolo je ruch, pretože kruhový objazd slúži ako improvizovaná stanica odkiaľ odchádzajú autobusy aj furgony, teda mikrobusy do Tirany či iných miest. Množstvo taxikárov pofajčieva v tieni stromov a čakajú, no ešte viac tu je takých čo len jazdia dookola a s vystrčenou hlavou z okienka hľadajú zákazníkov. Oplatí sa niektorého z nich zastaviť, pretože na periférii mesta stojí na pahorku impozantná pevnosť Rozafa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hlavnou ulicou
Hlavnou ulicou (zdroj: TK)
Mešita Ebu Bekr v centre mesta
Mešita Ebu Bekr v centre mesta (zdroj: TK)
Mešita Ebu Bekr patrí k najmodernejším v meste
Mešita Ebu Bekr patrí k najmodernejším v meste (zdroj: TK)
V kaviarničke
V kaviarničke (zdroj: TK)
Momentka z ulice
Momentka z ulice (zdroj: TK)
Pravoslávny chrám na hlavnej ulici
Pravoslávny chrám na hlavnej ulici (zdroj: TK)
Hlavnou ulicou Skadaru
Hlavnou ulicou Skadaru (zdroj: TK)
Na rohu ulice
Na rohu ulice (zdroj: TK)
Moderná fontána
Moderná fontána (zdroj: TK)

Skadarská pevnosť menom Rozafa patrí medzi najhistorickejšie pamiatky severného Albánska. Jej stopy siahajú do storočí pred naším letopočtom a zo starých nápisov vieme, že tu žili starovekí Ilýrovia, ktorých v roku 167 pr.Kr porazili Rimania a stali sa pánmi pevnosti. Pevnosť stojí na vrchole kopca a je ju dokonca vidieť aj z centra samotného mesta. Stačí sa však priblížiť a rozvinie sa do krásy. Leží na sútoku riek Bojana a Drin a len pár kilometrov odtiaľto sa brehy Skadarského jazera zabárajú do brehu. Cesta stúpa nahor na kopec a chvíľku trvá, kým sa človek ocitne pred kamennou bránou. Za vysokými kamennými hradbami sa objaví prázdny priestor vyplnený trávou a neurčitými ruinami. Svoju slávu ma Rozafa už dávno za sebou. Lúkou plnou farebných kvetov sa potuluje staršia žena a zbiera bylinky. Keby dostala scéna čiernobielu farbu, vyzeralo by to ako zo starých kníh. Múry pevnosti sa spájajú s miestnou legendou, ktorá pevnosť preslávila. Podľa nej sa na stavbe pevnosti podieľali traja bratia, ale nedokázali sa vyrovnať s hradbou, ktorá by im nebola padla. Jedného dňa im stará žena poradila, že ich hradba bude pevne stáť len v prípade, že do nej zapracujú ľudskú bytosť. Dlho si bratia lámali hlavu koho by do steny mohli zamurovať až im skrsol nápad, že koho žena im nasledujúci deň prinesie obed, tú obetujú. Bratia však nemali svojim ženám nič prezradiť a len počkať ktorá z nich sa objaví. Dvaja však svoj sľub porušili, no najmladší svojej žene nič nepovedal a tak na ďalší deň prišla a bratia ju museli obetovať. Súhlasila s podmienkou, že jej pri zamurovaní nechajú vonku pravý prsník, aby mohla kŕmiť svojho maličkého syna, pravé oko aby na neho dávala pozor, pravú nohu, aby mu vedela rozhojdať kolísku a oko, aby ho mohla pozorovať. Dodnes sa hovorí, že legenda je pravdivá a niektorí dokonca prisahajú, že videli ako z hradných múrov kvapká snehobiele mlieko.

Vstup do pevnosti Rozafa
Vstup do pevnosti Rozafa (zdroj: TK)
Babka v pevnosti na zbere byliniek
Babka v pevnosti na zbere byliniek (zdroj: TK)
Na okraji rozafských hradieb
Na okraji rozafských hradieb (zdroj: TK)
Tichý svet krásnej pevnosti
Tichý svet krásnej pevnosti (zdroj: TK)
Ruiny pevnosti Rozafa
Ruiny pevnosti Rozafa (zdroj: TK)
Na pevnosti
Na pevnosti (zdroj: TK)

Z hradieb na ktoré sa dá bez problémov vyliezť sa otvorí nádherná panoráma celého mesta. Z výšky je väčšie, než si ho človek predstavuje pri kráčaní ulicami a tu krásne vidno ako nad mestom rastú hory a ako sa neďaleko rozlieva Skadarské jazero. Odtiaľto vidno akú má Skadar nádhernú polohu. Dvíhajú sa nad ním štíty pohoria Prokletije, ktoré prezývajú Albánske Alpy. Kopce, ktoré začínajú nad Skadarom sa nerozlievajú len tu v Albánsku, ale zasahujú aj do susedného Kosova a Čiernej Hory. Prírodná kulisa tak automaticky nastaví človeka na to, že sa mu tu jednoducho bude páčiť. Najpôsobivejšou ruinou celej pevnosti je Kostol sv.Štefana z 13.storočia. Zub času ho poriadne nahlodal, no stále si zachoval svoj tvar a kamennú vežu. Za múrmi sa skrýva aj múzeum s niekoľkými stredovekými nálezmi, ale krajšia je aj tak atmosféra celého miesta. Pofukujúci vetrík, výhľady na mesto, hory a kus albánskej histórie. Posedíme si v tieni pevnosti a po návrate do centra Skadaru nasadneme do furgonu a vyberieme sa na cestu do Tirany.

Na Skadar je z pevnosti nádherný výhľad
Na Skadar je z pevnosti nádherný výhľad (zdroj: TK)
Skadarské jazero na dosah ruky
Skadarské jazero na dosah ruky (zdroj: TK)
Ruiny dodnes stoja hore na pevnosti
Ruiny dodnes stoja hore na pevnosti (zdroj: TK)
Ruina Kostola sv.Štefana
Ruina Kostola sv.Štefana (zdroj: TK)
Pevnosť Rozafa
Pevnosť Rozafa (zdroj: TK)
Svet pod pevnosťou
Svet pod pevnosťou (zdroj: TK)
Mešita na brehu rieky
Mešita na brehu rieky (zdroj: TK)
Kostol svätého Štefana
Kostol svätého Štefana (zdroj: TK)
Rozafa patrí k najkrajším miestam na severe krajiny
Rozafa patrí k najkrajším miestam na severe krajiny (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke Prach ciest a batoh plný snov

Obrázok blogu

foto: Tomáš Kubuš, Skadar, Rozafa 28-29.júl 2014
 

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu