reklama

Bulharsko 2017 (foto)

V Bulharsku som bol niekoľko krát, no nikdy som ho nespoznal. A tak sme si povedali, že ho necháme, aby nám predviedlo svoje krásne miesta. Týždeň v krajine, 1500 kilometrov a kopec unikátnych miest o ktorých sa mi ani nesnívalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Spočiatku bolo pre mňa Bulharsko len tranzitnou krajinou. Vždy keď som išiel do môjho milovaného Istanbulu, či už autobusom alebo vlakom, vždy moja cesta viedla Bulharskom. Najprv som poznal len železničnú či autobusovú stanicu v Sofii, neskôr keď som mal na prestup viac času, spoznával som bulharské hlavné mesto, no vždy to bolo len niekoľko hodín. Neskôr som ochutnal na chvíľku Burgas, namočil sa na hodinku do Čierneho mora a zjedol prvé kebabče. Až teraz však prišiel ten zlom, kedy sme si konečne povedali, že sa do tejto krajiny vyberieme, nie k moru, nie na dovolenku, ale s malým batohom na chrbte. Pozrieť si krásne miesta, kláštory či historické pamiatky o ktorých sme posledné mesiace čítali. Nič nie je jednoduchšie ako vydať sa na cestu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolenka v Bulharsku 2018

Široká ponuka zájazdov za konečné ceny vrátane všetkých poplatkov - last minute Bulharsko 2018.

Bulharsko ma potešilo. Prekvapilo. Predviedlo sa, aké je krásne a na celej ceste snáď ani nespočítam koľko krát sme sa sami seba pýtali „prečo sem nechodia turisti“? Samozrejme nie je to o tom, že tu budete úplne sami, ale ak si vezmeme preplnené turistické centrá ako Londýn či Paríž, kde človek bojuje o svoj kúsok mesta, tak príde napokon sem a tu mu mesto leží pri nohách. Krásny pocit. Našou vstupnou bránou sa stala Sofia a koniec sme naplánovali v Burgase. Sofia je miesto o ktorom budeme počúvať častejšie. Nielen vďaka tomu, že sa sem dá zaletieť za celkom dobré peniaze na víkend, ale jednoducho preto, že má čo ponúknuť. Mieša sa v nej vznešenosť pravoslávnych chrámov s antickými ruinami starovekej Serdiky, trhoviská so štýlovými kaviarňami a múzeá s tradičnými reštauráciami. Tu stojí osmanská mešita, neďaleko od nej synagóga a na konci ulice kresťanský chrám. Všetko tu má svoje miesto a zapadá do seba dokonale. Okolie Sofie zdobia kláštory. Bojana aj Rila. Oba zapísané v UNESCO a oba sa dajú navštíviť v rámci jedného dňa. Kým Bojanský kláštor je nenápadný, ukrytý na prahu Sofie, Rilský monastir zaujme svojou monumentalitou. Ukrytý za hradbami sa dvíha z kamenného nádvoria, zdobia ho fresky, prevoňali ho sviečky a z okolitých zelených hôr sem dolieha jemný vánok osviežujúci vzduch. Autobus smer Plovdiv. Pár krát som cez neho prechádzal a vždy som obdivoval ten zlomok starovekej antiky roztrúsenej pri ceste. Plovdiv ma dostal. To je tak, keď človek nečaká veľa a dostane maximum. To sú tie krásne cestovateľské bonbóniky. Staroveké divadlo, zvyšky starovekých ciest, budov, popadané stĺpy, odeon. Akumulovaná krása a tá sa znásobila, keď sa naokolo rozlejú uličky starého mesta. Osmanské domy, závan Turecka, čaj v typických tureckých pohárikoch, sladkosti, ozdobené fasády a napokon panoramatický výhľad na mesto. Ako to, že som tu nebol skôr?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Chrám Alexandra Nevského, Sofia
Chrám Alexandra Nevského, Sofia (zdroj: TK)
Socha Sveta Sofia v centre mesta, Sofia
Socha Sveta Sofia v centre mesta, Sofia (zdroj: TK)
Osmanská mešita Banja Baši, Sofia
Osmanská mešita Banja Baši, Sofia (zdroj: TK)
Bojanský kláštor v UNESCO, Bojana
Bojanský kláštor v UNESCO, Bojana (zdroj: TK)
Rilský monastir neďaleko Sofie patrí k miestam, ktoré treba vidieť, Rila
Rilský monastir neďaleko Sofie patrí k miestam, ktoré treba vidieť, Rila (zdroj: TK)
Maľby vo vnútri kláštora, Rila
Maľby vo vnútri kláštora, Rila (zdroj: TK)
Nádherné maľby v kláštore, Rila
Nádherné maľby v kláštore, Rila (zdroj: TK)
Za hradbou sa otvorí pohľad na krásny kláštor, Rila
Za hradbou sa otvorí pohľad na krásny kláštor, Rila (zdroj: TK)
Vynikajúce kebabče, Rila
Vynikajúce kebabče, Rila (zdroj: TK)
Ulicami moderného Plovdivu v centre mesta, Plovdiv
Ulicami moderného Plovdivu v centre mesta, Plovdiv (zdroj: TK)
Rušnou ulicou, Plovdiv
Rušnou ulicou, Plovdiv (zdroj: TK)
Rímske divadlo, Plovdiv
Rímske divadlo, Plovdiv (zdroj: TK)
V rímskom divadle, Plovdiv
V rímskom divadle, Plovdiv (zdroj: TK)
Staré domy v tichej štvrti výrazne pripomínajú osmanskú architektúru, Plovdiv
Staré domy v tichej štvrti výrazne pripomínajú osmanskú architektúru, Plovdiv (zdroj: TK)
Panoráma starého mesta z pahorku nad ním, Plovdiv
Panoráma starého mesta z pahorku nad ním, Plovdiv (zdroj: TK)
Zhluk starých domov, Plovdiv
Zhluk starých domov, Plovdiv (zdroj: TK)
Uličkami starého mesta, Plovdiv
Uličkami starého mesta, Plovdiv (zdroj: TK)
Ulička plná barov v centre mesta, Plovdiv
Ulička plná barov v centre mesta, Plovdiv (zdroj: TK)
Bulharský lev, Plovdiv
Bulharský lev, Plovdiv (zdroj: TK)

Po rušnom meste sa ocitneme na malej železničnej stanici menom Koprivshitsa. Zachcelo sa nám malej dedinky a táto, obklopená prírodou, plná tradičných domov sa pred nami pri plánovaní odrazu objavila. Bola taká ako si ju človek predstavuje. Maličká, minimum ľudí, naokolo lesy, v noci čierna tma a ráno jemná hmla vznášajúca sa nad strechami domov. Prázdne kamenné uličky, drevené domy, staručké mosty a ticho. Každý z času na čas zatúži po takomto mieste. Cestou do Velikeho Tarnova sa dá zastaviť v Kazanlaku. Prečo to nevyužiť? Staroveká trácka hrobka zapísaná v UNESCU je pomerne slušným ťahákom. Mestečko je akési bežné, obyčajné, no hrobka má auru, ktorá priťahuje. Originál je väčšinou zatvorený, no neďaleko neho leží jeho presná kópia. Škoda, no maľby v nej vyniknú tiež. Originál je však len jeden. Na Veliko Tarnovo som sa pred cestou tešil azda najviac. Mesto cárov na rieke Jantra v sebe ukrýva viacero historických príbehov. Vedeli ste, že kedysi bolo hlavným mestom? Unikátna poloha, minimum turistov a nad mestom tróni obrovská pevnosť spájajúca sa dokonca s menom kráľa Balduina I. Konštantínopolského, ktorý viedol 4.križiacku výpravu, no namiesto Jeruzalemu vyplienil Konštantínopol. Pred tým, než som sem prišiel, netušil som ako sa tu prelínajú vzácne príbehy. Veliko Tarnovo je mesto plné perfektného jedla. Sediac pod drevenými fasádami starých domov ochutnávame miestne špeciality a hodiny utekajú okolo nás. Spoločne s Plovdivom sa u mňa Veliko Tarnovo zapísalo najvýraznejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Malebná dedinka obklopená lesom, Koprivshitsa
Malebná dedinka obklopená lesom, Koprivshitsa (zdroj: TK)
Na hlavnom námestí, Koprivshitsa
Na hlavnom námestí, Koprivshitsa (zdroj: TK)
Tiché a opustené uličky plné starých domov, Koprivshitsa
Tiché a opustené uličky plné starých domov, Koprivshitsa (zdroj: TK)
Krásne ráno, Koprivshitsa
Krásne ráno, Koprivshitsa (zdroj: TK)
Východ slnka, Koprivshitsa
Východ slnka, Koprivshitsa (zdroj: TK)
Vzácna hrobka v Kazanlaku, Kazanlak
Vzácna hrobka v Kazanlaku, Kazanlak (zdroj: TK)
Replika tráckej, starovekej hrobky, Kazanlak
Replika tráckej, starovekej hrobky, Kazanlak (zdroj: TK)
Trácke maľby v kópii hrobky, Kazanlak
Trácke maľby v kópii hrobky, Kazanlak (zdroj: TK)
Veliko Tarnovo má nádhernú polohu na brehu rieky, Veliko Tarnovo
Veliko Tarnovo má nádhernú polohu na brehu rieky, Veliko Tarnovo (zdroj: TK)
Pevnosť Carevič dominuje mestu, Veliko Tarnovo
Pevnosť Carevič dominuje mestu, Veliko Tarnovo (zdroj: TK)
Panoráma mesta, Veliko Tarnovo
Panoráma mesta, Veliko Tarnovo (zdroj: TK)
Mesto na rieke Jantra, Veliko Tarnovo
Mesto na rieke Jantra, Veliko Tarnovo (zdroj: TK)
Genialita bulharskej kuchyne, Veliko Tarnovo
Genialita bulharskej kuchyne, Veliko Tarnovo (zdroj: TK)

Cestou do severného Bulharska, do Ruse ležiacom na Dunaji zastavíme na mieste zvanom Ivanovo. Neznáme miesto v sebe ukrýva skalné kostolíky stratené v krajine Rusenskiho Lomu. Kedysi ich tu bolo niekoľko desiatok a dnes ten najznámejší v sebe nosí vzácne fresky z 13. a 14.storočia. Aj tieto sa ocitli na zozname UNESCO. Centrum Ruse je plné zaujímavých budov. Akoby sa v nich miešala aristrokracia Rakúska s Maďarskom. Možno to súvisí s Dunajom, ktorý sem prináša život už od nepamäti a tak aj kultúrne sú tieto miesta bližšie. Paláce, široké ulice, príjemná atmosféra, ruiny rímskeho tábora, ale aj nevyužitý potenciál dunajského nábrežia. Po Ruse cesta pokračuje do Madary. Opustená vlaková zastávka a na konci mestečka skalnaté bralo na ktorom už roky spočíva reliéf slávneho „madarského jazdca“. Prechádzka tichou krajinou, okolo ovocných stromov, plné dlane moruší a nikde nikoho. Prímorská Varna mi vždy rezonovala v hlave, no nikdy som ju nevidel na vlastné oči. To mesto krásne žilo. Staré budovy pripomínali slávnejšie časy, niektoré jemne chátrajú, iné žiaria novotou, rímske kúpele lákajú svojim tichom a pobrežie svojim ruchom. Na kúpanie je Čierne more ešte chladné, no neprišli sme za ním. Za to posedieť si na pláži so skvelou ľadovou kávou s výhľadom na nekonečný horizont má niečo do seba. Ranné trhoviská, voňavé pekárničky, pofidérni taxikári a vôňa mora premiešaná s promenádou. Takmer sme na konci cesty, už sa len spustiť na juh smer Sozopol. Nesebar a Sozopol. Tieto dve miesta som chcel vždy vidieť. Sozopol so svojimi staručkými drevenými domami. Tak veľmi mi pripomínajú osmanské domy Anatólie, že ich mám rád ešte pred tým než stojím v ich tieni. Krásne zátoky, výhľady, uličky a napokon posedenie pri mori pri tanieriku plnom rybiek caca. Posledné momenty v Burgase. Posledná prechádzka známymi miestami a posledné skvelé jedlá miestnej kuchyne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Skalné chrámy zapísané v UNESCO, Ivanovo
Skalné chrámy zapísané v UNESCO, Ivanovo (zdroj: TK)
Centrum je plné krásnych budov, Ruse
Centrum je plné krásnych budov, Ruse (zdroj: TK)
Prechádzka historickým centrom, Ruse
Prechádzka historickým centrom, Ruse (zdroj: TK)
Kto by povedal, že sa nachádza v Bulharsku? Ruse
Kto by povedal, že sa nachádza v Bulharsku? Ruse (zdroj: TK)
Na nábreží Dunaja, Ruse
Na nábreží Dunaja, Ruse (zdroj: TK)
Milujem, keď sa zapĺňajú stránky denníku, Ruse
Milujem, keď sa zapĺňajú stránky denníku, Ruse (zdroj: TK)
Slávny madarský jazdec sa dostal aj do UNESCO, Madara
Slávny madarský jazdec sa dostal aj do UNESCO, Madara (zdroj: TK)
Ruiny rímskej vily ležia v krajine, Madara
Ruiny rímskej vily ležia v krajine, Madara (zdroj: TK)
Centrum mesta dýcha farebnosťou, Varna
Centrum mesta dýcha farebnosťou, Varna (zdroj: TK)
Staroveké rímske kúpele, Varna
Staroveké rímske kúpele, Varna (zdroj: TK)
V rímskych kúpeľoch, Varna
V rímskych kúpeľoch, Varna (zdroj: TK)
Ranný nákup na ulici, Varna
Ranný nákup na ulici, Varna (zdroj: TK)
Nádherné, tyrkysové pobrežie, Sozopol
Nádherné, tyrkysové pobrežie, Sozopol (zdroj: TK)
Nádherné drevené domy, Sozopol
Nádherné drevené domy, Sozopol (zdroj: TK)
Uličkami starého mesta, Sozopol
Uličkami starého mesta, Sozopol (zdroj: TK)
V zátoke, Sozopol
V zátoke, Sozopol (zdroj: TK)
Rybky caca sú miestnou špecialitou, Sozopol
Rybky caca sú miestnou špecialitou, Sozopol (zdroj: TK)

Ak vás článok zaujal, pozrite sa aj na náš článok ohľadom BULHARSKEJ KUCHYNE:

Obrázok blogu

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme skvelé jedlo. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu


foto: Tomáš Kubuš, Bulharsko, jún 2017

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu