El Džem. Najslávnejšie koloseum Tuniska

Autor: Tomáš Kubuš | 8.12.2017 o 8:30 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  2568x

Tunisko ležiace v severnej Afrike bolo počas rímskej doby významnou oblasťou. Niet preto divu, že tu dodnes stoja nádherné a unikátne rímske mestá či stavby. Koloseum El Džem je jedným z tých, ktoré nesmiete vynechať...

Rané mesto Sousse ešte neotvorilo svoje bazárové uličky a my už stojíme na neveľkej autobusovej stanici a hľadáme spoj do mestečka menom El Džem (známe aj ako El Djem). Nie je to odtiaľto veľmi ďaleko. Z rovinatej krajiny sa odrazu z ničoho nič vynorí silueta obrovitánskej kamennej stavby. Pamätá si viac, než ktorákoľvek iná stavba na okolí, pretože jej stavitelia žili v 3.storočí za vlády rímskych cisárov. El Džem je malé, takmer 20 tisícové mesto, no všetky ulice akoby boli nasmerované ku kamennému Koloseu.

Dovolenka v Tunisku

Vyberte si z ponuky last minute Tunisko za konečné ceny na Dovolenka.sme.sk.

Kráčame El Džemom a ulicami sa víri prach priviaty z neďalekej polo púštnej krajiny vďaka čomu je celé mesto jemne sfarbené do pieskovej, žlto-hnedej farby. Tri poschodia Kolosea priťahujú všetky pohľady návštevníkov, ktorých tu našťastie nie je veľa a kým sa k nemu človek dostane, musí odbiť niekoľko predavačov suvenírov. Muži z čajovne len ticho sedia, hľadia na ulicu, upíjajú si zo svojich horúcich pohárikov a čas preteká pomedzi ich stoly bez povšimnutia. So svojimi rozmermi (138 metrov po dĺžke a 114 po šírke), je natoľko impozantné, že niet divu, keď o ňom odborníci hovoria ako o treťom najväčšom Koloseu celej niekdajšej Rímskej ríše.

Pomaličky vojdeme dnu a sledujeme ako poschodia ozdobené vykrojenými oknami vrhajú tieň na piesok, z ktorého vyrastajú krásne farebné kvety. Tmavá chodba vedie do útrob stavby. Na chvíľku ustane slnečné žiarenie, no odrazu sa tma rozplynie a každý sa ocitne uprostred diania. Túto obrovskú stavbu postavili niekedy okolo roku 238, teda v čase, kedy sa Rím zmietal vo vnútornom chaose. Nie nadarmo tento unikátny rok vošiel do dejín ako „rok šiestich cisárov“. Mnohé udalosti sa dokonca týkali aj priamo starovekého Tuniska. V čase najväčšej slávy Kolosea by sa nikto nechcel ocitnúť v strede arény, pretože by to znamenalo len jedno a to, že ho čaká súboj na život a na smrť o ktorom napokon aj tak rozhodne palec ukazujúci k nebu či k piesku. Všade naokolo sú sedadlá a keď sa tu konali gladiátorské zápasy, mohlo ich naraz sledovať dokonca 30 000 ľudí. Schody stúpajú až nahor, takmer na samotný vrchol stavby. Celá panoráma Kolosea odrazu leží pri nohách. Odtiaľto vidno elipsovitý tvar arény, aj kamenné telo, ktoré ju obopína. Mesto na druhej strane Kolosea je tiché. Azda tu niet domu, ktorý na svojej streche neniesol satelit. Tu hore nad Koloseom by človek presedel hodinu bez toho, aby ho omrzela. Sedieť tu, cítiť vietor narážajúci do tváre a predstavovať si aké to celé muselo byť keď sa tu konali zápasy na život a na smrť. Tmavé chodbičky sa zavŕtavajú aj pod zem. Tu čakali gladiátori na svoj čas a tu držali aj dravé zvieratá pred tým, než ich pustili do zápasu. Každý meter, každý kameň naokolo je nasiaknutý históriou.

Mohlo by sa zdať, že aura El Džemu je tak silná, že sa v meste už nič iné nenájde, ale to by nebolo pravdou. Nájdete tu aj ruiny rímskych víl ozdobených mozaikami. Kto sa sem vydá spoznávať krásu rímskych dejín, ten si nemôže nechať ujsť ani prechádzku medzi ruinami a miliónmi maličkých kamienkov naukladaných do príbehov a legiend. Rímske ruiny sú súčasťou múzea a tak sa nehľadajú veľmi ťažko. Som prekvapený koľko je tu starovekých mozaík. Na prvý pohľad sú veľmi podobné tým v sicílskej Piazza Armerina, ale niet sa veľmi čomu diviť, veď vznikali v rovnakej dobe a dokonca sa predpokladá, že aj najkrajšie sicílske mozaiky zhotovili majstri zo severnej Afriky. Tu na severe afrického kontinentu mala mozaika svoje korene. Ruiny patria niekdajšiemu mestu Thysdrus, ktoré tu svojho času pulzovalo. Rímske mozaiky akoby nemali konca kraja. Mnohé ležia priamo medzi kamennými múrmi a tie najdokonalejšie si našli cestu do múzea. Postavy, zvieratá, bohovia či hrdinovia, tí všetci sa tu stretávajú na obrázkoch, ktoré prežili večnosť. 

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo. 

article_photoarticle_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?