reklama

Kairouan. Najposvätnejšie mesto Tuniska

Snáď každá krajina sveta má nejaké to svoje najposvätnejšie miesto. Ani severoafrické Tunisko nie je výnimkou a keď sa v ňom chceme ocitnúť, musíme sa vydať do historického mesta Kairouan. Nemá v sebe len posvätný prach, má viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Stanica, kde sa križujú mikrobusy rozvážajúce ľudí azda do všetkých svetových strán je miestom v ktorom sa mieša Afrika s arabským svetom. Ruch, chaos, autá, motorky, ľudia, špina, obchodníci, pobehujúce deti a trúbenie je neklamným znakom, že Kairouan patrí medzi domácimi k obľúbeným mestám, kde život len tak ľahko neutícha. Na našej ceste Tuniskom som vedel, že toto je jedno z TOP miest, ktoré chcem vidieť, zažiť a prechádzať sa jeho uličkami. Ako mnohých, aj nás sem zlákal punc posvätnosti, no nejdeme sem na púť ako viacerí domáci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dovolenka v Tunisku

Vyberte si z ponuky last minute Tunisko za konečné ceny na Dovolenka.sme.sk.

Za vysokými hradbami sa ukrýva stará štvrť mesta, ktorú nikto nenazve inak než medinou. V tieni brány Bab Tunis postáva niekoľko obchodníkov, na zemi rozložený tovar a samozvaní sprievodcovia. Prvé kroky kairouanskou medinou predstavujú očarenie zo zabudnutého sveta starého Orientu. Spleť uličiek sa kľukatí všetkými možnými smermi a len niektoré z nich majú označenie. Biela farba domov niekde žiari novotou, inde opadla či zmenila svoj odtieň do sivej, ale stále nádherne kontrastuje s modrými okenicami či zelenými dverami mešít. Úzke uličky sú plné života. Babky posedávajú vonku so šatkou prehodenou cez hlavu a ramená, deti roznášajú drobný nákup, chlapi sa prechádzajú, aby si tiež napokon sadli a zhovárali sa. Mám pocit akoby sa za každým rohom objavil hranatý minaret mešity. Niektoré svojou snehobielou farbou dokonca splývajú s okolím, ale amplióny odkiaľ muezzín zvoláva veriacich ich vždy prezradí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Na začiatku mediny
Na začiatku mediny (zdroj: TK)
V uličkách starej mediny
V uličkách starej mediny (zdroj: TK)
Krása orientálnych zákutí
Krása orientálnych zákutí (zdroj: TK)
Prechádzka medinou Kairouanu
Prechádzka medinou Kairouanu (zdroj: TK)

V Kairouane je viac než 100 mešít. Malé námestie vedie na miesto zvané Bir Barúta. Už prvý pohľad naznačí, že patrí k najzaujímavejším miestam celého mesta. Na konci schodov sa objaví vydláždené nádvorie, obrovské drevené koleso a ťava ozdobená desiatkami farebných stúh. Stojíme na mieste posvätného prameňa, ktorý je podľa legendy prepojený s prameňom Zam Zam v saudskoarabskej Mekke. Všetci návštevníci sa musia prilepiť k stene, aby mohla ťava prejsť niekoľko krát dookola. Napokon sa na okraji studne objaví vedro plné vody. Niekoľko Tunisanov si naberá plnými dúškami, Určite má pre nich svoje čaro. Námestie Martýrov zaplnili malé obchodíky a k ich výkladom dolieha hluk ulice. Brána oddeľuje svet starej mediny od nového mesta s reštauráciami, hotelmi či rýchlymi občerstveniami. Niekoľko starých žobrákov ukrytých v hrubých kaftanoch a kapucniach natŕčajú ruky k okoloidúcim však patria skôr do starého sveta vo vnútri hradieb. „Stačí ísť pri hradbách a uvidíte minaret“ znie rada ako nájsť Veľkú mešitu. Je ľahké sa tu zamotať, pretože niektoré uličky sú slepé a ako náhle sa zatočia za roh, skončia pri dverách. Niekde majú staré farebné dvere ozdobené dvojitými kľučkami. Každá z nich má iný zvuk a domáci tak vedia, či za dvermi stojí ženská či mužská návšteva. Podobné človek stretne aj v strednej Ázii či Iráne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ťava pri posvätnom prameni v centre mediny
Ťava pri posvätnom prameni v centre mediny (zdroj: TK)
Posvätný prameň sem priťahuje pútnikov
Posvätný prameň sem priťahuje pútnikov (zdroj: TK)
Orientálna prechádzka
Orientálna prechádzka (zdroj: TK)
Ošarpané uličky mesta
Ošarpané uličky mesta (zdroj: TK)
Kairouan je mestom mešít
Kairouan je mestom mešít (zdroj: TK)
Kľučky na dverách
Kľučky na dverách (zdroj: TK)
Na Námestí Martýrov
Na Námestí Martýrov (zdroj: TK)
Hranaté minarety sú v Kairouane všade
Hranaté minarety sú v Kairouane všade (zdroj: TK)

Odrazu sa z mesta vynorí mohutný, takmer 32 metrov vysoký minaret. Nádvorie mešity sa skrylo za vysokú hradbu a cez obrovské drevené dvere púšťa správca len moslimov na blížiacu sa modlitbu. Vyliezli sme na vyhliadku priľahlého obchodu a nevieme sa nabažiť výhľadu. Pod nohami sa rozprestiera najposvätnejšie miesto nielen Tuniska, ale aj celej severnej Afriky. Pridá sa k nám Mohammed, ktorý opustil predajňu kobercov a potešil sa návšteve. „Turistov je tu teraz málo. Pred revolúciou chodili častejšie, ale teraz sa ešte mnohí boja, hoci niet čoho“ zveril sa. „Ani obchody už nejdú tak ako predtým. Vy nechcete koberec, však?“ skúša, ale hneď pochopí, že sme neprišli kvôli ním. Celá mešita je na dosah ruky. Na jednej strane minaret, ktorý patrí k najstarším minaretom sveta a cez nádvorie začína samotná mešita s kupolami pripomínajúcimi skôr byzantský svätostánok, než moslimskú modlitebňu. Mešitu nechal už v roku 670 postaviť arabský generál Ukba ibn Náfi. „Preto jej hovoríme nielen Veľká mešita, ale aj mešita Ukba“ prezrádza Mohammed. Slnko sa prediera cez oblaky a jeho zapadajúce lúče nádherne osvetľujú stavbu pieskovej farby. Veľkolepé miesto. Mohammed ešte poďakuje za návštevu, vezme mince za pár pohľadníc a vyprevádza nás na ulicu. Stratíme sa v najbližšej uličke a nechávame sa unášať kairouanským labyrintom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vstup do slávnej mešity
Vstup do slávnej mešity (zdroj: TK)
Najposvätnejšie miesto celého Kairouanu
Najposvätnejšie miesto celého Kairouanu (zdroj: TK)
Slávny minaret mešity Ukba
Slávny minaret mešity Ukba (zdroj: TK)
Pohľad z výšky na slávnu mešitu
Pohľad z výšky na slávnu mešitu (zdroj: TK)
Život v medine
Život v medine (zdroj: TK)
Kairouan má kopec zákutí
Kairouan má kopec zákutí (zdroj: TK)

Ten je niekedy neúprosný a návštevníkovi to neuľahčuje, ale stále je to príjemne byť tu a hľadať cestu von. Len na prvý pohľad vyzerá byť komplikovaný. Mešity neubúdajú, práve naopak. Ocitneme sa na nádvorí menšej, no zaujímavej mešity, ktorú tu poznajú ako Mauzóleum Sidi Sahab. Naokolo nás je 17.storočie, hranatý minaret, niekoľko stĺpov a nikde ani živej duše. Až pred vstupom do samotného mauzólea sedí hŕstka mužov. Dnu je pochovaný Abu Zama al-Balaui, spoločník proroka Mohammeda. Všade naokolo sú mozaiky, orientálne detaily, reliéfna výzdoba poskladaná z geometrických motívov a nad samotnou hrobkou stojí zažltnutý obraz Mekky. Hrobku za mrežou zdobí zelené súkno, ktoré sa vždy spájalo s rajom. Je to krásne miesto bez turistov.

Nenápadná pozorovateľka mediny
Nenápadná pozorovateľka mediny (zdroj: TK)
V posvätnej hrobke
V posvätnej hrobke (zdroj: TK)
Svätyňa Abu Zama al-Balaui
Svätyňa Abu Zama al-Balaui (zdroj: TK)
Posvätná hrobka Mohammedovho spoločníka
Posvätná hrobka Mohammedovho spoločníka (zdroj: TK)
Podvečer v medine
Podvečer v medine (zdroj: TK)

Za tmy sa vymotáme von z kairouanskej mediny, kúpime si ešte balíček miestnych sladkostí na cestu do Sousse a z malej, autobusovej stanice odchádzame plným mikrobusom nazad do mesta, ktoré je našou tuniskou základňou. 

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu