Omán 2018 (foto)

Autor: Tomáš Kubuš | 12.2.2018 o 15:40 | Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1966x

Omán na Arabskom polostrove je vychádzajúcou hviezdou turizmu. Ešte ho neobjavili davy a tak vyrazte čím skôr. Staré pevnosti, lákavé bazárové uličky, vôňa kadidla, staroveké stopy, zátoky a zaujímavé jedlo. Ako vyzerá Omán?

Omán je nádherná krajina. Tešil som sa na ňu, pretože som sa jej prachom túlal pred 8 rokmi, kedy sa o nej ešte veľa nehovorilo. Dnes sa to trochu zmenilo. Omán sa derie dopredu a na turistických mapách sa jeho meno skloňuje čoraz častejšie. Hovorí sa o ňom, že je najbezpečnejšou krajinou arabského sveta a s týmto sa ani nedá nesúhlasiť. Za tých niekoľko rokov sa Omán skutočne zmenil. Turistov pribudlo. Pamätám si ako som celé dni objavoval pevnosti v ktorých nebol nikto a dnes je to pol na pol. Sú miesta, kde budete úplne sami, pokojne aj niekoľko hodín a sú miesta (ako Wadi Shab), kde parkuje toľko džípov, že sa radšej otočíte a utečiete. Ak nad Ománom však rozmýšľate, vyrazte. Teraz je ten správny čas. Nebudete to ľutovať.

Dovolenka v Ománe

Vyberte si z ponuky zájazdov do Ománu za konečné ceny vrátane poplatkov na Dovolenka.sme.sk.

Ománom sme na tejto ceste prešli po zemi viac než 2000 kilometrov. Západný Omán je stále menej známy. Provincia Dofar je však synonymom kadidla, Kadidlovej cesty a jednoducho všetkým, čo sa s touto vzácnou komoditou spája. Kedysi ho vyvažovali zlatom a dnes ho na trhovisku v Salalahu môžete mať plné dlane. V blízkosti mesta stoja ruiny starovekých miest akými boli Sumharam, al-Baleed či povestná „púštna Atlantída“ v podobe ruín mesta Ubar. Všetky tri stoja za to ak chcete stopovať neviditeľnú Kadidlovú cestu. Pobrežie pri Salalahu však naláka aj na mestečko Mirbat so svojou ospalou atmosférou, či krásnymi plážami s minimom ľudí neďaleko mestečka Taqah.

Východný Omán je navštevovanejšou časťou krajiny, ale niet sa čomu čudovať. Ponúka väčšiu aj rozmanitejšou koncentráciu miest, než západ. Hlavné mesto Muskat patrí medzi najkrajšie na Arabskom polostrove. Promenáda s kadidlovým trhom v Mutrahu, ranný rybí trh, pevnosti nad hlavou aj ostré štíty a napokon starý Muskat uložený v zátoke obkolesenej pevnosťami a skalami. Južne od hlavného mesta sa oplatí pozrieť si starý Sur, ale aj púšť Wahiba Sands s najkrajšími dunami Ománu. Okrem nich tu stretnete občasný bazár, ženy s vtačími maskami, tradície, staré príbehy a prach. Omán vystihujú aj opustené miesta a tých tu nájdete dostatok. Či už sa zastavíte v Mudairibe, al-Hamre či iných miestach, budú vás tam čakať zborené domy, opustené miestnosti, niekedy ešte aj s riadom či kanvicou na čaj. Všade bude ticho, pokoj a neskutočný kľud. K Ománu patria aj pevnosti a tých si môžete pozrieť niekoľko. Od Jabrínu cez obrovskú Bahlu až po Nakhal či Rustaq. Omán je skutočne krajinou pevností! Archeologické srdce zaplesá na miestach akými je Al Ayn či Bat s hrobkami z doby bronzovej, kde budete jediní turisti. Napokon sa kruh uzavrie a tým pomysleným finišom je dokonalý miškek na promenáde v mestečku Seeb neďaleko Muskatu. Fakt to stojí za to a ak ste doteraz rozmýšľali, či sa do Ománu vydať, verím, že pár fotografií k tomu pomôže.

foto: Tomáš Kubuš / Omán jan-feb 2018

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo. 

article_photoarticle_photo
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím Jankovskej vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí jej advokát.


Už ste čítali?