Bahrajn 2019 (foto)

Autor: Tomáš Kubuš | 20.5.2019 o 10:25 | Karma článku: 2,93 | Prečítané:  1125x

Bahrajn nepatrí medzi najznámejšie krajiny zálivu. Prečo ale to tak je? Vybral som sa sem a odchádzam nadšený z tejto krajiny, ktorá ma očarila svojou históriou, atmosférou aj faktom, že sa tu netlačia davy turistov...

Pri plánovaní februárovej cesty som mal jasno, že sa bude odvíjať okolo dvoch pojmov a tými boli Bahrajn a Kuvajt. Dlho ma tieto krajiny lákali a už roky som si na ne brúsil zuby. Emiráty som videl niekoľko krát, Katar tiež a v Ománe sme sa minulý rok túlali skoro dva týždne. Logika regiónu nepustí a ak ho chcem pochopiť, Bahrajn a Kuvajt sú skladačky, ktoré v mozaike chýbajú. Dnes už nie je nič jednoduchšie ako vyraziť na cestu.

Bahrajn sa odrazu pre mňa stal jedno z najväčších prekvapení krajín Perzského zálivu. Našiel som tu všetko, čo by ma dokázalo nadchnúť. Je to krásny príbeh histórie, nájdete tu stopy starej, takmer stratenej Arábie, sem tam sa objaví supermoderný mrakodrap a pomedzi ne pulzujú štvrte plné bazárov či zaujímavého jedla. Bez auta tu človek veľa vody nenamúti a tak sme si jedno požičali a vydali sa spoznávať ostrov. Je maličký, každý deň ho môžete prejsť od severu na juh a zase naspäť, no po dvoch, troch dňoch sa vám začnú cesty opakovať a výhľady splývať. Aj napriek tomu si myslím, že Bahrajn je krajinou, kde je koncentrovaná krása, pretože sme mohli zastavovať každých pár kilometrov a stále tu bolo na prvý krát čo objavovať. Väčšina bahrajnských miest je veľkou neznámou a tak ak hľadáte krajiny, kde sa nebudete tlačiť medzi zástupom turistov, toto je presne ono. Niekedy je úsmevné ako mnohí silou mocou hľadajú „neturistické či nekomerčné“ miesta a keď im človek odporučí Kazachstan alebo Bahrajn, tak ohrnú nosom a radšej sa začítajú do Phuketu či Bali. Nuž, každý má právo voľby.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:  ČO SI POZRIEŤ v BAHRAJNE?

Manama, hlavné mesto prekvapí svojou kozmopolitnosťou. Nad jej strechy sa dvíhajú špice mrakodrapov a v starom meste bzučí bazárový ruch. Na strane jednej zaujme svojimi modernými budovami ako Opera, Národné múzeum či dokonca Národná mešita, ale na strane druhej objavíte život medzi obchodíkmi, kde prevažujú Indovia, Pakistanci či Bangladéšania alebo Nepálci. Sadnete si na dokonalé bahrajnské raňajky do kultového podniku a napokon si u Indov na ulici dáte sladký čaj s mliekom. Len pár kilometrov odtiaľto, na vedľajšom ostrove leží Muharraq. Kým sa Manama mení na modernú, arabskú metropolu, Muharraq si zachoval svoju arabskú dušu. Muharraq je krásnym miestom, nájdete tu Perlovú cestu posiate staručkými domami, sem tam kaviarničku, minimum turistov, skvelú chalvu a príbehy, ktoré sa o 50 rokov vytratia z pred očí. Na opačnú stranu od Manamy zase stojí pevnosť Qalaat Bahrain. Je obrovská, kamenná, mohutná a okázalá. Tu sa tvorili dejiny Bahrajnu, tu niekde stál možno bájny Dilmun, jeho rajské záhrady, to čo spomína aj Epos o Gilgamešovi. Ruiny, vykopávky, archeológia a pevnosť, ktorú poznali Portugalci. Tá spleť storočí je fascinujúca a málokto by ju Bahrajnu hádal. Poďme ďalej a natrafíme na ruiny starovekého, dilmunského chrámu, ale aj Kráľovské hrobky roztrúsené medzi domami mestečka A´Ali. Nemáte ich naservírované, ale kráčate prachom ulíc a odrazu sa pred vami rysujú vysoké mohyly, ktoré boli kedysi hrobkami. Má to ten krásny pocit objaviteľa. Bahrajn je krajinou pevností a nájdete ich tu hneď niekoľko a medzi tie najkrajšie patrí Riffa alebo Al Arad. Chcete sa povoziť na motokáre? Stačí prísť na okruh Sakhir a takúto možnosť dostanete. V neďalekom Al Areene môžete uvidieť oryxy a napokon tu na vás čaká aj múzeum ropy a prvý ropný vrt. Je tu toho toľko, že sa naozaj začnete pýtať, prečo sem stále nechodí toľko turistov ako trebárs do Emirátov či Ománu. Všetko je len o reklame a pred pár rokmi som tiež v Ománe za dva týždne stretol hŕstku ľudí a dnes to už neplatí. Možno niečo podobné čaká aj Bahrajn.

foto: Tomáš Kubuš / Bahrajn, február 2019
 

Čo všetko môžete vidieť v Bahrajne? Inšpirujte sa mojim článkom!

bahrajn

 

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme nielen skvelé jedlo.

article_photoarticle_photo 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.


Už ste čítali?