Litva 2020 (foto)

Autor: Tomáš Kubuš | 12.8.2020 o 14:04 | (upravené 13.8.2020 o 6:33) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  1689x

Pobaltská Litva patrí spoločne s celým regiónom k málo známym kútom Európy. Ťažko povedať prečo tomu tak je. Vyberte sa do Litvy a zistíte, že je krajina plná dobrodružstva a zážitkov. Vybral som sa do nej tretí krát a neľutujem!

Pri pohľade na "zelenú" mapu Európy človek nemá veľmi na výber ak chce cestovať, no to je len prvý pohľad a prvý dojem. Stačí sa na ňu zahľadieť dlhšie a odrazu je hlava plná nápadov. Jeden z nich hovoril o tom, že by sme sa mohli vrátiť po niekoľkých rokoch do Litvy, ktorá na nás zapôsobila. Rýchly nápad, letenky kúpené a o dva týždne už sedíme v lietadle do Vilniusu. Medzičasom sa situácia zmenila a pri lete z Viedne je už pre Slovákov nariadená karanténa, takže je to dnes o kúsoček ťažšie, pretože už aj Poľsko zaradila Litvu medzi červené krajiny. Pobaltie je geniálny región.

V Litve sme tentokrát strávili päť dní, celý pracovný týždeň a hoci vieme, že by sme tu mohli stráviť aj dva či tri krát dlhšie, bolo to pre nás akurát. Koniec koncov ide o moju tretiu návštevu a tak človek vie, čo môže čakať a ako si ju vychutnať. Prečo by vás Litva mohla prilákať? 

Litva je krásna, historická krajina posiata zaujímavosťami. Mnohé možno nie sú prvoplánové a treba ich trošku hľadať, ale práve to hľadanie je korením cestovania. Na začiatok si vychutnajte Vilnius, mesto so silnou poľskou stopou, kde sa dodnes mieša prezývka pobaltského Jeruzalemu s moderným miestom. Staré uličky takmer vždy končia pri niektorom z kostolov a keď sa na mesto pozriete z vŕšku ozdobeného Gediminasovou vežou, celú panorámu zaplavia kostoly a kostolné veže. Môžete navštíviť aj recesistickú republiku Užupis s vlastnou ústavou a bohémskou atmosférou. Ak si chcete spraviť jednodňové výlety z hlavného mesta, natrafíte na Trakai alebo Kernavé. Kým Trakai kričí krásou svojho stredovekého hradu a komunite Karaimov, Kernavé patrí k najzaujímavejším archeologickým lokalitám Litvy, ktorá hrdo nosí prezývku "litovská Trója". 

Prečítajte si článok o litovskom Vilniuse:

article_photo

Chcete zažiť najlitovskejšie miesto krajiny? Vyberte sa do Kaunasu, kde pulzuje študentský život a kde sa na jednom námestí skrýva kopec krásy. Nájdete tu aj ruinu pevnosti, staré fasády domov, kostoly a prvý litovský parlament. Kaunas je miesto, kde si chcete sadnúť, vychutnávať si fantastickú litovskú kuchyňu, popíjať vychladený Švyturys či lokálne, remeselné pivá a len nasávať atmosféru. O atmosfére môže byť reč aj v okolí mesta Šiauliai. Tu však hovoríme o inej atmosfére, pretože za mestom sa dvíha neveľký kopček známy ako Hora krížov, najslávnejšie pútnické miesto Pobaltia. Môžete tu zapichnúť svoj vlastný kríž alebo sa len poprechádzať a pozrieť na toto unikátne miesto.

Vyberte sa napokon aj na západ krajiny, kde vás privíta Klaipeda s jemným, škandinávskym nádychom, odkiaľ premávajú trajekty na Kurskú kosu. Tá je najunikátnejšou oblasťou Litvy a tento úzky výbežok vystreľuje z ruskej enklávy Kaliningrad. Meria 100 kilometrov a polovica patrí Litve. Na juhu nevynechajte mestečko Nida. Utopené v lese, na brehu lagúny sa za jej drevenými domčekmi dvíhajú prekrásne pieskové duny. Po ich zdolaní si vychutnajte údené ryby, poprechádzajte sa v okolí drevených domov, navštívte ten, kde býval Thomas Mann a nasávajte pokoj a ticho tohto miesta.

Zaujala vás Kurská kosa? Prečítajte si môj ďalší článok:

article_photo

Tak čo, ešte stále si myslíte, že Litva nie je dobrým nápadom? Pozrite si aj niekoľko fotiek z výletu a inšpirujte sa!

.: VILNIUS :.

.: TRAKAI :.

.: KERNAVÉ :.

.: KAUNAS :.

.: KLAIPEDA :.

.: KURSKÁ KOSA :.

 

Ak Vás Litva zaujala, vedzte, že táto krajina je malým gastronomickým rajom. Nehovorí sa veľmi o litovskej gastronómii a preto som dal dokopy článok s tradičným a lokálnym jedlom. Ak milujete ochutnávanie na dovolenke, Litvu si zamilujete!

Ako chutí Litva?

article_photo

foto: Tomáš Kubuš / Litva, jún 2020
 

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na našom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme námety na články a skvelé jedlo

article_photoarticle_photo

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič bude víťaziť, kým ho nechajú

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?