Maroko I. - Volubilis

Autor: Tomáš Kubuš | 11.9.2006 o 11:09 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  4195x

Volubilis. Kedysi známe rímske mesto v Severnej Afrike, dnes už len pôsobivé ruiny pod patronátom UNESCO. Spoločne s vykopávkami mesta Lixus patria k dvom najvýznamnejším archeologickým lokalitám v Maroku. Mesto leží na severe krajiny neďaleko kráľovského mesta Meknés. Svoje najvýznamnejšie obdobie Volubilis zažíval v rokoch 42 až 285, kedy bol hlavným mestom rímskej provincie Mauretania Tingitana. V 3.storočí sa začali množiť útoky Berberov, okolo mesta boli vystavané hradby, no aj napriek tomu začalo upadať, až sa Rimania stiahli do Tingisu, dnešného mesta Tanger.

Oproti Volubilisu leží na neďalekom kopci mestečko plné bielych domov. Je síce malé, ale v islamskom svete má veľký význam. Týmto mestom je Moulay Idriss. Do roku 1917 sem nemoslimovia mali vstup zakázaný. Dnes je toto obmedzenie zrušené, ale stále tu turisti nemôžu prespať. Ročne sem prúdia tisícky moslimských pútnikov k hrobu Moulaya Idrissa, zakladateľa prvého islamského štátu na území Maroka v 8.storočí. Sedem návštev tohto miesta sa dokonca vyrovná jednej návšteve Mekky.
Vstupné do areálu vykopávok je 20 dirhamov (2 €). Mesto je situované na pahorku. V tieni stromov vylihujú ľudia a neďaleko nich sa pasú somáre a kozy. Nikto sa nikam neponáhľa. Čas tu uteká úplne inak. Možno sa dokonca zastavil. Dalo by sa tomu uveriť pri pohľade na nádherné mozaiky, ktoré hrajú pestrými farbami. Pri dotyku malých kamienkov človek zavrie oči a počuje vodu v rímskych kúpeľoch. Z blízkych domov cítiť vôňu práve vylisovaného olivového oleja či vína. Tu sa preberie a zistí, že tá voda už netečie a ten dom plný vône už nestojí. Všetko čo vidí sú kamene, ktoré by vedeli rozprávať veľmi zaujímavé príbehy. V domoch sú porozbíjané kúsky mlynov na obilie či lis na olivový olej. Za kúpeľmi sa rozprestiera Fórum. Vedľa baziliky stojí viacero rímskych náhrobkov. Sú v nich vyryté príbehy ľudí. Skúšam ich čítať. Niečo sa celkom dá. Tá latinská epigrafika nebola zbytočná. Z kapitolského chrámu stoja len stĺpy. Neslúžia len ako krásna spomienka antiky. Na krajnom stĺpe našli svoj domov bociany, ktoré si tu postavili hniezdo. Na začiatku hlavnej ulice Decumanus Maximus stojí pekne zachovaný oblúk venovaný cisárovi Caracallovi. Ulica je posiata tisícročným prachom. Zastaví sa len keď si vietor nachvíľu odpočinie. Celú cestu lemujú kamenné základy a stĺpy. Na konci stojí brána. Odtiaľto je veľmi pekný pohľad na celý areál. Za bránou chýba plot. Dalo by sa tadiaľto úplne zadarmo dostať dnu. Nabudúce už budem vedieť. Pred návštevou Volubilisu som myslel, že ide len o malé nálezisko s pár zaujímavosťami. Až keď som tu tak vidím ako som sa veľmi mýlil.

Volubilisarealvykopavok_res.jpg
Jeden z prvých pohľadov na Volubilis po výstupe na pahorok

Volubilismozaikyvkupeloch_res.jpg
Kúpele s mozaikami neďaleko Fóra

VolubilisForum_res.jpg
Z domu ostal len vstup, ale aspoň je cez neho pekný pohľad

VolubilisForum1_res.jpg
Stĺpy na Fóre

VolubilisBasilica_res.jpg
Bazilika

VolubilisBasilica1_res.jpg
Bazilika

VolubilisArchofCaracalla1_res.jpg
Caracallov oblúk

VolubilisArchofCaracalla_res.jpg
Iný pohľad na Caracallov oblúk

VolubilisForum2_res.jpg
Kapitolský chrám na Fóre

Volubilismozaika1_res.jpg
Pestrofarebná mozaika

Volubilismozaika_res.jpg
...a ďalšia

VolubilisDecumanusMaximus_res.jpg
Hlavná ulica Decumanus Maximus

Volubilisarealvykopavok1_res.jpg
Vo vnútri bohatšieho domu

foto: Tomáš Kubuš, Volubilis, 7.8.2006

Súvisiace články:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?