Aosta a Susa - známe i neznáme

Autor: Tomáš Kubuš | 9.2.2007 o 11:03 | Karma článku: 6,50 | Prečítané:  2588x

Aosta a Susa. Dve mestá spomínané v nadpise majú niečo spoločné. Obe ležia len na skok do Francúzska, hoci každé v inom kraji. Kým Susa sa nachádza v kraji Piemont, Aosta je hlavným centrom kraja s názvom Valle d´Aosta a teší sa väčšej pozornosti návštevníkov. Susa je malým nenápadným mestom, no svojou príjemnou atmosférou sa vyrovná aj spomínanej Aoste. Stále sa len neviem rozhodnúť, ktoré je krajšie :)

Aosta
V Aoste je poriadny problém zaparkovať. Parkovísk je tu veľa, ale všetky sú beznádejne obsadené. K tomu všetkému je v meste poriadna sieť jednosmeriek. Dosť sme sa nabehali po meste až kým presne pred nami niekto z parkoviska neodišiel. Najskôr sa ideme pozrieť pri katedrálu. V jej blízkosti sú nepatrné zvyšky rímskeho fóra. Hlavné námestie Piazza Francesco je veľmi pekné. Má však jednu chybu. Po celom priestore námestia sú porozkladané nejaké blbosti a tak z neho nič nieje. Pešia zóna od námestia vedie k mestskej bráne Porta Pretoria zo stredoveku. Naľavo od nej leží rímske divadlo Teatro Romano. Celkovo sa v Aoste nachádza viacero pamiatok z doby rímskej ríše. Za cisára Augusta patrila k najvýznamnejším talianskym mestám na severe. Divadlo je veľké, ale samozrejme jeho najväčšia časť je zahalená lešením. Už to vyzerá akoby to robili naschvál. Okrem otrasného lešenia vidno iba množstvo porozhadzovaných kameňov a pár oblúkov. Popod bránu vedie ulica až k Augustovmu oblúku (Arco di Augusto). Ulicu lemuje viacero zaujímavých obchodíkov s typickými produktmi oblasti Valle d´Aosta. Najkrajším je asi obchodík s hríbmi. Nájdu sa tu hríby sušené, čerstvé aj zavárané. Všetko nádherné rozvoniava. Vôňu hríbov prebíja už len susedný obchodík s obrovským množstvo mydiel. Je ich toľko druhov, že asi nevynechali ani jednu známu vôňu. Na konci ulice stojí Arco di Augusto. Oblúk je veľmi dobre zachovalý. Nechápem iba dvom veciam. Načo musí byť na ňom postavená škridlová strecha a prečo je v strede oblúka Kristus na kríži? Je to predsa rímska pamiatka. Od oblúku sa vraciame spať do centra. Mestom pulzuje strašne veľa ľudí. Aosta patrí k najnavštevovanejším miestam na severe Talianska. Jeho obľúbenosť dokazuje aj to, že pápež tu ma niekde vilu v ktorej trávi prázdniny v letných mesiacoch. Dokonca tu je aj teraz. Cestou na parkovisko míňame niekoľko kostolov. Väčšina z nich je kamenných čo je typické pre túto oblasť. Aosta je veľmi pekné mesto, len škoda, že sa akurát v čase našej návštevy skoro všetko rekonštruuje.

AostaSaintAnselme_res.jpg
Socha Saint Anselme

AostaCattedrale_res.jpg
Katedrála v meste

AostaPiazzaSanFrancesco_res.jpg
Námestie Piazza San Francesco

AostaTorredeiSignoridiQuart_res.jpg
Veža s bránou Torre dei Signori

AostaTeatroRomano_res.jpg
Kúsok rímskeho divadla, ktorý nepohltilo lešenie

Aostadubaky_res.jpg
Čerstvé dubáky zasadené do prírodnej scenérie

AostaArcodiAugusto_res.jpg
Arco di Augusto, alebo Augustov oblúk

AostaCollegioSaintBenin_res.jpg
Kostol Collegio Sant-Benin

Susa
Mesto Susa je jedným z posledných v Taliansku. Nachádza sa len pár kilometrov od hraníc s Francúzskom. Podľa značiek sa dostávame na parkovisko pred nejaký kostol vedľa rímskeho amfiteátru. Asi je v rekonštrukcii. Nedá sa ísť dnu a cez malé diery v kamennom ohradení vidno nejaké somariny porozkladané po celom amfiteátri. Uličkami schádzame do centra mesta s veľkým kamenným kostolom Cattedrale di San Giusto. Na kostole sú ešte viditeľné pozostatky stredovekých fresiek. Vedľa kostola stojí brána Porta Savoia, postavená už v 4.storočí, pričom ale neskôr došlo k čiastočným úpravám, ktoré dali bráne dnešnú podobu. Námestie lemujú viaceré domy a reštaurácie. Mesto je pekne situované v horách. Raz za čas z uličky vykukne nejaký zasnežený kopec. Za bránou je oáza mesta Parco Augusto. Je plný kvetov a stromov. Na malom kopci nad parkom stojí socha cisára Augusta. Odtiaľto má nádherný výhľad na celé mesto s trčiacimi kamennými kostolmi, na okolité hory a v neposlednom rade aj na zelený park s fontánou. Cisár Augustus práve na tomto mieste uzavrel spojenectvo s domácim keltským náčelníkom. Meno späté s cisárom sa objavuje aj pri ďalšej pamiatke. Na konci parku stojí víťazný oblúk Arco di Augusto postavený v roku 8 pnl. Je veľmi dobre zachovalý a dokonca sú na ňom viditeľné aj reliéfy. Som prekvapený jeho zachovalosťou, lebo sa skoro nikde nespomína. Spoločne s oblúkom tu stojí ešte pozostatok rímskeho aquaduktu (375 – 385). Za zamknutými bránami vidno ďalšie  vykopávky. To už sa po okruhu mestom opäť vraciame k autu a mierime do Francúzska.

Susakostolik_res.jpg
Kamenný kostol za vysokým plotom

SusaCattedralediSanGiusto_res.jpg
V uličke sa vynára katedrála Cattedrale di San Giusto

SusaCattedralediSanGiusto1_res.jpg
...a tu už je pekne zblízka

SusaPortaSavoia_res.jpg
Rímska brána Porta Savoia v tesnej blízkosti katedrály

Susaparku_res.jpg
Mestský park plný zelene - Parco Augusto

SusaAugustus_res.jpg
Caesar Augustus

Susamesto_res.jpg
Pohľad na mesto z kopca nad parkom

SusaArcodiAugusto_res.jpg
Výborne zachovalý oblúk Arco di Augusto

SusaAquedottoRomano_res.jpg
Rímsky aquadukt (Aquedotto Romano)

foto: Tomáš Kubuš, Susa (17.7.2005), Aosta (18.7.2005)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?